Pietų miegas darželyje – prievarta ir netgi traumuojanti patirtis. Taip mano kai kurie darželyje pietų nenorinčių miegoti vaikų tėvai. Anot jų, verčiant mažuosius perpiet užmigti, jų neįmanoma vakare užmigdyti, o ryte prikelti ir dėl to nukenčia vaikų naktinio miego kokybė.
Marijampolietė Agnė su vyru augina dvi dukrytes – 6-erių ir 4-erių. Abi mergaitės eina į darželį, tik jame neužsibūna: mama dukras pasiima iškart po vidurdienio, kai pavalgo pietus. Priežastis – pietų miegas. Agnės dukros darželyje nemiega ir todėl mama jas pasiima jau nuo pietų.
„Jos tiesiog nenori miegoti. Jau atėjo toks metas, kada jos nei namuose nemiega, nei darželyje nemiega ir joms to miego nereikia. Juolab aš pastebėjau, keletą sykių bandėm mes darželyje ir su viena, ir su kita dukra. Tom dienom, kai jau, tarkim, užmigdavo, tikrai labai nukentėdavo nakties miegas“, – sako marijampolietė Agnė Rūtelionė.
Pietų darželyje pamiegojusios mergaitės labai vėlai eidavo miegoti, o ryte sunkiai keldavosi. Tad mergaičių mamai labai nepatinka, kad vaikai darželyje yra migdomi per prievartą.
„Yra labai sunku išbūti tas 2 ar netgi 2,5 valandos gulint, tiesiog nieko neveikt atsigulus. Nu tikrai ne kiekvienas vaikas nori, juolab, mano dukros yra jautresnės, joms dar labiau sunkiau gaunasi, labiau atsiliepia ir aš bijau, kad ilgalaikėj perspektyvoj nebūtų tokios kaip traumos“, – teigia Agnė.
Tad moteris džiaugiasi, kad gali sau leisti nuo pietų mergaites iš darželio pasiimti ir jų netraumuoti. Bet dar labiau marijampolietė džiaugtųsi, jei darželyje būtų alternatyva popietuko nemiegantiems vaikams, pavyzdžiui, ramiai laiką leisti kambarėlyje.
Vis tik savaitės dienomis skaniai pietų snaudžia Vilniaus lopšelio–darželio „Gėlynas“ auklėtiniai. Tiesa, pietų miego problemų būta ir ten. Tėvai skųsdavosi, kad darželyje pamiegojus pietų, vakare jie negalėdavo užmigdyti, o ryte prikelti savo vaikų.
„Kitas dalykas – tai yra manipuliacijos, vaikų manipuliacijos. Jeigu vaikas dėl kažkokių priežasčių nenori eiti į darželį, tai kartais ir pasako, kad jis nenori tiesiog miegoti, tai, na, paskui dėl to tėvai ir kreipiasi į įstaigas“, – teigia Lopšelio–darželio „Gėlynas“ direktorė Rasa Žukauskienė.
Tačiau darželis pietų miego problemą išsprendė. Vaikai į lovas per prievartą nekišami ir jie neina miegoti – jie eina ilsėtis.
„Mūsų įstaigoje pusantros valandos yra ramybės laikas, kai nemiegantys vaikai užsiima tom veiklom, kurios yra ramios, kurios netrukdo kitiems vaikams: tai yra ir meninė veikla, tai yra ir skaitymas, tai yra ir ramūs, tylūs žaidimai“, – pasakoja R. Žukauskienė.
Kai kuriose darželio grupėse miego erdvė atskirta stikline pertvara, kad auklėtojos galėtų stebėti tiek norinčius miegoti, tiek tą daryti atsisakančius vaikus.
„Nesilaikom to, kad lygiai iki 3. Mes matom, kad vaikas nenori ir mes jį pakeliam. Jis žino, kad pas jį bus puikus laikas sau. Jis galės tiesiog žaisti sau žaidimus svarbius, užsiimti savo veikla. Tiesiog ramiai, netrukdant kitiems vaikams ilsėtis“, – kalba Lopšelio–darželio „Gėlynas“ auklėtoja Rasa Tupalskytė.
„Jeigu kalbėtume apie vaikus, kurie neturi poreikio pamiegoti, tai, vėlgi, tai nėra blogai. Vaikai ramybės metu mokosi kitų įgūdžių, socialinių įgūdžių. Tai yra suprasti ne tik save, bet ir kitą, tam, kuriam reikalingas poilsis, reikalingas miegas“, – tvirtina R. Žukauskienė.
Kad versti vaikus miegoti pietų miego nereikėtų, antrina ir vaikų neurologai.
„Iš tiesų pietų miegas, manoma, kad reikalingiausias iki 4 metų, o po to jau priklausomai nuo dienotvarkės. Jeigu yra pažeidžiama, jeigu yra naktinėjimai ilgi, tai tuomet rekomenduojama kompensuoti dienos miegu tą trūkumą nakties miego“, – aiškina vaikų neurologė Rūta Praninskienė.
Mat vaikai nuo 4-erių metų yra labai žingeidūs ir aktyvūs, o norėdami dalyvauti dienos veikloje neturi poreikio eiti dieną pamiegoti. Tad, anot gydytojos, darželiai į pietų miegą turėtų pažiūrėti demokratiškai – snaudžia tas, kas nori. Ir visgi vaikams iki 4-erių miegas yra labai svarbus.
„Formuojasi daug neuroninių ryšių, pažinimo funkcijų, tai užtai ir reikalingas tas poilsis, kad smegenys nepersidirgintų“, – teigia R. Praninskienė.
Tiesa, dienos miegas nėra toks svarbus kaip nakties.
„Nakties pirma pusė yra labai svarbi. Ten yra ilgesnės trukmės gilaus miego stadijos, tai reikalingos yra ir atminties konsolidacijai ir hormonų išsiskyrimui, o dienos miegas jis yra daugiau toks paviršutinis miegas. Poilsiui ir galbūt tos informacijos, kurią vaikas įsisavino pirmoj dienos pusėj, tiesiog, kad pakliūtų į ilgalaikę atmintį ir vėl pasiruoštų naujam informacijos priėmimui, aišku, ir smegenys pailsi ir emociškai pailsi“, – kalba R. Praninskienė.
Jeigu vaikas pervargs, pasak medikės, jis bus ne mieguistas, o kaip tik – hiperaktyvus, kils elgesio ir emocijų problemų, bus sunku jį užmigdyti nakčiai. Tačiau miegoti ir išsimiegoti reikia ne tik vaikams, bet ir tėvams.
„Tas miegas, kaip žinot, trumpėja visa valanda, kas 100 metų sutrumpėja, tai netgi manoma, kad tai bus susiję su mūsų fizine sveikata ir tų naujų ligų visokių atsiradimu, autoimuninių ligų išplitimas, nes miegas visgi susijęs ir su geru imunitetu“, – sako R. Praninskienė.