Praėjo savaitė nuo tada, kai Lietuvoje įsigaliojo draudimas prekiauti el. cigaretėmis ir jų skysčiais su skoniais. Prieš dvejus metus nebeliko ir mėtinių cigarečių su click‘ais. Taigi šiuo metu vieninteliai galimi skoniai rūkaliams egzistuoja kaitinamajame tabake ir cigarilėse. Tačiau jau planuojama, kad šių produktų su skoniais irgi nebeliks
Liepos 1 d. įsigaliojus el. cigarečių su skoniais draudimui iškilo klausimas, kodėl kaitinamojo tabako produktuose skoniai vis dar yra leidžiami ir ar yra planų uždrausti ir juos.
Seimo narių teigimu, kaitinamojo tabako produktai su skoniais (pavyzdžiui, „Heets“ ar „Neo“) vis populiarėja, todėl neabejotina, kad ši problema netolimoje ateityje bus pradėta spręsti.
El. cigarečių ir kaitinamojo tabako skirtumai
Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento (NTAKD) Tabako ir alkoholio kontrolės skyriaus vedėjas Gintaras Karanda sako, kad kaitinamieji tabako gaminiai nėra elektroninės cigaretės – tai du visiškai skirtingi pagal veikimo principą produktai.
Pasak jo, kaitinamojo tabako gaminiuose yra tabako ir jie vartojami naudojant kaitinamojo tabako įrenginius, kuriuose jie yra kaitinami iki tam tikros temperatūros, kad galėtų išsiskirti dūmai su nikotinu ir kitomis tabake esančiomis medžiagomis, kurios patenka į vartotojo plaučius.
Pašnekovas atkreipia dėmesį, kad elektroninėse cigaretėse nėra tabako, jose naudojamas skystis, kuris jį kaitinant yra garinamas ir į vartotojo plaučius patenka garų pavidalu.
NTAKD nuomone, reikėtų kompleksiškai žiūrėti į skonių naudojimo ir kituose gaminiuose problemą.
„Būtų tikslinga juos uždrausti naudoti ir kaitinamojo tabako produktuose, kaip yra jau padaryta su tradiciniais tabako gaminiais bei su elektroninėmis cigaretėmis. Tai tikrai sumažintų šio žalingo įpročio daromą žalą visuomenei, ypač tarp jaunimo“, – komentavo G. Karanda.
Išimčių kaitinamojo tabako skoniams gali nebelikti
Seimo Sveikatos reikalų komiteto biuro patarėjo Egidijaus Jankausko teigimu, dabartiniu metu Lietuvos rinkoje nedraudžiama prekiauti kaitinamojo tabako gaminiais ir cigarilėmis su skoniais. Tačiau situacija gali pasikeisti.
„Remiantis gerokai padidėjusia kaitinamojo tabako gaminių pardavimo apimtimi Europoje, Europos Komisija parengė Komisijos deleguotosios direktyvos projektą, kuriuo panaikinama ši išimtis kaitinamojo tabako gaminiams. Šis projektas svarstomas darbo grupėse. Kai jis bus priimtas, tuomet jo nuostatas bus galima perkelti į nacionalinę teisę“, – komentavo E. Jankauskas.
O Seimo narys prof. Kęstutis Masiulis tikino, kad visa tabako industrija yra sukurta kaip žalingas ir sveikatai kenksmingas verslas, iš kurio nėra jokios naudos nei vartotojui, nei visuomenei, nei valstybei – visiems jiems yra daroma tik žala.
Per 5 metus rūkančiųjų sumažėjo 1 proc.
K. Masiulio teigimu, jau ne vieną dešimtmetį valstybės visais įmanomais būdais skatina žmones atsisakyti tabako gaminių, ne išimtis ir draudimai. Anot pašnekovo, nepaisant kai kurių mitų, draudimai veikia žmones, apsunkina įsigijimą ir dėl to vartojimas mažėja.
„Idealiausiu atveju gyventojai patys savanoriškai atsisako tabako gaminių ir valstybei tada nereikia įsikišti, bet nors rūkymo mastai Lietuvoje mažėja (per 5 metus sumažėjo 1 proc. punktu), atsiranda nišinių, specializuotų produktų, kuriais siekiama vėl padidinti vartojimą.
Būtent taip atsitiko su el. cigaretėmis. Jos labai sparčiai ėmė populiarėti, ypač su skoniais, todėl politikai turėjo įsikišti, kad būtų aiškus signalas, jog šie gaminiai nėra nekaltas cigarečių pakaitalas, yra nepageidaujami ir yra kenksmingi“, – kalbėjo K. Masiulis.
Tokius tabako produktus renkasi 15–24 metų jaunuoliai
Jis sako, kad dėl kitų, dar naujesnių produktų, kaip, pavyzdžiui, kaitinamasis tabakas, yra įvairių pasvarstymų.
Seimo nario teigimu, tarptautinės, valstybinės, nevyriausybinės organizacijos stebi naujas tendencijas, teikia savo pastebėjimus ir parlamentas neabejotinai reaguos, jeigu jų žala bus įrodyta ir toliau augs populiarumas.
K. Masiulis pabrėžia, kad kaitinamojo tabako kaip ir el. cigarečių didžiausia problema yra, kad tokį rūkymo būdą renkasi jaunesni, 15–24 metų asmenys.
Remdamasis Eurobarometro 2021 m. duomenimis, jis pamini, kad šioje amžiaus grupėje kaitinamąjį tabaką bandė 11 proc. jaunuolių, kai tarp 55 ir vyresnių gyventojų tokių buvo vos 3 proc.
„Neabejoju, kad ir ši tema bus iškelta į politinę darbotvarkę tiek Europos Sąjungos lygiu, tiek nacionaliniuose parlamentuose. Tačiau šiuo metu ši tema nėra pradėta svarstyti, bent man apie tai nėra žinoma“, – sako konservatorius.
Įtaria susidorojimu su konkurentu
Laisvės partijos narė Morgana Danielė neslėpė, kad projektas, kuriame buvo uždrausti būtent garinimo skoniai, atrodo įtartinas.
Pasak jos, buvo akivaizdu, kad kitiems, pavyzdžiui, kaitinamojo tabako gamintojams, taip yra sudaroma speciali niša plėsti savo skonių spektrą ir perimti vartotojų dalį, kuri renkasi produktus su skoniais.
„Taigi ir kitų produktų skonių draudimus bent jau teisiškai būtų teisingas ir atrodytų mažiau korumpuotas, negu atrodo dabar. Nes šiuo metu akivaizdžiai yra bandoma pašalinti būtent garinimo produktus kaip konkurentą kaitinamajam tabakui, kuris, beje, yra mažiau ištirtas“, – kalbėjo M. Danielė.
Ji pabrėžė, kad el. cigarečių neįmanoma atskirti nuo skonių spektro, kadangi be jo jos tiesiog negali egzistuoti. Dėl šios priežasties, pašnekovės teigimu, toks draudimas esą buvo akivaizdus susidorojimas su garinimu, kuris tikriausiai susijęs su konkurentais, t.y. kaitinamojo ir paprasto tabako gamintojais.
Draudimai tik paskatins šešėlį
Laisvės frakcijos narė atskleidžia, kad teisinis projektas buvo paruoštas labai keistai, jog būtent garinimas buvo uždraustas, tačiau jokių kalbų ar iniciatyvų apie kitų tabako produktų skonių sureguliavimą Seime neteko girdėti.
M. Danielė priduria, kad toks draudimas labai didelio poveikio ir neturėtų, nes kaitinamasis tabakas gali egzistuoti ir be skonių, daug vartotojų renkasi gaminius be skonio.
„Tiesiog dabar šita nauja niša atsiradusi tuos skonius labiau perimti. Bet, manau, skonių uždraudimas kaitinamajam tabakui neturės didelės įtakos vartotojų pasirinkimui, skirtingai nuo el. cigarečių, kurios be skonių egzistuoti negali“, – atvirai kalbėjo pašnekovė.
Ji teigė, kad išvis nevertėtų eiti draudimų keliu: „Tokie draudimai tiesiog sudarys nišą šešėlinei ekonomikai. Jau sudarė, kalbant apie garinimą. Ir įvairiausių nesaugių produktų pradės atsirasti.“