Gintarė Skaistė apie maisto brangimą: prekybininkai savo pelno dalies neatsisako

Maistui Lietuvoje ir toliau brangstant prekybininkai turi susimažinti pelno apetitus, tačiau valdžia to nurodyti neturi teisės – taip tvirtina finansų ministrė Gintarė Skaistė. Kodėl valdantieji negali pažaboti maisto kainų, ministrė atsakė TV3 žinių „Dienos komentare“.

Lietuvos bankas jau baigė tyrimą dėl maisto kainų. Ar žinote išvadas?

Artimiausiu metu planuojame aptarti preliminarias išvadas su Lietuvos banku, tačiau viešai jie planuoja jas pristatyti vasario viduryje. Preliminariai jau matėme, ką Lietuvos banko vadovas komunikuoja – kad visgi panašu, kad žaliavų kainos, darbo užmokesčio augimas įtakojo maisto kainų augimą gana objektyviai.

Visgi, kas yra pastebima, kad prekybos centrai, pardavinėdami maisto produktus, savo pelno maržų nemažina, nepaisant to, kad kainos kyla. Tai reiškia, kad turbūt viskas kyla šiek tiek į viršų – tiek ir žaliavų kainos, tiek atitinkamai ir pelno maržos. Tiesiog visi kaštai buvo perkelti vartotojams ant pečių. Yra preliminarios išvados ir manau, kad dar turėsime galimybes aptarti jas ir įdėmiau.

Nes vis dėlto žaliavos pinga, energetika pinga, kitose šalyse maistas pinga, o Lietuvoje ir toliau brangsta. Kodėl mes nematome net elementarių valdžios atstovų pokalbių su prekybininkais? Neatrodo, kad valdantiesiems rūpėtų maisto kainų problema.

Natūralu, kad rūpi. Dėl to ir yra atliekamas Lietuvos banko analitinis tyrimas, kur galima pažiūrėti į duomenis objektyviau ir išsiaiškinti, ar kainų augimas yra objektyvus, ar jis visgi būtų paaiškinamas kažkokiais kitais susitarimais ar panašiais dalykais, kuriuos privalėtų užkardyti konkurencijos taryba.

Prekybos centrai privalo reaguoti ir gal šiek tiek susimažinti pelno normas. Tikimės, kad kainos ar bent jau jų augimo tempas artimiausiu metu visgi turėtų stabilizuotis.

Bet jie to nedaro, tai ar valdžia gali įsikišti šitoje vietoje?

Visgi rinką reguliuoja rinka. Konkurencijos taryba turbūt gali kištis tuomet, kai matomi kažkokie karteliniai susitarimai, susitarimai laikyti kainas aukštame lygyje. Visgi, jei kainos kyla gana objektyviai, paaiškinamos tam tikra ekonomine logika, tai arba prekybos centrai galėtų mažinti savo pelno maržas, ko matome, kad jie nedaro, arba reikia stiprinti konkurenciją, pritraukiant papildomų kitų prekybos centrų, kurie galbūt galėtų tiekti tas pačias prekes už labiau konkurencingas kainas.

Visą pokalbį žiūrėkite straipsnio pradžioje.

www.tv3.lt

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer