Naujas kasmetinis automobilių mokestis – jau netrukus. Metas atsikratyti senais?

Nuo praėjusių metų vidurio įvestas ir dėl infliacijos šią savaitę nežymiai padidintas motorinių transporto priemonių registracijos mokestis jau šiemet bus pakeistas. Jį teks mokėti ne kaskart registruojant automobilį, o kiekvienais metais.

Apie jį šiomis dienomis viešai kalbėjo aplinkos ministras Simonas Gentvilas.

Paklaustas, kada tiksliai galėtų būti parengtas atitinkamas įstatymo projektas ir kokio dydžio galėtų būti kasmetinis mokestis, ministro komunikacijos patarėjas Marijus Gailius portalą tv3.lt informavo:

„Nei konkretaus modelio, nei konkrečių įkainių įvardyti dar negalime. Kol kas ministro su komanda prioritetai apima ilgalaikių struktūrinių pokyčių modeliavimą. Atnaujinto automobilių taršos mokesčio gairės pasirodys greičiausiai šių metų II ketvirtį.“

Patarėjo nuomone, tokiu atveju įstatymai greičiausiai nebūtų pakeisti ir rinka paruošta iki liepos 1 d., vadinasi, jis įsigaliotų po pusmečio – anksčiausiai nuo 2022 m. sausio 1 d.

„Galiu tik patikinti, kad tokiems klausimams ministras yra paskelbęs aukštą prioritetą ir jie nebus vilkinami“, – komentavo M. Gailius.

Jo teigimu, Aplinkos ministerija kol kas turi tik būsimo automobilių mokesčio viziją, kuri atspindėta viešumoje ir Vyriausybės programoje.

Beje, liko vos dvi savaitės iki 2021 m. vasario 1 d. 17 val., kai gyventojai gali teikti prašymus kompensacijai gauti naujai įsigijus elektromobilį.

Kompensacinės išmokos dydis vienam pareiškėjui už įsigytą naudotą elektromobilį yra 2 tūkst. eurų, už įsigytą naują elektromobilį 4 tūkst. eurų. Papildoma 1 tūkst. eurų kompensacija skiriama pareiškėjui, kuris sunaikino seną transporto priemonę.

Taigi, šiuo metu itin palanku atsikratyti senu automobiliu ir įsigyti naują arba naudotą elektromobilį.

Primename, kad dabartinio žemės ūkio ministro Kęstučio Navicko anksčiau vadovauta Aplinkos ministerija jau buvo parengusi panašų mokestį. Nuo priimto ir dabar galiojančio jis skyrėsi tik mokesčio dydžiais ir tuo, kad buvo numatytas mokėti kiekvienais metais, o ne vieną kartą registruojant transporto priemonę.

Kaip jau skelbta, šių metų sausio 11 d. Lietuvos statistikos departamentas paskelbė mokestinių metų vartotojų kainų indeksą (VKI). Atsižvelgiant į jį buvo perskaičiuotas motorinių transporto priemonių registracijos mokestis. Anksčiau patvirtinti tarifai buvo padauginti iš 1,002.

Mokesčio dydžiai pasikeitė nuo 0,03 euro iki 1,08 euro priklausomai nuo automobilio išmetamo CO2 kiekio ir degalų rūšies.

Pavyzdžiui, jei benzinu varomo automobilio išmetamas CO2 yra 165 g/km, įstatyme numatytas mokesčio dydis siekia 60 Eur. Jį padauginus iš 1,002 indeksavimo koeficiento, mokesčio dydis bus 60,12 Eur. Taigi, pokytis – 0,12 Eur.

Primename, kad registracijos mokestis taikomas lengviesiems ir lengviesiems krovininiams automobiliams priklausomai nuo degalų rūšies ir jų kombinacijų bei kurių išmetamo CO2 kiekis viršija 130 g/km.

Jį reikia sumokėti registruojant automobilį pirmą kartą. Kitaip tariant, kai norima įregistruoti naują ar iš užsienio įvežtą automobilį. Taip pat tais atvejais, kai keičiasi automobilio valdytojas. Pavyzdžiui: prieš tai Lietuvoje eksploatuotas automobilis yra registruojamas kito valdytojo vardu, suteikiama teisė valdyti automobilį kitam asmeniui ilgalaikės nuomos pagrindu bei kt. Mokestis taikomas ir iš naujo registruojant transporto priemonę po jos išregistravimo. Dažniausiai pasitaikantis atvejis – kai pasibaigia laikinos registracijos terminas.

Mokestis pradėjo galioti nuo 2020 m. liepos. Per praėjusių metų antrąjį pusmetį iš viso buvo sumokėta 15,42 mln. eurų šio mokesčio už 171,1 tūkst. automobilių registraciją.

www.tv3.lt

Tau taip pat gali patikti Daugiau iš autoriaus

Comments

Kraunasi...