Nausėdos planas iki liepos 6-osios paskiepyti 70 proc. visuomenės subliuško: atsiliko riebiu procentu

Marijampolė jau skelbia skiepų loterijos nugalėtojus ir laimingiesiems dovanoja paspirtukus ir telefonus. Tiesa, nei loterijos, nei prizai visos šalies neišgelbėjo – prezidento Nausėdos viešai skelbtas tikslas iki Mindaugo karūnavimo dienos paskiepyti 70 procentų visuomenės, subliuško.

O ekspertai jau dabar aiškina, kad rudenį gali tekti vėl sugrįžti ir prie karantino ir prie ribojimų, mat norint įveikti Delta koronaviruso atmainą nebeužteks paskiepyti 70 procentų gyventojų, reikės privilioti dar daugiau žmonių.

Po mėnesį trukusios skiepų loterijos Marijampolės savivaldybė jau ruošia prizus nugalėtojams. Skiepą gavę ir loterijoje dalyvavę suvalkiečiai laimėjo solidžius paspirtukus ir telefonus. Marijampolės savivaldybė tikina, jei ne tokia atrakcija ir prizai, iki šiol nebūtų pavykę paskiepyti 45 procentus gyventojų.

Mero patarėja Agnė Pavelčikienė teigia: „Net ir atiduodant prizus paklausėme, ar skiepijosi tik dėl, tai dalis tikrai tik dėl to. Sako, kad visgi sugundė tas paspirtukas ar telefonas, kad galėtume skiepytis dabar.“

Nepaisant akcijų, loterijų ir pačių įvairiausių prizų – nuo skrydžio oro balionu iki kino teatro bilietų, žmonės vakcinuojasi vis tiek vangiai. Iki šiol Lietuvoje vieną skiepo dozę yra gavę 45 procentai žmonių.

O ambicingas prezidento Gitano Nausėdos tikslas iki mindauginių vakcinuoti 70 procentų visuomenės taip ir liko neįgyvendintas. Iki šio tikslo Lietuvai dar trūksta paskiepyti 330 tūkstančių gyventojų. Europos ligų ir prevencijos kontrolės centro duomenimis, Lietuvoje viena skiepo doze paskiepyta tik kiek daugiau kaip 52 procentai suaugusių asmenų. Pagal šią statistiką mūsų šalis Europoje užima vos 6-tą vietą nuo galo ir lenkia Estiją, Slovėniją, Slovakiją, Latviją. O pagal skiepijimo tempus pirmauja Islandija, Belgija, Nyderlandai.

Vyriausiasis prezidento patarėjas Simonas Krėpšta sako: „Šiandien mes turime penkias Europos Sąjungos valstybes, kurios turi paskiepijusios 70 procentų suaugusių asmenų. Jos gavo tiek pat vakcinų, turėjo tokias pačias sąlygas. Krepšinio terminais kalbant, atsiliekame 10 taškų, tačiau rungtynės dar nepasibaigė. Reikia imtis papildomų veiksmų, kad tuos vasaros mėnesius galėtume skirti aktyviam vakcinavimui.“

O skiepijimo tempai Lietuvoje ir toliau lėtėja. Vos tik paskelbus masinę vakcinaciją pirmąją savaitę pasiskiepyt atėjo apie 100 tūkstančių žmonių. O štai praėjusią savaitę gauti pirmą dozę atvyko keturis kartus mažiau – 25 tūkstančiai. Mokslininkai tikina, kad Europoje plintant delta koronaviruso atmainai vakcinuotųjų skaičių reiktų padidinti bent iki 80 procentų.

„Euromonitor“ duomenų mokslininkas Vaidotas Zemlys-Balevičius tvirtina: „Vakcinų laisvų mes turime vos ne 600 tūkstančių, tai tą planą minimum mes galime pasiekti per 2-3 savaites, jei pritrauksime žmones skiepytis.“

Kol kas tik vienintelė Neringos savivaldybė yra paskiepijusi 84 procentus gyventojų. Vangiausiai ir toliau skiepijasi Šalčininkų, Vilniaus rajono savivaldybių, Visagino ir Klaipėdos rajono gyventojai.

O savivaldybės vis dar neriasi iš kailio. Vasaros sostinė – Palanga kviečia vakcinuotis poilsiautojus ant tilto, Marijampolė surengė loteriją, Vilnius Lukiškių aikštėje ragina žmones be eilės ateiti ir gauti vakciną štai tokiuose skiepų punktuose.

Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius teigia: „Žmonės dažnai eidami pro šitą vietą irgi gali pakeliui užsukti. Pajėgumai čia daug mažesni nei Litexpo, reikėtų juos padidinti. Kol kas čia, kad būtų arčiau žmogaus.“

O tarp didžiųjų miestų pagal skiepijimio tempus pirmauja Alytus, čia paskiepyta apie pusė gyventojų. Toliau rikiuojasi Kaunas, Vilnius, Panevėžys ir Šiauliai.

Ekstremalių situacijų operacijų centro vadovas Paulius Keras sako: „Kiekvieną dieną nuo 15 val. kviečiame atvykti nesiregistravusius, tiems, kam yra sudėtingiau užsiregistruoti. Arba užsukti į mūsų mobilų vakcinavimo punktą, kur galima nelaukti eilėse.“

Visgi iki šiol Lietuvoje yra paskiepyta tik kiek daugiau kaip 50 procentų vyriausiųjų – 80 metų ir vyresnių senjorų. Taip pat vangiai vakcinuojasi ir darbingo amžiaus žmonės – 25-34 metų grupėje paskiepyta apie 43 procentai žmonių. Jei situacija nesikeis, mokslininkai prognozuoja, kad rudenį Lietuva sulauks naujos koronaviruso bangos.

www.tv3.lt

Tau taip pat gali patikti Daugiau iš autoriaus

Comments

Kraunasi...