Nuspręsta: nuo rugsėjo 13 dienos be galimybių paso daug kur nebeįleis

Vyriausybė priėmė verdiktą – asmenims be galimybių paso nuo rugsėjo 13 dienos bus uždarytos didžiųjų parduotuvių durys, grožio salonai, kirpyklos, kavinės ir restoranai.

Nepasiskiepiję asmenys galės lankytis tik nedidelėse parduotuvėse, kurių pagrindinė veikla yra maisto prekės, taip pat optikos prekių parduotuvėse, vaistinėse. Tiesa, Vyriausybė atsitraukė nuo užmojų neleisti nepaskiepytiems asmenims naudotis viešuoju transportu ir patekti į gydymo įstaigas – tokių reikalavimų nebeliko.

Po prie Seimo kilusių riaušių, trečiadienį nuo ankstaus ryto policijos pareigūnai atitvėrė priėjimą prie Vyriausybės pastato. Vyriausybė atitverta metaline tvora, apjuosta „Stop“ juosta, čia budi policijos ekipažai. Kaip tik šiandien Vyriausybė turi apsispręsti dėl sugriežtinimų asmenims, kurie nėra pasiskiepiję ir neturi imuniteto nuo koronaviruso.

O prie Vyriausybės rūmų, Kudirkos aikštėje, susirinkę pavieniai asmenys toliau piktinasi siūlomais ribojimais ir grasina nuversti valdžią.

„Taip ir darysime, pirmiausia Šimonytę, po to Požėlą – jų vadą. O po to jau visus kitus p********s“, – sako protestuotojas.

„Atsikels vieną rytą ir pasakys – kas nesiskiepija, tą šaudom. Va, taip ir bus ir tikrai su jų proteliais galima visko sulaukti“, – teigia kitas.

„Reikalingi visokie ribojimai, nes jau be tų ribojimų nėra juk tvarkos“, – sako gyventojas.

„Galvoju, kad gerai, reikia šito dalyko, aš už skiepus ir tikiu mokslu ir daktarais“, – teigia kitas.

O kol policijos pareigūnai budi prie Vyriausybės pastato, ministrai atvyksta į posėdį, kuriame Vyriausybė žada priimti sugriežtinimus nesiskiepijantiems asmenims.

Po posėdžio premjerė Ingrida Šimonytė pareiškė, kad naujų koronaviruso atvejų skaičius šalyje sparčiai auga, pildosi ir COVID skyriai ligoninėse. Šimonytės teigimu, kasdien į ligonines greitosios gabena apie 50 naujų koronavirusu užsikrėtusių pacientų, jau kovojančių dėl savo gyvybės. Tad siekiant suvaldyti viruso plitimą, ir nenutraukti kitų paslaugų tiekimo ligoniams, Vyriausybė priima apribojimus neskiepytiems asmenims, jie įsigalios nuo rugsėjo 13 dienos.

„Visa eilė veiklų, kontaktinių – grožio paslaugos, įvairių sporto klubų, kino teatrų, maitinimo paslaugos, apsilankymas dideliuose prekybos centruose būtų galimas tuo atveju, jei žmogus yra persirgęs arba pasiskiepijęs“, – sako I. Šimonytė.

Neskiepytiems asmenims liks atviros tik nedidelės parduotuvės, kuriose galima nusipirkti maisto prekių, asmenys be galimybių paso galės nueiti į vaistines, optikos salonus, veterinarijos klinikas. Tiesa, didžiulė parduotuvė, kurios plotas viršija 1500 kvadratinių metrų asmenims be galimybių paso liks užverta.

Didieji prekybos tinklai tikina nenorintys trečiojo karantino, tad stengsis įgyvendinti naujus valdžios reikalavimus. Tiesa, kaip žmonės bus tikrinami, kol kas neaišku.

„Iki“ komunikacijos vadovė Vaida Budrienė teigia: „Dabar ieškome technologinių sprendimų, gal su technologų pagalba galėsime įgyvendinti šį sprendimą. Arba antras variantas būtų tiesiog apsauginis stovėtų tiesiog prie įėjimo ir tikrintų. Vėlgi reikia suprasti, kad turės patikrinti ne tik Galimybių pasą, bet ir žmogaus asmens dokumentą.“

O kol prekybininkai suka galvas, kaip įgyvendinti valdžios reikalavimus, pirkėjai piktinasi varžant jų laisves.

„Tai čia yra žmogaus teisės pažeidžiamos, kaip aš galiu neįeiti?“ – klausia vienas pirkėjų.

„Labai gerai, kodėl aš turiu vaikščioti su tais, kurie neturi paso, o aš turiu?“ – teigia kitas.

Vyriausybė pateikė ir dar vieną naujieną – nuo kito pirmadienio už testus, su kuriais asmuo nori gauti Galimybių pasą teks susimokėti patiems. PGR testus žmonės turės atlikti ne mobiliuose punktuose, kaip tai buvo daroma anksčiau, o privačiose klinikose.

Pasak sveikatos apsaugos ministro Arūno Dulkio, prieš planines paslaugas nepasiskiepiję gyventojai testuotis galės nemokamai. Pas šeimos gydytoją žmonės galės patekti be testo, tačiau norėdami konsultuotis su specialistu – chirurgu, kardiologu, asmenims gali tekti testuotis.

„Būtinoji pagalba ir šeimos medicinos paslaugos bus teikiamos be testavimo. Planinės ambulatorinės – pas kardiologą, okulistą bus teikiamos užtikrinant saugią aplinką“, – sako A. Dulkys.

Ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė tikina, kad jau dabar, kavinės, restoranai, sporto klubai, jei tik nori, gali prašyti klientų galimybių paso, tokiu atveju šie verslai galėtų dirbti be apribojimų – atstumų, kaukių.

„Jeigu iki rugsėjo 13 dienos nėra galimybių paso, bet yra griežtinami operacijų vadovo sprendimai, reikėtų leisti atsidaryti verslams be jokių apribojimų“, – sako A. Armonaitė.

Vis dėlto kai kurie restoranų atstovai sako kol kas nenorintys kelti nepatogumų klientams ir iki rugsėjo 13 dienos galimybių paso neprašys.

„Nematome prasmės skirstyti žmones į juodus ar baltus ir tikrai kavinė nėra ta vieta, kurioje gali užsikrėsti, mes po kiekvieno kliento valome stalus, indus plauname“, – sako restorane dirbanti Deimantė.

O profsąjungos tvirtina, kad jau dabar darbuotojai juos užvertė skundais – esą darbdaviai spaudžia darbuotojus kuo greičiau pasiskiepyti, grasina juos nušalinti nuo darbo.

Profesinės sąjungos „Solidarumas“ pirmininkė Kristina Krupavičienė aiškina, kad darbuotojus itin piktina valdžios užmojai nemokėti ligos išmokų: „Mes kategoriškai pasakome, kad ligos nemokėjimas, nedarbingumo yra absoliučiai žmogaus teisių pažeidimas. Todėl, kad kiekvienas žmogus moka socialinį draudimą tam, kad jisai ligos atveju gautų išmoką.“

Vyriausybė neoficialiai pritaria, kad neskiepytiems asmenims nebūtų mokama ligos išmoka. Tačiau tam dra reikia Vyriausybės sprendimo, tada dėl to apsispręs Seimas rudens sesijos metu.

www.tv3.lt

Tau taip pat gali patikti Daugiau iš autoriaus

Comments

Kraunasi...