Lietuvoje ir toliau pienas liejasi laisvai. Per šią savaitę ūkininkai jau išdalijo ar į laukus išpylė mažiausiai 100 tūkstančių tonų pieno. Štai prie nemokamo pieno Telšiuose nusidriekė tautiečių eilės. Kas po kelis litrus, o kas po keliasdešimt tempė į namus.
Žmonės sako palaikantys ūkininkus ir keikiantys perdirbėjus. Tad dėkingumą ūkininkams gyventojai išreiškia jiems palikdami kelis centus ar eurus. O pieno perdirbėjai suskubo kreiptis į Vyriausybę, siūlo įteisinti ilgalaikes pieno pardavimo-pirkimo sutartis.
Eilė prie nemokamo pieno nusidriekė Telšiuose. Taip ūkininkai tęsia savo protestą prieš juokingai mažas pieno supirkimo kainas. Ir sako, kad tokias akcijas tęs ir toliau.
„16 tonų, rytoj tą patį darysim. Rytoj tą patį, mes turim iš po vakar suregistruotų ūkių, kurie virš 33 tonų yra pasiryžę atiduoti. Tai šiandien netalpinom, žmonės skambina, kodėl pienovežis neatvažiavo į ūkį, nes netalpinom net paimti“, – sako ūkininkė Zita Dargienė.
Žmonės nešini kelių ar net kelių dešimčių litrų talpos tara dar gerokai prieš prasidedant akcijai rikiavosi į eilę. Sako pieną gers, raugins, o tokioje eilėje laukia dėlto, kad parduotuvėje rekordiškai išaugus pieno kainoms sunkiai beišgali jo nusipirkti:
„Gal padarysim varškės, užvirinsim, kad ilgiau pabūtų.“
„Mažai temoka ūkininkams, parduotuvėje kainos didelės, žmonės pyksta, nebeturi iš ko, pensijos nedidelės.“
„Tai kokios kainos žemos, Jėzus Marija, kiek kainuoja viskas.“
Kai kurie ir į karvutę – taupyklę centų ar eurų įmeta:
„Čia toks masinis dalinimas, o kas dalina – ūkininkai iš bačkikų, tai sako surenka pinigėlių, žmonės paaukoja.“
„Aš čia aukoju, solidarizuojuosi su ūkininkais ir jiems noriu gero, kad atsižvelgtų ir pradėtų mokėti, kaip priklauso. Dieve mano, man ašaros bėga pažiūrėjus, kiek gauna ūkininkas ir kiek perdirbėjas.“
Ūkininkai sako, kad pieną priversti parduoti pigiau nei vandenį, žemiau savikainos. O žmonėms tokios nemokamo pieno akcijos patinka:
„Labai gerai, labai.. Dažniau, kad žmonės kuo mažiau į parduotuves vaikščiotų.“
„Čia mes su kaimynu, čia kaimyno, čia mano. Grietinikė nusistos, pasirauginsiu, varškikės padarysiu, aš turiu, ką daryt su pienu.“
„Gal kokį 50 centų galvoju duoti, darbas toks pat, kaip sunku yra eiti kiekvieną rytą, vakarą į tą ūkį, kai turi dirbti lygiai taip pat, bet gauni dvigubai mažiau nei anksčiau. Tikrai sunku turėtų būti ir morališkai, ir fiziškai.“
„Matot iki ko davedė, gaunam virš 20 centų, baisu, parduotuvėje brangu, visur brangu, o mums lieka zuiko ašaros“, – kalba ūkininkė Daiva Lukauskienė.
Sako, kad kai kurie supirkėjai jau bando siūlyti šiek tiek didesnes kainas.
„Tas jų pasiūlymas juokingas yra. Numušo ūkininkui iki 22 centų ir dabar, kad jau nedalintų to pieno, nepiltų lauk – pasiūlė 4 centus. O kada savikaina yra 30 centų pieno, pasiūlė 4 centus, tai 26 centus, tai pasijuokimas yra“, – tvirtina Raseinių r. ūkininkų sąjungos pirmininkas Rimas Gunevičius.
Ūkininkai kreipėsi į vyriausybę ir tikisi, kad ji pažabos pardavėjus bei padės derybose su perdirbėjais.
„Laukiam vyriausybės pagalbos, nes su perdirbėjais nieko nesusitarsim, visiškai. – Ar tas bendravimas geranoriškas iš Žemaitijos pieno? – Sąlyginai, iš vienos pusės lyg ir geranoriškai, viskas gana gražiai skambėtų. Iš kitos, nurodoma, kad rinka diktuoja kainas“, – tikina ūkininkas Valdas Termenas.
Pieno perdirbėjai pasiūlė vyriausybei įteisinti ilgalaikes pieno pardavimo-pirkimo sutartis.