Ukrainą užpuolusi Rusija patiria problemų ne tik karo fronte. Dėl Vakarų pritaikytų sankcijų Kremliaus režimui vis sunkiau sekasi tvarkyti ir ekonomiką. Rusai susiduria ne tik su išaugusiomis kainomis, sumažėjusiomis pajamomis ir prekių deficitu. Netrukus pirkdami maistą jie net nežinos, kas jį pagamino ir ar jis dar tinkamas vartoti.
Rusijoje taupant rašalą ant produktų pakuočių būtų galima nenurodyti dalies informacijos apie juos, pavyzdžiui, kilmės šalies, gamintojo ar galiojimo datos, mano Rusijos Federalinė techninio reguliavimo ir metrologijos agentūra, paprastai vadinama „Rosstandart“.
Apie tokius valdžios institucijos ir anksčiau rusų verslininkų pateiktus pasiūlymus praneša įtakingas šalies verslo leidinys „RBK“.
Ant produktų etikečių gali būti sumažintas kiekis informacijos apie jo gamintoją, pardavėją taip pat kilmės šalį, galiojimo ir pagaminimo laiką.
Apie tai galima spręsti iš leidiniui pateiktų „Rosstandart“ atsakymų po to, kai įstaiga gavo vicepremjerės Viktorijos Abramčenko pavedimą įvertinti verslininkų pasiūlymą mažinti produktų etiketes.
Liepą vicepremjerė pavedė specialistams įvertinti galimybes patikslinti nacionalinius Rusijos standartus dėl produktų etikečių – juose nustatomas minimalus ir maksimalus etikečių plotas, skirtas informacijai apie produktą ant pakuotės pateikti.
Ištirti, kiek pirkėjams aktuali informacija, kurią privaloma pateikti ant pakuočių, paprašė maisto produktų gamintojai: dėl Ukrainoje pradėto karo įvedus sankcijas, jie susiduria su pakuočių ir rašalo trūkumu.
Pranešama, kad savo vertinimą šiuo klausimu institucijos turėjo pateikti dar liepą, tačiau tyrimas esą dar atliekamas.
„Rosstandart“ pareiškė, kad peržiūrėti gali būti tokie reikalavimai informacijai ant pakuočių, kaip „duomenys apie maisto produkcijos gamintojo adresus, nurodymai, kurioje vietoje turi būti skelbiama pagaminimo data ir galiojimo laikas, ženklai ir piktogramos“.
Kartu agentūra pabrėžė, kad etikečių standartus būtų tikslinga peržiūrėti kartu su Muitų sąjungos techniniais reglamentai, kurie taikomi Eurazijos ekonominėje sąjungoje (be Rusijos jai priklauso Armėnija, Baltarusija, Kazachstanas ir Kirgizija). Tiesa, sąjungos atstovai teigia kol kas negavę pavedimo įvertinti tokius pasiūlymus.
„Rosstandartas“ pridūrė, kad gamintojai galės sumažinti etikečių dydį dalį reikalaujamos informacijos perkeldami į vadinamąjį QR kodą. Atitinkamai bus pakeistas ir Muitų sąjungos technikos reglamentas, kuris numatys tokią pačią galimybę skelbti informacijai apie maisto produktus.
Pasak už maisto produktų kokybę Rusijoje atsakingos tarnybos vadovo pavaduotoja Elenos Saratsevos, mažinant etiketes svarbiausia yra, kad vartotojai gautų patikimus duomenis apie tai, ką perka. T.y., žinotų produkto masę, jo sudėtį, galimus alergenus ir kam galėtų pateikti pretenzijas dėl produkto kokybės.
Esą tr dabar reglamentai leidžia mažinti etiketės dydį joje nurodant tik kodus tų sudedamųjų dalių (pvz., priedų), kurie sudaro mažiau kaip 2 proc. produkto svorio.
Pasak specialistės ir dabar didžiausią dalį pakuotės užima prekių ženklas, gamintojo logotipai ir pan.
Tačiau jeigu iš produkcijos pakuotės dings informacija apie jo pagaminimo vietą, tai esą būtų vartotojų teisių pažeidimas.