Šeštadienį sulaikyti migrantai bandė užpulti pareigūnus ir net tarnybinį šunį

Nelegalių migrantų srautas į Lietuvą ir toliau išlieka didelis. Šeštadienį sulaikyta dar daugiau nei 100 migrantų, kai kurie jų bandė užpulti pareigūnus ir net tarnybinį šunį.

Agresyvūs buvo nelegalai iš Afrikos, juos pasieniečiai tramdė ašarinėmis dujomis ir net šūviais į orą. Migrantų srautui pasisukus link Druskininkų, kurorto meras sako, kad apgyvendinti atvykėlius nėra kur, o ir nėra didelio noro dėl saugumo. Dalis nelegalų jau įsikūrė vos pusę tūkstančio turinčio KĄpčiamiesčio mokykloje. Nors irakiečius dabar keičia migrantai iš Afrikos, tačiau ir jų istorijos labai panašios.

Užvakar sulaikius net pusantro šimto nelegalų, maždaug trečdalis jų pristatyti į Kapčiamiesčio miestelio mokyklą. Atvykėliams greitai parūpinti miegmaišiai, suorganizuotas maitinimas. Jei iki šiol dauguma nelegalų buvo iš Irako ir Sirijos, tai šiomis dienomis į Lietuvą plūsti pradėjo afrikiečiai.

Dalis nelegalų apgyvendinti mokyklos klasėse, kuriose neseniai sėdėjo vaikai, ant lentos matosi palinkėjimas smagių atostogų. Kita dalis, daugiausia jaunų vienišų vyrų, apgyvendinti mokyklos sporto salėje.

Jų pasakojamos istorijos panašios į anksčiau sulaikytų nelegalų. O ir kartoja visi kone tą patį – kurį laiką neva gyveno Baltarusijoje, studijavo.

„Kiek laiko praleidote Baltarusijoje? – Vienerius metus. Aš studentas universitete. Atvažiavau iš Kongo.“

Bet nusprendė sprukti dėl prastos politinės padėties.

„Todėl, kad dabar Baltarusijoje labai sunku gyventi dėl politinių problemų. „Kažkas jums liepė važiuoti į Lietuvą? – Aš nežinau, nežinau. – Kas jums padėjo pereiti sieną? – Niekas, niekas. Patys.“

„Nėra pinigų, nėra darbo. Labai blogai. – Kodėl nusprendėte važiuoti į Lietuvą? – Nes čia gerai. Čia įdomi šalis. Mes čia dirbsime.“

„Ar kažkas jums pasakė, kad turit važiuoti į Lietuvą? – Nieko nežinau. Nėra kito žmogaus.“

Ir situacija pasienyje kol kas kaista. Praėjusią parą sulaikyta mažiausiai 116 migrantų, iš jų net 111 – Druskininkų savivaldybėje. Jų tarpe pasitaikė ir 8 agresyviai nusiteikę afrikiečiai, sulaikomi jie pasipriešino pareigūnams.

„Buvo vos ne fiziškai puolami, tie migrantai bandė net, labai kas keista būtų, pulti šunį tarnybinį, ko iki šiol negirdėta praktiškai buvo, teko panaudoti pasieniečiams ašarines dujas įsižiebiančiame konflikte ir iššauti 2 įspėjamuosius šūvius į orą. Tai paveikė juos, pavyko atvykus pastiprinimui tą aštuonetuką suguldyti ant žemės, surakinti antrankiais ir pristatyti į užkardą“, – sakė pasieniečių atstovas Giedrius Mišutis.

Pasieniečiai sako, kad didžiausia problema sulaikius tokius kiekius migrantų – surasti kur juos apgyvendinti. Druskininkų meras sako, kad pas juos vietos migrantams nėra.

„Visos mokyklos, jos yra, arba bendruomenėms atiduotos, kuriose vyksta vaikų stovyklos ir kitoks gyvenimas, ir mes neturime mieste nei bendrabučio, nei kažkokioj kaimiškoje vietovėje mokyklos, kuriose galima būtų apgyvendinti“, – teigė Druskininkų meras Ričardas Malinauskas.

„Dalis jų perkelta bus į Užsieniečių registracijos centrą, karantino palapinėse dar yra vietų, ir taip pat sprendžiami klausimai dėl jų apgyvendinimo savivaldybių patalpose, nebūtinai Druskininkų savivaldybėje, tai susiję su infrastruktūriniais dalykais, aprūpinimu, konkrečiai su lovomis, patalyne, ir t.t. ir pan.“, – patikino G. Mišutis.

Į Druskininkų centrą nelegalų Malinauskas įsileisti nenori, ypač paaiškėjus, kai kurie jų, nusiteikę agresyviai.

„Tai jūs įsivaizduokite, kaip būtų žmonių gyvenimas, jeigu pas mus gatvėse pradėtų vaikščioti tokie žmonės. Jeigu šiai dienai, pavyzdžiui Druskininkuose žmonių saugumas yra vienas geriausių Lietuvoje, tai užplūdus šimtais tokių piliečių, turbūt būtų sunku prognozuoti kaip mes vaikščiosime vakare, ar naktį gatvėmis“, – nerimavo R. Malinauskas.

Patys pasieniečiai sako, kad artimiausiu metu gali būti kreipiamasi pagalbos ir į kariuomenę. Situacijai kaistant, išnaudoti beveik visi pasienio pareigūnų pajėgumai, bus prašoma ir daugiau „Frontex“ programos pareigūnų pagalbos iš kitų valstybių. Kai kurie mūsų pareigūnai jau ir fiziškai išsekę.

„Nėra jokia paslaptis, yra žmonių, kurie nemiegoję po2-3 paras, nes viena po kitos tos grupės bando kirsti sieną, jas reikia ir sulaikyti, ir pristatyti, ir apklausti, ir bandyti nustatyti pirmines jų tapatybes, daugelis jų nori prieglobsčio Lietuvoje, vėlgi, čia yra įvairūs dokumentai ir t.t. ir pan., tas milžiniškas krūvis yra užgriuvęs mūsų pareigūnus“, – kalbėjo G. Mišutis.

Pasieniečiams šiomis dienomis padeda ir policija, šauliai, viešojo saugumo tarnybos pareigūnai. Kai kurie nelegalai sugeba nukeliauti ir giliau į Lietuvos teritoriją, juos tenka sulaikyti gyvenvietėse.

„Didžioji dalis, aišku sulaikyta buvo prie valstybės sienos, bet dalis, keletas migrantų buvo sulaikyta ir toliau nuo valstybės sienos. Normalus dalykas, nes visų sulaikyti vienu metu prie valstybės sienos yra neįmanoma. Padeda ir gyventojai, visi padeda. — O padeda kaip? — Nu informaciją teikia. — Paskambina ir pasako? — Taip, taip“, – sakė Varėnos pasienio rinktinės vadas Virgilijus Raugalė.

Kad paprasti gyventojai ne itin geidžia naujų kaimynų, rodo alytiškiai. Vietos aeroklubo nariai pasipiktino, kad jau šiandien ketinama jų bazėje apgyvendinti kelias dešimtis migrantų.

Iš viso Lietuvoje šiemet sulaikyta jau beveik tūkstantis nelegalių migrantų, didžioji dalis, per pastarąjį mėnesį. Vakar dėl migrantų krizės visoje šalyje paskelbta ekstremali padėtis.

www.tv3.lt

Tau taip pat gali patikti Daugiau iš autoriaus

Comments

Kraunasi...