Antrasis nepriklausomo elektros tiekėjo pasirinkimo etapas baigė, tačiau už borto paliko daugiau nei 100 tūkstančių tautiečių, kurie savo sprendimo taip ir nepadarė ir už liepą suvartotą elektrą mokės daugiau nei kiti. Energetikos reguliavimo tarnyba sako: tiekėją dar galima pasirinkti, tačiau bent jau vieną mėnesį teks naudotis garantiniu – tai yra brangesniu – elektros tiekimu. Ekspertai elektros rinkos liberalizavimą vadina nesėkmingu.
Panevėžio rajone gyvenantis Ričardas su pypke rankoje skaičiuoja, kiek šiandien moka už elektrą. Tikisi, kad netrukus pasirinkęs nepriklausomą tiekėją nemokės daugiau. O svarbiausia – patikimumas.
„Pagal patikimumą. Jeigu nebankrutuos, tai ir tiki tuo“, – sako Panevėžio rajono gyventojas Ričardas.
O sekmadienį baigėsi nepriklausomo elektros tiekėjo pasirinkimas daliai žmonių, kurie per metus suvartoja vidutiniškai nuo tūkstančio ir penkių tūkstančių kilovatvalandžių elektros. Tiekėją turėjo išsirinkti 740 tūkstančių vartotojų. Per 600 tūkstančių jau apsisprendė:
„Jau susitvarkiau, kaip sakant, padariau tą reikalą ir ramu. O kaip čia bus ateity, nežinau. Aišku, bus jau brangiau. Jau visas gyvenimas brangsta – pigyn niekas nebeina.“
„Na, pasižiūrėsim. Jeigu bus brangu, eisim kitur.“
Tačiau liko daugiau nei 100 tūkstančių tautiečių, kurie apsispręsti nesugebėjo. Taigi už liepą sunaudotą elektrą jie mokės bene trečdaliu daugiau.
„Tokie vartotojai mokėtų apie devynis centus brangiau už kilovatvalandę. Tai yra 31–32 centus už kilovatvalandę“, – teigia Energetikos reguliavimo tarybos pirmininkas Renatas Pocius.
Taigi, pavyzdžiui, jei namuose per mėnesį suvartojate 100 kilovatvalandžių elektros ir nepasirinkote tiekėjo, garantinis elektros tiekimas už liepą jums kainuos apie 32 eurus. O jūsų kaimynas, iki sekmadienio spėjęs sudaryti sutartį su nepriklausomu tiekėju, už liepą priklausomai nuo tiekėjo ir plano galės mokėti mažiausiai 23 eurus. Į klausimą, kodėl beveik 106 tūkstančiai žmonių liepą naudosis brangesne elektra nei kiti, sistemą kritikuojantys ekspertai atsako: elektros rinkos liberalizacija buvusi prastai suplanuota.
„Labai ilgai nežinojom, kokios bus kompensacijos. Vyriausybės kompensacijos paaiškėjo tik birželio pradžioje. Daugelis labai tikėjosi, kad bus dar atšaukta, bus dar atidėta. Nes taip jau iš dalies esame įpratę, kad daugelis dalykų paskelbiama, o paskui atšaukiama“, – kalba energetikos ekspertas Vidmantas Jankauskas.
Pasak eksperto, elektros tiekėjo pasirinkimą reikėjo stabdyti jau praėjusį rudenį. Tačiau šiomis dienoms tiekėjo pasirinkimo stabdymas, kaip siūlo Seimo opozicija, įneštų tik dar daugiau chaoso.
„Dalis vartotojų pasirinko, dalis moka kažkiek daugiau, dalis mažiau. Būtų tikrai dar daugiau neaiškumų. Žodžiu, įklimpome, kad labai ne laiku ėjom su ta liberalizacija. Labai sugadintas įvaizdis, kas ta liberalizacija“, – tvirtina V. Jankauskas.
Iš tiesų dalis kalbintų žmonių tikina nesuprantantys, kam reikalinga rinktis elektros tiekėją:
„Anksčiau kažkaip būdavo vienas tiekėjas. Moki vienam ir viskas. Dabar jų yra, kaip sakant, milijonai. Nežinai, ką pasirinkt. Žmonės visi pasimetę. Kainos visų skirtingos.“
„Savaiminė monopolija – kitaip nepadarysi. Nepraklos į kiekvieną namą kiekvienas tiekėjas savo tinklus. Tinklai kaip buvo nuo sovietų laikų, taip ir liko.“
„Ką darysi? Priverčia. Čionai kažkas pasipinigauti. Tik taip.“
Nepasirinkusiesiems pasirinkti nepriklausomą elektros tiekėją ir toliau bus įmanoma, tačiau jis tieks elektrą tik nuo rugpjūčio. O už liepą vis tiek teks mokėti didesnę kainą.
„Tai gali būti taip, kad vartotojai gavę pirmąsias sąskaitas ir pamatę, kad tos sąskaitos yra didesnės, nei kad būtų pasirinkę nepriklausomą tiekėją, suskubs tą padaryti“, – sako R. Pocius.
Jeigu vartotojas per metus suvartoja iki 1000 kilovatvalandžių elektros, jam elektros tiekėją nemokant didesnės kainos dar bus galima pasirinkti iki šių metų gruodžio.