Kelionės yra vilniečio Daliaus Juozaičio (36) didžiausia aistra. Vyras jau yra aplankęs nemažai pasaulio šalių ir neketina sustoti. Jo ryžto nesustabdo ir prieš tris metus diagnozuota onkologinė liga. Kaip jis pats sako, žinojimas, kad nebeturi daug laiko, tik dar labiau motyvuoja mėgautis kiekviena gyvenimo akimirka.
Prieš sužinodamas, kad serga vėžiu, vyras devynerius metus dirbo aviacijos srityje. Tačiau dėl ligos teko keturiems mėnesiams pasiimti nedarbingumą. Po šio laikotarpio Dalius planavo grįžti į darbą, bet onkologinė liga ir toliau nesitraukė. Pradėjus įtemptą gydymo procesą, neliko nieko kito kaip išeiti iš darbo.
Nors gyvenimas vyrui pametėjo sunkių iššūkių, Dalius nestokoja optimizmo ir humoro jausmo, kuriuo šioje situacijoje neįmanoma nesižavėti. Net ir sirgdamas sunkia liga trijų vaikų (14, 11 ir 5 metų) tėtis stengiasi kiekvieną dieną praleisti įsimintinai ir dar labiau nei anksčiau trokšta keliauti po pasaulį.
Prasidėjo epilepsijos priepuoliai
Visą gyvenimą jokių sveikatos nusiskundimų neturėjęs vyras klastingo ligos diagnozę išgirdo 2019 metais. Tuo metu jam buvo nustatytas antros stadijos smegenų vėžys.
Onkologinė liga Dalių užklupo visiškai netikėtai. Ligoninėje jis pirmą kartą atsidūrė, kai jam vidury nakties staiga prasidėjo epilepsijos priepuolis.
„Tą kartą mane su greitąja išvežė į Santaros klinikas. Ten padarė kompiuterinę tomografiją ir pamatė, kad galvoje yra kažkoks darinys.
Tada padarė magnetinį rezonansą ir pasakė, kad ten nemažas auglys. Jo dydis buvo panašus į teniso kamuoliuką“, – prisimena Dalius.
Tą pačią savaitę gydytojai išoperavo vyro auglį ir išleido jį namo. Daliaus teigimu, kurį laiką po operacijos viskas buvo gerai. Tačiau po poros mėnesių, nuėjęs pakartoti tyrimus, vyras sužinojo, kad vėžys atsinaujino.
„Tada vėl darė operaciją. Kaip man sakė, auglys galėjo vėl atsirasti, nes pirmą kartą jis buvo toks didelis, kad jo nepavyko iš karto pašalinti“, – sako pašnekovas.
Po antros operacijos Dalius ir vėl jautėsi gerai. Kelis metus liga buvo rami ir auglys jo galvoje nedidėjo. Tačiau šių metų balandį nuvykęs dar kartą profilaktiškai pakartoti tyrimų, vyras ir vėl sužinojo skaudžią žinią. Gydytojai vyrui pasakė, kad liga pažengė ir dabar yra ketvirtoje stadijoje.
„Man pasakė, kad šį balandį ir vėl reikės mane operuoti. Nors prieš tai MRT ir visi kiti tyrimai buvo be pakitimų, man vėl buvo prasidėję epilepsijos priepuoliai. Iš pradžių kartą per savaitę, o paskui vos ne kiekvieną dieną“, – savo istorija dalijasi vilnietis.
Nesustabdė noro keliauti
Jau tris metus su onkologine liga kovojantis vyras neseniai baigė radioterapijos, kitaip vadinamos švitinimu, procedūras. Šios procedūros jam buvo atliekamos 30 dienų kasdien.
„Po šitos procedūros man iškrito didžioji dalis plaukų. Bet čia vyrams nėra didelė problema, kuo mažiau plaukų, tuo mažiau ir išlaidų kirpykloje“, – humoro jausmo neslepia Dalius.
Kartu su radioterapija vyrui taikomas ir chemoterapijos gydymas geriamomis tabletėmis. Šiuo metu jam yra suplanuoti devyni gydymo ciklai.
„Pirmą ciklą gėriau, kai prasidėjo švitinimas, o dabar pradėjau antrą ciklą. Vaistus gersiu 6 dienas ir tada 22 dienas dienas darysiu pertrauką“, – atskleidžia pašnekovas.
Prieš susirgdamas vėžiu vyras daug keliavo tiek vienas, tiek su savo žmona ir trimis vaikučiais. Tačiau net ir onkologinė liga nesutrukdė jam ir toliau tęsti savo pomėgio. Vyras iš viso jau yra aplankęs 19 šalių ir šis sąrašas vis ilgėja.
„Su mašina keliavom per Europą. Važiavome ir į Kroatiją, Slovėniją, Italiją, Maltą. Paskutinės kelionės buvo Malagoje, Zakinte, Romoje. Esu keliavęs ir vienas, ir su žmona ir vaikais.
Kai kurias šalis esame aplankę jau kelis kartus. Kaip, pavyzdžiui, mes sakom, kad Italija yra visada gera idėja“, – šypsosi jis.
Šiais metais jo laukia dar dvi kelionės. Liepos pabaigoje jis su šeima skris į Paryžių, o vėliau semtis dar daugiau įspūdžių jie važiuos į Portugaliją ir Ispaniją.
„Važiuosim per visą Portugaliją, nuo apačios iki viršaus, nuo Faro iki Porto, o per Kalėdas, kadangi pernai labai pasiteisino Malaga, šiemet skrisim į Barseloną“, – priduria Dalius.
„Žinau, kad jau nedaug liko“
Vyro teigimu, sužinojęs, kad serga vėžiu, jis ligos diagnozę priėmė gana ramiai. Anot Daliaus, jis natūraliai priima ir faktą, kad gali nepavykti nuo šios ligos pasveikti ir yra pasiruošęs blogiausiam.
„Pagal statistiką, apie keturi metai yra vidutiniškai likę. Tačiau tas vidurkis ne visada kažką sako. Jį kas nors gali stipriai pakoreguoti.
Kol kas lyg nėra tokios garantijos, kad mane šiandien išgydys. Tačiau kažkiek galima prailginti to laiko“, – teigia Dalius.
Jis tikina, kad onkologinė liga neapvertė gyvenimo aukštyn kojomis. Pasak jo, žinojimas, kad bet kuri diena gali būti paskutinė, tik dar labiau paskatino mėgautis kiekviena diena.
„Nesureikšminau aš to labai. Visi mes kažkada mirsim, tiesiog aš žinau, kad mirsiu, o kiti nežino, – šypteli vyras. – Aš žinau, kad jau nedaug liko, todėl tai tik pastiprino norą keliauti, nes visa kita vis tiek kažkaip beprasmiška“, – atvirai teigia Dalius.
Pasak jo, liga ir jos gydymas netrukdo keliauti taip, kaip tą darė iki šiol. Vis dėlto jis pripažįsta, kad sergant vėžiu tenka apgalvoti daugiau dalykų, prieš sėdant į lėktuvą.
„Tas vaistų gėrimas per daug problemų nesukelia, reikia tik papildomai vežiotis receptus, kad per patikrą lėktuve neprisikabintų, nes tie vaistai yra psichotropiniai.
O daugiau nieko ypatingo, aš tuos vaistus kai kuriuos geriu nuolat, kai kuriuos ciklais, jie man keliaut netrukdo“, – sako pašnekovas.
Dalinasi kelionių patarimais
Savo onkologinės ligos istorija ir kelionių akimirkomis Dalius dalijasi savo socialinio tinklo „Instagram“ paskyroje. Anot vyro, didžiausias jo tikslas yra įkvėpti kitus, kad net ir susirgus sunkia liga galima atrasti jėgų ir stiprybės užsiimti mėgstama veikla ir išgyvenimo pasiimti viską, ką jis gali suteikti.
Visai neseniai Dalius nusprendė sukurti projektą, kurio tikslas padėti žmonėms, nemokantiems ar neturintiems patirties savarankiškų kelionių planavime.
„Jei žmonės turi kokių nors klausimų, jie gali apsilankyti mano puslapyje „Kelionių planavimas“ ir ten užpildyti formą arba parašyti man laišką. Aš mielai padėsiu, atsakysiu į klausimus, galiu sudaryti kelionės planą, jeigu reikia“, – sako jis.