Lietuva imasi kovos „Facebook“ – trolius ir botų kūrėjus siūlo bausti laisvės atėmimu

Lietuva kyla į kovą su Putino dezinfomacija, kurią platina vadinamos trolių ar botų fermos. O tai yra robotizuotos sistemomis – šios valdo dešimtis tūkstančių netikrų socialinių tinklų, pavyzdžiui, „Facebook“ paskyrų.

Ir tokiu būdu skleidžia dezinformaciją apie karą Ukrainoje per komentarus, peržiūras ar patiktukus. Naujos Seimo įstatymų pataisos leistų už manipuliavimą „Facebook“ nusikaltėliams skirti ne tik baudą, bet ir laisvės atėmimą iki 3 metų.

Ukrainiečiai su karą pradėjusia Rusija aršiai kovoja ne tik fronto linijose, bet ir interneto platybėse. Ukrainos saugumo tarnyba likviduoja vadinamą botų fermą, kuri naudojama propagandai skleisti: pareigūnai konfiskuoja mobiliojo interneto įrangą, tūkstančius SIM kortelių, kitų prietaisų.

Viena tokia ferma gali valdyti dešimtis tūkstančių netikrų socialinių tinklų, pavyzdžiui, „Facebook“ paskyrų, kurios veikia kaip robotai: automatiškai rašo komentarus, skleidžia Kremliaus propagandą.

„Yra užprogramuotos spausti patiktukus, rašyti komentarus, dalintis tam tikru turiniu ir tokiu būdu yra apgaunami socialinių medijų algoritmai ir tas turinys yra pradedamas rodyti ženkliai didesniam vartotojų skaičiui, tokiu būdu, tie piktavaliai, kurie būtent naudojasi šitomis netikromis paskyromis, jie ir pasiekia savo tikslų. Ar tai Kremlius, ar tai bus kiti veikėjai, kiti piktavaliai“, – aiškino „Debunk.org“ vadovas Viktoras Daukšas.

Faktus tikrinančios organizacijos „Debunk.org“ vadovas Viktoras Daukšas Seimo nariams pristatė, kaip veikia tokios botų fermos. Jų paskyrose vietoj profilio nuotraukos galima rasti atsitiktinę nuotrauką, dažnai botų paskyros registruojamos ne kaip asmenys, o kaip puslapiai, vaizdo žaidimai. Taip stengiamasi botus slėpti.

„Per šituos kanalus, kuriuos nagrinėjom, buvo išleistos žinutės, kad Ukrainos kariai jau pasidavė, Vakarų ginklus jau paliko, Zelenskis jau pabėgo, visos sankcijos sužalojo tiktais Europos Sajungą ir Ameriką“ – kalbėjo V. Daukšas.

Botų veiklą galima stebėti ir Lietuvoje. „Debunk.org“ Seimo nariams pateikė lietuviško portalo minfo.lt „Facebook“ paskyroje patalpintą pavyzdį: „Nes karo priežastis tai pinigai, jų pinigai, asmeniniai interesai…“

Rusijos nuomonės formuotojo vaizdo įrašas išplito kelios dienos po naujienų apie Bučos žudynes. Buvo peržiūrėtas pusantro milijono kartų, sulaukė 121 tūkstančių reakcijų. Šimtus kartu daugiau nei vidutiniškai. Pasak tyrėjų, šią žinutę išpūtė būtent Kremliaus botai: didžioji dalis komentarų parašyti ne lietuvių kalba, komentaruose naudojami tie patys paveikslėliai. Tikslas: nukreipti dėmesį nuo Bučos.

„Kalba, kad čia didelių dėdžių sprendimai, Jūs čia piliečiai nesirūpinkit, nesigilinkit, ir panašiai. Siekiama mažinti piliečių įsitraukimą, paramą Ukrainai. Nukreipti dėmesį nuo žudynių į įvairiausius kitus Kremliaus naratyvus“, – sakė V. Daukšas.

Iki šiol Lietuvos institucijų prašymų dėl dirbtinai Putino botų fermų populiarinamos dezinformacijos pašalinimo, technologijų gigantai, tokie kaip „Facebook“, dažnai netenkina.

„Mūsų konkretus tikslas yra, kad informacija būtų pašalinta. Ar ji yra pašalinta? Ne, ji nėra pašalinta, bet mes tiesiog gaunam pranešimą, kad buvo mūsų revizuotas prašymas pašalinti, bet jis nėra šalinimas, dėl to, kad neva tai atitinka: tai yra saviraiška, tokia informacija šalinama nebus, nesvarbu, kad ta saviraiška yra dezinformacija, karo propagavimas, karo kurstymas, bet ji yra nepašalinima, čia yra didelė problema“, – teigė Žurnalistų etikos inspektoriaus tarnybos atstovė Aliona Gaidarovič.

Nacionalinio saugumo ir gynybos komitete gimsta Visuomenės informavimo įstatymo ir Baudžiamojo kodekso pataisos, kurios turėtų padėti kovoti su Putinui tarnaujančiomis botų fermomis. Seimas nori, kad už propagandinę botų veiklą būtų taikoma baudžiamoji atsakomybė.

„Socialiniai tinklai nebūtų išnaudojami propagandai, manipuliuojant socialinių tinklų technologijomis. Botų fermos turėtų būti kriminalizuotos, kai yra veikimas prieš Lietuvos valstybę, prieš mūsų konstituciją, prieš mūsų nepriklausomybę, demokratinę santvarką“, – tvirtino Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Laurynas Kasčiūnas.

Kitą savaitę dėl pataisų priėmimo Seime bus renkami parlamentarų parašai. Valdančiųjų idėjos, panašu, kad virs realybe, nes iniciatyvą palaiko ir opozicija.

„Šis pasiūlymas vertas dėmesio ir mes, kaip opozicija, manom, kad jį reikia vertinti. Ta baudžiamoji atsakomybė, kuri siūloma dabar, tai suteiktų valstybei instrumentų su kuriais galėtumėm kovoti“, – kalbėjo Seimo narys, valstietis Dainius Gaižauskas.

Pagal naujas pataisas už dezinformacijos sklaidos didinimą manipuliuojant interneto platforma, pavyzdžiui, botų fermomis, būtų galima bausti bauda, areštu arba laisvės atėmimu iki trejų metų.

Nors pagauti nusikaltėlius būtų sudėtinga, pasak idėjos autorių, atsiradus baudžiamajai atsakomybei, technologijų gigantai turėtų labiau klausyti Lietuvos.

„Pats faktas kriminalizavimo yra labai svarbus, pats faktas. Iš karto signalas platformoms, žiūrėkit, Lietuvoje tai yra uždrausta, reaguokit“, – tikino L. Kasčiūnas.

„Dabar tos platformos ginasi dažnai tokiu argumentu, kad nėra jokio teismo sprendimo, kad šita informacija, veiksmai, jie patys nenori tų sprendimų priimti. Jiems tai nenaudinga, tokius sprendimus priiminėti, mes, šiuo atveju, turėsim įrankį, kuriuo galėsime užkardyti, mums svarbiausiai ne nubausti, o užkardyti“, – tvirtino advokatas Andrius Iškauskas.

Tiesa, vien pakeisti įstatymų neužtenka. Šiuo metu žurnalistų etikos inspektoriaus tarnyba neturi pakankamai darbuotojų, kad galėtų išgaudyti visą dezinformaciją.

„Jeigu sąžiningai pasakyti, tai vienas žmogus, bet pusę etato tam gali dėmesio gali skirti. Aš visą laiką juokauju, pusė žmogaus“, – sakė A. Gaidarovič.

„Kartu su pataisomis aš tikiu ateis didesni pajėgumai tiek į žurnalistų etikos inspekciją, tiek į Lietuvos radijo, televizijos komisiją“, – kalbėjo L. Kasčiūnas.

Pataisas Seimo nariai tikisi priimti per pavasario sesiją.

www.tv3.lt

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer