Kraupsta, kas darosi su vaikais: parūkę pavojingų medžiagų pakliūna į ligoninę, o nelegali prekyba klesti

Tėvai nebežino, ko imtis – teigia, kad situacija dėl elektroninių cigarečių vartojimo Lietuvoje darosi nekontroliuojama. Į šiuos įvairiais užpildais galimus papildyti tabako gaminius įninka jau mažamečiai, o galimybių sukontroliuoti prekybą viliojančiais skoniais vis dar trūksta. Nors šalyje yra įsigaliojęs draudimas prekiauti elektroninėmis cigaretėmis su skoniais, to nėra paisoma.

Viešąją erdvę sukrėtus ne vienam atvejui, kai apsinuodijo elektroninių cigarečių su neaiškiomis medžiagų parūkė moksleiviai, Seimo Sveikatos reikalų komitetas šiai problemai aptarti surengė parlamentinę kontrolę.

Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos duomenimis, per kelias savaites vien Vilniuje fiksuota net 15 atvejų, kai vaikai parūkę apsinuodijo medžiagomis ir dėl to net atsidūrė gydymo įstaigose. Anot tarnybos specialistų, akivaizdu, kad platinamos medžiagos, kurios yra pavojingos vaikų sveikatai, todėl būtina tiek griežtinti baudas, policijos kontrolę šalia mokyklų, kitose viešose vietose, tiek plėsti pagalbą vaikams ir šeimoms, kaip išeiti iš priklausomybės.

Rūko ir legalias medžiagas

Vilniaus Jono Basanavičiaus gimnazijos, kur neseniai ir nutiko viena tokių tragedijų, direktorė Fausta Gulbinienė sakė daugiau apie šį konkretų atvejį pasakoti negalinti, mat vyksta ikiteisiminis tyrimas. Tačiau ji patvirtino, kad ši problema yra didžiulė.

„Ją reikia nedelsiant spręsti draudžiant, tikrinant, reikalaujat ir t.t. Labai gaila, kad taip atsitiko pas mus. Mes darome didžiulį prevencinį darbą, bet, matyt, to neužtenka, todėl manytume, kad reikia stiprinti įvairių šio proceso dalyvių pusių atsakomybes – ir tėvų, ir mokinių. Mes tikrai bendradarbiaujame ir su policija, Vaikų teisėmis, bet yra, kaip yra“, – kalbėjo ji.

Posėdžio metu pasisakiusi viena mamų taip pat teigė, kad situacija jau darosi katastrofiška.  

„Visa istorija turbūt prasidėjo nuo tos dienos, kai tik atsirado elektroninės cigaretės. Tai ne tik yra problema, bet jau tragedija, nes vaikai krenta kaip lapai. Aš nekalbu apie mokymo įstaigas, užtenka nueiti į Kudirkos aikštę po pietų, ypač penktadienį. Ten kas antras trečias rūko, o kas ketvirtas svaiginasi. Svarbiausia tai, kad jie į tas elektronines cigaretes prisipildo įvairių kitų medžiagų, o nelegali prekyba tai vyksta.

O dabar rūkoma kažkokia substancija, kuri yra legali, 18-mečiai parduoda mažamečiams, mažamečiai perparduoda pradinukams. Kaip su tuo kovoti? Nebežinau, ką daryti, ėjau visur, su mokykla bendradarbiaujame nuolatos, ačiū jai, kad ji daro viską, ką gali. Bet tai ne tik nuo mokyklos priklauso, tai vyksta už mokyklos ribų“, – guodėsi ji.

 

Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento (NTAKD) laikinoji direktorė Gražina Belian patikslino, kad minima legali medžiaga – tetrahidrokanabinolis, tačiau sprendimai dėl jo irgi tuoj bus priimti. 

„Kadangi buvo priimtas pluoštinių kanapių įstatymas, šiandien yra leidžiama prekiauti gaminiais, kuriuose tetrahidrokanabinolio koncentracija yra iki 0,2 proc. Tačiau Sveikatos apsaugos ministerija jau inicijavo sąrašą prekių, kur bus nulinė šios medžiagos tolerancija. Čia pateko ir tabako gaminiai, elektroninės cigaretės ir jų skysčiai“, – nurodė ji.

Elektronines cigaretes jau traukia nuo 9–10 metų

Pasak Seimo nario Vytauto Kernagio, kokio opumo yra ši problema, pasakoti nebereikia – vaikai nuo 9–10 metų jau rūko elektronines cigaretes mokyklų pašonėse. „Toli eiti nereikia, galima Vilniuje apeiti esančias mokyklas“, – sakė jis. 

Parlamentaras teigė, kad ribojimai visiškai neveikia – klesti nelegali prekyba, o produktų nusipirkti galima tiesiog parduotuvėje.

„Visa kova su elektroninėmis cigaretėmis prasidėjo nuo to, kad priėmėme licencijavimo įstatymą, kuris įsigaliojo prieš gerus metus. Asociacijos tam pritarė ir galvojome, kad šešėlio kažkiek sumažės, bet, kaip matome, šiandien elektronines cigaretes pardavinėjančios įmonės absoliučiai spjauna į visus galiojančius įstatymus.

Ne paslaptis, kad internetu gali laisvai nusipirkti šių produktų. Tas pats yra ir su skonių draudimu. Įstatymo jau tris mėnesius nesilaikoma. Man labai įdomu išgirsti institucijų pasiaiškinimus, kodėl įstatymo yra nesilaikoma. Šiuo metu visose parduotuvėse pardavinėjamos el. cigaretės su skoniais. Tad nelegali prekyba vyksta akivaizdžiai. Jei būtų heroinu ar kokainu prekiaujama, tai vis užmerktų akis ir sakytų, kad miltus pardavinėja?“ – stebėjosi jis. 

Slepia skonius ir kvapus

Vartotojų teisių apsaugos tarnybos direktorė Goda Aleksaitė nurodė, kad kontrolieriai priėmus pastarąjį įstatymą atsidūrė spąstuose, nes negalėjo įrodyti, kad el. cigaretė turi ne tabako skonį ir kvapą.

„Tikrai suprantame, kokio didžiulio masto yra problema. Mes nesitikėjome, kad verslas gali būti tiek nesąžiningas, tiek ieškoti ir atrasti būdų, kaip apeiti įstatymus. Mes nuo pačių pirmųjų dienų pradėjome atlikinėti patikrinimus.

Šiandien iš viso atlikti 25 patikrinimai, 22 iš jų buvo atrasti pažeidimai, 12 bylų išnagrinėta ir nubausta, 3 atvejais nubausti papildomai, kai buvo skirtos maksimalios baudos. Jų sumos siekia nuo 750 iki 1500 eurų. Tačiau mes galėjome nubausti tik tais atvejais, kai buvo akivaizdžiai el. cigaretėse pažymėti skoniai ir kvapai“, – pasakojo ji.

Dabar gi jie yra slepiami, todėl tarnybai tenka įrodyti, kad vienas ar kitas gaminys yra citrinų ar bananų skonio.

„Problema, kad Lietuvos rinkoje niekas negali pateikti įrodymų, kad tai yra atitinkamas skonis ar kvapas, o ne tabako. Štai kreipėmės į Danijos institutą, kuris kaip tik vakar pateikė 16 bandinių įrodymų, kad ten yra paslėpti skoniai ir kvapai. Tai užtruks viskas procedūriškai, bet jau galėsime nubausti už tą paslėptą skonį ir kvapą“, – sakė G. Aleksaitė.

Perkėlė prekybą į užsienį

NTAKD laikinoji direktorė G. Belian pasakojo, kad susiduria su kiek kitokio pobūdžio problemomis – tai yra nuotolinė arba internetinė prekyba šiais gaminiais.

„Kalbant apie internetinę prekybą, kuri buvo vykdoma Lietuvoje, departamentas turi visus įrankius blokuoti šias svetaines ir tai buvo padaryta. Bet yra du ūkio subjektai, kurie pagal baudas, ko gero, bus milijonieriai net tik departamento, bet vartotojų apsaugos tarnyboje, kurie perkėlė savo svetaines ir užregistravo įmones užsienyje, gavo vokiškos įmonės statusą ir iš ten pradėjo nuotolinę prekybą, skirtą Lietuvos rinkai. 

Tokiai atvejais neturime teisės blokuoti tokių svetainių, mes kreipėmės į atsakingas institucijas Europos Sąjungoje, bet atsakymo nesulaukėme. Dėl to ir susitikimo su Seimo nariu Kernagiu, kuris registravo pataisas dėl departamentui papildomų teisių suteikimo blokuoti svetaines, kurios yra užregistruotos užsienyje“, – kalbėjo ji.

G. Belian pridūrė, kad bet kuriuo atveju visa Europa juda to link, kad būtų pašalinti visi skoniai ir kvapai iš tabako gaminių elektroninių cigarečių: „Buvo priimta ir deleguotoji direktyva, kuri numatė, kad iki tam tikros datos Lietuvai irgi reikės pasirengti – bus uždrausti skoniai vadinamuosiuose kaitinamuosiuose tabako gaminiuose. Tai šis iššūkis lauks visos Europos.“

www.tv3.lt

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer