Situacija tampa dramatiška: ūkininkas iš Tauragės laukuose išpylė 8 tonas pieno

Situacija pieno sektoriuje tampa dramatiška. Neapsikentę mažinamų pieno supirkimo kainų, ūkininkai nebeparduoda jo supirkėjams. Tonas pieno jie tiesiog pila lauk – šiandien ūkininkas iš Tauragės savo laukuose jo išpylė 8 tonas. O ministerijai kol kas niekaip nepavyksta surasti sprendimų, kurie tiktų visiems pieno tiekimo grandinės dalyviams.

Ūkininkas iš Tauragės rajono užsikuria traktorių ir darda į laukus, skuba į pagalbą kaimynui, nors dabar ne metas nei sėti nei pjauti. Tad ką čia veiks?

Ir neįtikėtina, bet įvažiavus į pasėlius iš cisternos ima trykšti balti fontanai… Tai pienas.

„8 tonas… Trijų dienų pieną, pirma, antra, trečia“, – sako ūkininkas Egidijus Kleinaitis.

Tad ne sniegas, o pienas laukus baltai nudažo: „Kokia suma čia dabar laukuose guli? – Su PVM 5000 eurų, grubiai, žiūrint, pagal kurią kainą skaičiuosi.“

Tokių drastiškų veiksmų 100 karvių auginantis ūkininkas Kleinaitis ėmėsi išgirdęs, kiek centų supirkėjai jam siūlo už žaliavinį pieną.

„Paskelbė, kad duos 27 ar 28, visos įmonės vienodai iš karto, o visi derėjosi apie 37, 36, kam 35 pagal kiekius, pagal įmonę“, – kalba E. Kleinaitis.

Vyras sako dar bandė derėtis, bet bergždžiai. Išgirdo, kad norimų 35 centų jam niekas nemokės.

„Pasityčiojimas, privedė prie to, jie pažeidinėja įstatymus. Nedaviau pieno nuo vasario 1, neleidau pienovežiui, dar vakar derybos vyko, jie nesikalba, nu centą, du gal pridėsim, ir nedavėm, sako, kur dėsi, sakau, išpilsiu, sako, pilk, jeigu nori“, – pasakoja E. Kleinaitis.

Tad kaip tarė, taip padarė.

„Nu koks skirtumas ar aš už dyką jį atiduosiu, ar išpilsiu, jei mirt, tai su muzika“, – sako E. Kleinaitis.

Susigraudinusi į savo galvijus žiūri ir ūkininkė iš Kėdainių rajono, drastiškai krentant pieno supirkimo kainoms šeima sako, kad nėra prasmės ūkininkauti. Pirmieji dešimt galvijų jau iškeliavo į mėsinę, jei situacija nesikeis, rudeniop esą išparduos visą bandą, nes nebus, kaip jų išlaikyti.

„Ateity važiuos visi, mes neberuošim tokiom kainom pašarų, mes neįpirksim nei kuro, nei plėvelių, nei technikos nepasiremontuosim – viskas. Skaudu, psichologo pagalbos reikės, kada išvažiuos paskutiniai gyvuliai, baisu. Pati skaudžiausia dalis, kad tu dirbi ir su tokiom kainom tu negali pragyvent. Mums labai skaudu“, – sako ūkininkė Jūratė Antanavičienė.

Sudėtinga situacija kone visuose vidutiniuose ir smulkiuose pieno ūkiuose. Už tokias kainas ūkininkaujama į minusą.

„Kam jam dar lauk, plauk – tai va, išpila ir viskas, jei niekam nereikia – tai niekam nereikia. Nevaldomas procesas, šiandien išpila pieną, o paskui gal tą pieną atveš ir prie ministerijos ar kažkur kitur“, – teigia pieno gamintojų asociacijos prezidentas Jonas Vilionis.

Tikisi, kad pagalbos ranką išties Vyriausybė, nes kitaip pienininkų laukia bankrotas. Ūkininkams už žaliavinį pieną moka centus, o parduotuvėse pieno produktai brangsta rekordiniais tempais. Ūkininkai keikia ir žemės ūkio ministrą. Šis tikina ieškąs sprendimų.

„Turime stiprinti ūkininkų derybines galias, nes jie turi kozirius savo pusėje ir žaliavinio pieno trūksta. Panašu, kad trūks ilguoju laikotarpiu. Viena iš diskusijų ir buvo, kad žaliavinio pieno kainą galima susieti su galutinės produkcijos. Ne tik parduotuvėse, bet ir eksportui skirtos“, – tvirtina žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas.

Tokiu atveju, kylant pieno produktų kainoms, didėtų ir iš ūkininkų superkamo pieno kaina. Žemės ūkio ministerijos duomenimis, per metus pieno produktai pabrango apie 40 procentų, deja, superkamo pieno kaina vis mažėja.

www.tv3.lt

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer