Dainius Kreivys apie Čekijos siūlymą, kaip valdyti elektros krizę: „Tai leistų atsigauti mūsų ekonomikoms“

Energetikos ministras Dainius Kreivys penktadienį dalyvauja Europos Sąjungos ministrų posėdyje, kuriame bus svarstoma, kaip suvaldyti aukštas elektros kainas. Čia savo pasiūlymą įvesti lubas dujų kainoms pateiks Čekija. Anot ministro, šis siūlymas priimtinas ir Lietuvos interesams.

Pokalbis su ministru – TV3 žinių „Dienos komentare“.

Ministre, jums vienas po kito du įdomūs posėdžiai. Vienas iš jų – slaptas ir uždaras Europos reikalų komitete, kuriame svarstysite Čekijos pasiūlymus Europos ministrams ir šalių vadovams, kaip gelbėti europiečius nuo baisių elektros kainų. Tai kokia būtų Lietuvos pozicija šitoje situacijoje? Kokiems siūlymams jūs pritartumėte, o kam ne?

Lietuvos pozicija yra pakankamai aiški ir suderinta su visomis institucijomis. Mums priimtiniausias variantas yra lubos dujoms, iš kurių gaminama elektros energija, Europos mastu, ir kad tas skirtumas būtų subsidijuojamas visos Europos Sąjungos mastu, o ne gultų ant atskirų šalių narių pečių.

Toks mechanizmas būtų solidarus, sumažintų elektros kainas tiek žmonėms, tiek verslui ir leistų atsigauti mūsų ekonomikoms.

Kaip suprantu, lubos Lietuvos mastu jums būtų nepriimtinos? Bet ar nėra viena iš priežasčių ta, kad jūs šitaip norėtumėte gelbėti SGD (suskystintų gamtinių dujų) terminalą, kuris ir taip jau, tikėtina, buvo gelbėjamas vilniečių kišenėmis, kai jau praėjusią žiemą buvo labai iškeltos šildymo kainos?

SGD terminalo gelbėti nereikia, nes šiai dienai jis yra apkrautas 107 procentais. Šiuo metu vykdome konkursą 10 metų į priekį, kad įmonės užsakytų pajėgumus. Norinčių užsakyti yra net dvigubai daugiau pajėgumų negu jų yra, taigi ne tas variantas.

Jeigu tik Lietuva subsidijuotų elektros gamybą iš dujų, tai reiškia, kad kainai nukritus žemiau, elektra keliautų į Latviją, subsidijuotume Latvijos pirkėjus, subsidijuotume Vokietijos pirkėjus.

Kas yra galutinis naudos gavėjas, kai mes mokame tokias kosmines kainas?

Galutinis naudos gavėjas yra dujų tiekėjai, suskystintojai ir visa grandinė. Dujų kainos neturi nieko bendro su rinkos kaina, neturi nieko bendro su kaštais. Tai yra grynai propagandinio informacinio karo pasekmė, kuomet vieną dieną viena žinutė – kelia kainą 50 eurų, kitą dieną kita žinutė – leidžia žemyn 70 eurų. Tas karas vyksta nuolat.

Elektros kaina yra tiesiogiai priklausoma nuo dujų kainos. Tai yra dujų kaina x 2 + 60 eurų taršos mokesčiai ir gamyba. Tai mes prieš keturis mėnesius kartu su eile šalių narių kreipėmės į Komisiją, prašydami kreiptis į ACER – nes algoritmas jau „Nord Pool“, kur dujos formuoja visą kainą, yra paneuropinis – kad jis keistų algoritmą.

Atsakymas buvo labai aiškus, kad pakeitus tą tvarką visas algoritmas sugrius ir visa elektros rinka sugrius. Mes pasiūlėme nedidelius pataisymus, kad panaikintų tuos didžiulius šuolius, kuriuos matėme prieš keletą savaičių. „Nord Pool“ šiuo atveju labai konkrečiai žiūri ir panašu, kad tuos nedidelius pataisymus mes gausime.

Visą pokalbį žiūrėkite straipsnio pradžioje.

www.tv3.lt

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer