Trečiadienį teisingumo ministrė Ewelina Dobrowolska pranešė oficialiai pakeitusi savo vardą ir pavardę. Nuo šiol jos asmenvardis rašomas nebe lietuviškais, o lotyniškais rašmenimis, įskaitant raidę „w“. Kol ministrė džiaugiasi pokyčiais, Seimo nariai tokį sprendimą kritikuoja. Opozicijos atstovai laikosi nuomonės, kad šis įstatymas prieštarauja Konstitucijai, o politikai turi laikytis valstybinės kalbos normų.
Primenama, kad šių metų sausį Seimas įteisino galimybę gyventojams rašyti vardus ir pavardes su lotyniškais rašmenimis „q“, „x“ ir „w“. Naujasis Asmens vardo ir pavardės rašymo dokumentuose įstatymas įsigaliojo nuo gegužės 1 d.
Ministrė džiaugiasi: nauja tvarka naudinga gyventojams
Pati E. Dobrowolska džiaugėsi, kad gali savo vardą ir pavardę rašyti taip, kaip daugelį metų rašė jos šeima.
„Šiandien galiu savo vardą ir pavardę užrašyti originalia forma, taip, kaip aš jį rašiau mokyklos laikais, ir taip, kaip rašė mano tėvai. Man asmeniškai tai – yra mano tapatybės, mano kultūros dalis ir man tai yra be galo svarbu. Lietuvą kuria įvairių kultūrų ir tautybių asmenys. Ir tai – mūsų stiprybė“, – apie savo pasirinkimą komentavo teisingumo ministrė.
Teisingumo ministerija nurodo, kad nuo įstatymo priėmimo gavo iš viso 63 prašymus dėl vardo ir pavardės perrašymo lotyniškos abėcėlės rašmenimis. Šiuo metu 31 prašymas yra patenkintas arba įvykdytas, o dar 32 – nagrinėjami.
Įstatymas numato, kad Lietuvos piliečio vardas ir pavardė asmens dokumentuose tam tikrais atvejais gali būti rašomi lotyniškos abėcėlės rašmenimis be diakritinių ženklų. E. Dobrowolskos nuomone, naujoji įstatymo redakcija naudinga kelioms gyventojų grupėms.
„Yra dvi Lietuvos piliečių grupės, kurioms aktualus asmenvardžio keitimas, – tai mišrios šeimos bei tautinės mažumos. Tautinių mažumų atstovams vienintelis būtinas dalykas, kuris reikalingas norint pasikeisti asmenvardį – yra tautybės įrašas. <…> Pastaraisiais metais nebuvo teismų sprendimų, kuriais asmenims būtų atsisakyta suteikti asmenvardžius su Q, W, X raidėmis, todėl akivaizdu, kad nauja tvarka yra ne tik aktuali šalies gyventojams, bet ir teisiškai pagrįsta“, – nurodė E. Dobrowolska.
Opozicija įstatymą vadina „antikonstituciniu“
Kai kurie opozicijos nariai kritikavo asmenvardžio rašymą nelietuviškais rašmenimis dar prieš Seimui patvirtinant naująjį įstatymą. Oponentai ir toliau laikosi savo – nepritaria „q“, „x“ ir „w“ simbolių rašymui asmens dokumentuose ir kritiškai atsiliepia apie ministrės žingsnį.
Valdančiosios daugumos atstovas, Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos narys Audronius Ažubalis kartojo, kad šis įstatymas prieštarauja Konstitucijai.
„Mano nuomone, tai yra antikonstitucinis įstatymas. Ir tikiuosi, kad Konstitucinis Teismas, kai bus pataisytas kreipimasis į jį, priims atitinkamą sprendimą“, – tv3.lt sakė A. Ažubalis.
Panašiai mano ir Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) atstovas Eugenijos Jovaiša. Jis vylėsi, kad ateityje tokia asmenvardžių rašymo tvarka bus pakeista.
„Mano giliu įsitikinimu, čia yra didelis nusižengimas Konstitucijai. <…> Anksčiau ar vėliau tokius dalykus teks tvarkyti, jeigu Lietuva nori būti savarankiška nacionaline valstybe“, – minėjo E. Jovaiša. Jis palaiko idėją, kad asmenvardžiai Lietuvoje turėtų būti rašomi valstybine kalba.
Davė pavyzdį, kaip pavardę rašo kiti lenkų tautybės politikai
Taip pat E. Jovaiša tvirtino, kad toks įstatymo pakeitimas buvo naudingas nedidelei daliai žmonių, o ypač esą teisingumo ministrei.
„Poniai Dobrowolskai – jai tik vienai ir tereikia šitų trijų raidžių [„q“, „x“, „w“ – tv3.lt]. Ji visą gyvenimą nieko kito daugiau neveikė, kaip ieškojo nesėkmingai Europos Žmogaus Teisių Teisme šių išlygų, kad būtų galima rašyti. <…> Vartoti savo valstybinę kalbą kaip tik yra būtina ir reikalinga, nes tai yra piliečių susikalbėjimo, kalbinio ir teritorinio vientisumo klausimas. Tiek galiu pasakyti – labai reikėjo poniai Dobrowolskai, tai ir pasidarė“, – teigė E. Jovaiša.
Jis pridūrė, kad vardus rašant originalia forma lenkų tautinei bendrijai iš minėtų 3 raidžių esą naudinga vienintelė „w“.
„Čia niekas neskuba šių pavardžių [keisti – tv3.lt]. Ypač lenkams iš tų 3 raidžių viena „w“ jiems ir tetinka. <…> Niekam kitam iš čia nereikalinga. O kur yra rusų tautinė bendrija? Kur jų, tokiu atveju, interesai? Kodėl čia tokia segregacija? Kur yra vokiečiai su savo diakritiniais ženklais?“ – klausimus kėlė pašnekovas.
E. Jovaiša davė pavyzdį, kaip kiti lenkų tautybės politikai savo asmenvardį rašo valstybine kalba.
„Pavyzdžiui, Česlav Olševski. Rašo valstybine kalba, bet nesugramatintos galūnės, nėra Česlovas Olševskis. <…> Aiškiai matosi, kad yra lenkų tautybės ir tai nuostabu“, – kalbėjo jis.
Paklaustas, ar kiti politikai potencialiai galėtų pasekti E. Dobrowolskos pavyzdžiu ir pakeisti savo asmenvardžių rašybą, E. Jovaiša atsakė, kad tai kiekvieno asmeninis reikalas.
„Priklauso viskas nuo to, ką jie galvoja apie Lietuvą ir kokį ryšį turi su Lietuva. <…> Vardas ir pavardė nurodo asmens ryšį su valstybe. Jeigu Seimo nariai nori pasikeisti [asmenvardį – tv3.lt] ir nematyti valstybinės kalbos, tai rodo, kad ryšys su ta valstybe nėra toks ir stiprus“, – svarstė pašnekovas.
VLKK: šis įstatymas „klibina“ valstybinės kalbos pamatą
Valstybinės lietuvių kalbos komisijos (VLKK) pirmininkas Audrys Antanaitis sakė, kad vertina E. Dobrowolskos sprendimą neutraliai.
„Seimas priėmė įstatymą, leidžiantį tą daryti [pakeisti asmenvardžio rašybą – tv3.lt], ir kiekvienas Lietuvos pilietis gali elgtis pagal įstatymą. Šiuo atveju, turbūt sunku buvo laukti kitokio teisingumo ministrės, kuri buvo viena iš pagrindinių įstatymo pakeitimo iniciatorių, žingsnio. Tai natūralu, tai nėra draudžiama, ji dabar pasielgė pagal įstatymą“, – kalbėjo A. Antanaitis.
Dar prieš priimant Asmens vardo ir pavardės rašymo dokumentuose įstatymą, VLKK išsakė poziciją, kad nepritaria išimčių dėl pavardžių rašymo lotyniškais rašmenimis išplėtimo. Pasak komisijos pirmininko, tokios pozicijos VLKK laikosi ir dabar.
„Mūsų nuomonė nepakito. Mes nepritariame todėl, kad lietuvių kalba yra valstybinė. Konstitucinis Teismas yra labai aiškiai išsakęs savo poziciją, kad asmens dokumentuose vardai, pavardės, asmenvardžiai turi būti rašomi lietuviškomis raidėmis, kitaip būtų pažeistas konstitucinės kalbos statusas. Taip kad mes negalėjome pritarti.
Mano galva, dabar yra teisinis prieštaravimas tarp Konstitucijos, Konstitucinio Teismo ir Seimo, kuris priėmė galimai prieštaraujantį Konstitucijai įstatymo pakeitimą“, – teigė VLKK pirmininkas.
A. Antanaičio nuomone, Konstitucinis Teismas turėtų apsvarstyti šį įstatymą ir pateikti verdiktą, ar teisės aktas neprieštarauja Konstitucijai.
„Kol Konstitucinis Teismas nepasakė savo nuomonės, įstatymas galioja. Mūsų nuomone, tai yra prastas įstatymas ir neturėjo būti priimtas. Bet šiandien jis galioja ir privalu jo laikytis“, – teigė VLKK vadovas.
Paklaustas, kokią įtaką lietuvių kalbai gali daryti asmenvardžių rašymas su raidėmis „q“, „w“ arba „x“, A. Antanaitis atsakė, kad reikšmingo poveikio kalbai nebus. Jo manymu, asmenvardžius keistų nedidelė gyventojų dalis, įskaitant ir politikus.
„Jeigu 3 milijonų tautoje, tarkime, 100 žmonių pakeis, suprantama, tai nebus labai didelė įtaka. Blogybė yra ta, kad galimai buvo pažeista Konstitucija. <…> Taip klibina šiandien ne pačią lietuvių kalbą, nes daug [asmenvardžių keitimo – tv3.lt] atvejų prognozuoti negalime, bet klibina valstybinį kalbos statusą“, – apibendrino pašnekovas.