Gabrielius Landsbergis: nepaisyti Europos Komisijos būtų „prastas precedentas Lietuvai“

Užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis teigia, kad Europos Komisija (EK) turi teisę aiškinti sankcijas Rusijai, išleisdama tam tikrus paaiškinamuosius raštus.

„Pirmus paaiškinamuosius raštus buvome gavę balandžio pradžioje. Jais remdamiesi informavome įmones ir institucijas – įmonės įvedė sankcijas. EK turėjo teisę išaiškinti kitaip – arba patikslinti, arba išaiškinti savo paaiškinimą. Tą ir padarė. Vėlgi, mano vertinimu, jeigu esame teisės viršenybe besivadovaujanti valstybė, kuri pritaiko sankcijas, remdamasi teisiniais išaiškinimais, tai turime atsižvelgti ir tuomet, kai tie paaiškinimai yra pakeičiami“, – pabrėžė jis.

Ministro teigimu, jeigu būtų priimti veiksmai požiūriu „patinka arba nepatinka tai, kas yra parašyta EK, tai būtų prastas precedentas Lietuvai“.

„Aš lieku prie nuostatos, kad Lietuva turi vykdyti tai, kas yra teisiškai teisinga“, – akcentavo jis.

Atskiros Europos Sąjungos valstybės negali aiškinti sankcijų, nes tai sukurtų pavojingą precedentą, šią teisę turi tik Europos Komisija komentuodamas šios institucijos gaires dėl Kaliningrado tranzito, pabrėžia G. Landsbergis.

„Jeigu mes pereiname į politinį sankcijų vertinimo lauką, (…) tuomet mes prisiimame nežinau kokią atsakomybę, ar kita sostinė prisiima kažkokią atsakomybę sankcijas aiškinti taip, kaip jiems yra patogu“, – penktadienį Seime sakė G. Landsbergis.

Jis sakė, jog tokiu atveju būtų „atverta Pandoros skrynia“, nes kiekviena valstybė galėtų kvestionuoti jai nepalankias sankcijų nuostatas.

„Ne sostinių teisė yra po sankcijų įvedimo jas aiškinti. (…) EK atsakomybė yra vienintelė, kuri gali paaiškinti, kas buvo įvesta, kaip tai turi būti taikoma“, – kalbėjo užsienio reikalų ministras.

Lietuvos diplomatijos vadovas taip pat sakė neigiamai vertinantis Vokietijos kanclerio Olafo Scholzo viešai išsakytus raginimus atnaujinti Kaliningrado tranzitą, tačiau tvirtino nespekuliuosiantis, ar Berlynas padarė poveikį šios savaitės EK išaiškinimui.

EK trečiadienį naujomis gairėmis leido Rusijai geležinkeliais gabenti sankcionuotas prekes į ir iš Kaliningrado srities per Lietuvą šio eksklavo poreikiams.

Dalies Rusijos prekių tranzitą į Kaliningradą Lietuva sustabdė, įsigaliojus ES sankcijoms, paskelbtoms dėl Maskvos invazijos į Ukrainą, ir nurodė tai dariusi remdamasi tranzitą draudusiomis ankstesnėmis EK gairėmis.

Lietuvos ir Europos Komisijos atstovai pastarosiomis savaitėmis konsultavosi dėl naujų gairių po to, kai Rusijos pasipiktinimą sukėlė birželį sustabdytas plieno tranzitas.

www.tv3.lt

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer