Gitanas Nausėda: Lietuva remia baltarusių siekį kovoti už laisvą gyvenimą

Prieš dvejus metus prasidėję protestai negrįžtamai pakeitė dalį baltarusių visuomenės, o Lietuva remia jų siekį kovoti už laisvą gyvenimą, sako prezidentas Gitanas Nausėda.

„Prieš dvejus metus baltarusių tauta apsisprendė kovoti už laisvą gyvenimą demokratinėje šalyje. Lietuva ir jos žmonės šį siekį tvirtai remia. 2020-aisiais prasidėję masiniai protestai pakeitė didelę Baltarusijos visuomenės dalį, kuri pasuko negrįžtamu keliu demokratinių vertybių link“, – rašoma Lietuvos vadovo laiške Baltarusijos demokratinės visuomenės lyderei Sviatlanai Cichanouskajai ir Vilniuje vykusio „Naujosios Baltarusijos“ kongreso dalyviams.

G. Nausėda pasidžiaugė, kad Vilnius tapo vieta, kur Baltarusijos pilietinė visuomenė rado saugų prieglobstį, nurodoma Prezidentūros pranešime.

Lietuviai gerai žino demokratijos kainą, brangina savo laisvę ir visada palaiko kitų tautų kovą už galimybę kurti demokratišką visuomenę. Lietuvos ir Baltarusijos žmonės dalijasi bendra istorija, todėl palaikyti Baltarusijos demokratinę visuomenę Lietuvai yra ypač reikšminga“, – teigė jis.

G. Nausėda pabrėžė Baltarusijos žmonių teisę surengti naujus, laisvus ir sąžiningus rinkimus.

Pasak jo, visa Europos Sąjunga sutaria, kad turi būti baigtos visos represijos ir išlaisvinti politiniai kaliniai, užtikrinti žmogaus teisių, demokratijos ir teisės viršenybės principai.

Prezidento teigimu, Lietuva ir toliau rems šių siekių įgyvendinimą tam, kad jau demokratiška Baltarusija galėtų rasti savo pelnytą vietą Europos šeimoje.

Antradienį paminėtos antrosios pilietinį aktyvumą Baltarusijoje paskatinusios prezidento rinkimų metinės.

2020 metų rugpjūčio 9 dieną Baltarusijoje paskelbus, kad rinkimus vėl laimėjo nuo 1994 metų šaliai vadovaujantis autoritarinis prezidentas Aliaksandras Lukašenka, šalyje kilo masiniai protestai.

Opozicija ir Vakarų šalys šių rinkimų nepripažįsta laisvais bei teisingais.

Baltarusijos valdžia į opozicijos demonstracijas sureagavo itin griežtomis priemonėmis: milicija sulaikė per 35 tūkst. žmonių, tūkstančiai protestuotojų teigė patyrę jėgos struktūrų pareigūnų smurtą. Svarbiausi opozicijos veikėjai buvo įkalinti arba priversti palikti šalį, nepriklausomų žiniasklaidos priemonių redakcijos apieškotos, o jų žurnalistai – areštuoti.

Su A. Lukašenka rinkimuose konkuravusi S. Cichanouskaja savo politinę veiklą tęsia iš Vilniaus.

Europos Sąjunga įvedė sektorines sankcijas Baltarusijai, įskaitant prekybą kalio trąšomis. Anksčiau sankcijos įvestos atskiriems Baltarusijos pareigūnams, prisidėjusiems prie taikių demonstracijų malšinimo ir represijų. Lygiagrečiai sankcijas Baltarusijai sugriežtino JAV, Jungtinė Karalystė, Kanada.

Žmogaus teisių grupė „Viasna“ savo tinklalapyje skelbia, kad ir šiuo metu Baltarusijoje yra 1,2 tūkst. politinių kalinių.

www.tv3.lt

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer