Kainos Lietuvoje ir ES: ar tikrai pas mus daug pigiau nei Europoje?

Pagal prekių ir paslaugų kainas Europos Sąjungoje (ES) Lietuva yra 22-oje vietoje – kainų lygis šalyje buvo 28,1 proc. punktai žemesnis už ES vidurkį.

„Eurostat“ duomenimis, 2021 m. suvartojamų prekių ir paslaugų kainų lygis ES šalyse reikšmingai skyrėsi. Jei vidutinis ES kainų lygis buvo 100 proc., tai jį gerokai viršijo didžiausias prekių ir paslaugų kainas turinčios Danija ir Airija – po 140 proc.

Nuo jų tik 8 proc. atsiliko Liuksemburgas, po jo – Švedija (127,9 proc.) ir Suomija (126,3 proc.). 8–16 proc. ES vidurkį viršijo Nyderlandai, Belgija, Prancūzija, Austrija ir Vokietija. Italija beveik atitiko ES vidurkį – 100,8 proc.

Pigiausios prekės ir paslaugos 2021 m. buvo Rumunijoje ir Bulgarijoje – po 55 proc. O Lenkijoje brangesnės tik 4 proc.

Tarp Baltijos šalių kainų lygis Lietuvoje buvo žemiausias – 71,9 proc., Latvijoje – 79,3 proc., o Estijoje – 86,6 proc.

Didžiausi prekių ir paslaugų kainų skirtumai

„Eurostat“ paskelbė, kad 2021 m. buvo pastebimi nemaži kainų lygių atotrūkiai tam tikrose srityse. Pavyzdžiui, restoranų ir viešbučių kainų lygis brangiausioje šalyje buvo beveik 3,4 karto aukštesnis nei pigiausioje.

Antroje vietoje pagal kainų lygio skirtumą atsidūrė alkoholis ir tabakas – žemiausias kainų lygis buvo Bulgarijoje (64 proc.), o aukščiausias – Airijoje (205 proc.). Spėjama, kad tokį didelį kainų skirtumą daugiausia galėjo lemti šių produktų apmokestinimo skirtumai.

Maistas ir nealkoholiniai gėrimai pigiausi buvo Rumunijoje (69 proc.), o brangiausi Liuksemburge (125 proc.)

Drabužių kainų lygiai valstybėse skyrėsi mažiau: nuo 76 proc. Bulgarijoje iki 134 proc. Danijoje. Asmeninių transporto priemonių kainų skirtumai taip pat buvo mažesni – pigiausia buvo Lenkijoje (81 proc.), o Danijoje – brangiausia (138 proc.). Pigiausios elektronikos prekės taip pat buvo Lenkijoje (88 proc.), o brangiausios – Nyderlanduose (113 proc.).

www.tv3.lt

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer