Rusijos pradėto karo akivaizdoje gamtinių dujų kainos nenustoja augti – liepos mėnesį pasiekė net 172 eurus už 1 MWh. Prognozuojama, kad šią žiemą gali būti ir dar daugiau rekordų, ypač jei ji bus šalta.
Ekspertai sako, kad dėl aukštų dujų kainų didės ir elektros kainos, kurios pastarąjį mėnesį Lietuvoje išaugo rekordiškai.
Spėjama, kad šią žiemą dujos bus net 10 kartų brangesnės nei prieš 3 metus, tačiau, jeigu Europa nepasiduos Rusijos spaudimui, sekanti žiema bus lengvesnė.
Liepą – rekordinės dujų ir elektros kainos
Ekonomistas Žygimantas Mauricas savo socialiniame tinkle „Facebook“ pasidalino įrašu apie nekokią gamtinių dujų situaciją Europoje.
„Europai ruošiantis (labai) tikėtinam gamtinių dujų kranelio užsukimui iš Rusijos, gamtinių dujų rinkoje atmosfera kaista“, – rašė ekonomistas.
Jis informavo, kad gamtinių dujų kaina 2022 m. liepos mėn. (Nyderlandų TTF prekybos taške) išaugo iki rekordinių 172 Eur/MWh, o ateities sandoriai sufleruoja, kad šią žiemą dujų kaina Europoje sieks 188 Eur/MWh t.y. bus du kartus didesnė nei praeitą žiemą ir net 10 kartų didesnė nei 2019–2020 m. žiemą.
Ž. Mauricas pamini, kad ateityje, Europai surandant alternatyvių tiekėjų, dujų kainos turėtų mažėti. Tačiau priduria, kad kelerius metus jos išliks aukštesnės, lyginant su 2018–2020 m. kainomis.
„Aukštos dujų kainos taip pat didins ir elektros kainas (2022 m. liepos mėn. elektros kainos Lietuvoje pasiekė rekordines aukštumas ir siekė 305 Eur/MWh), o šią žiemą galime sulaukti naujų rekordų – ypač jei žiema bus šalta“, – įspėjo ekonomistas.
Jo teigimu, gamtinių dujų kainas gali sumažinti šilta žiema ir/arba ženklesnis paklausos kritimas. Jis atkreipia dėmesį, kad būtent todėl Europos Komisija ir ragina mažinti gamtinių dujų vartojimą bendrijoje.
Europai nepasiduodant, Rusijos situacija prastės
Ž. Mauricas pažymi, kad perspektyvų dėl atsinaujinančio gamtinių dujų tiekimo iš Rusijos nėra daug, nes labai tikėtina, kad Rusija bandys daryti viską, kad sukeltų kuo didesnę energetinę ir ekonominę krizę Europoje.
Jo teigimu, tokiu būdu šalis agresorė mėgins nukreipti Europos dėmesį nuo karo Ukrainoje, t.y. Rusija naudoja energetiką kaip hibridinio karo įrankį.
Ekonomistas įsitikinęs, kad jeigu Europa šią žiemą atlaikys Rusijos spaudimą – ateityje bus lengviau ir dujų kaina mažės. O Rusijos situacija bus priešinga: kuo ilgiau tęsis energetinis ir ekonominis karas su Europa ir karas su Ukraina – tuo Rusijos ekonomikai bus prasčiau.
Jis paaiškina, kad Rusija praras Europos ir kitų šalių rinkas, o alternatyvūs pirkėjai, pavyzdžiui, Kinija, reikalaus didelių nuolaidų, taip pat išaugs transportavimo kaštai.
„Tad Europai reikia pakentėti, išlaikyti vienybę ir po šaltos žiemos sulauksime šviesaus pavasario, o Rusija vis giliau klimps į kai ką rudesnio nei molis“, – įrašė skelbė Ž. Mauricas.