Lietuvoje verkiant trūksta policininkų ir situacija tokia prasta, kad į pagalbą policijai Vyriausybė siunčia viešojo saugumo tarnybos pareigūnus. Jie jau patruliuoja Vilniaus ir Kauno gatvėse.
Pasak Viešojo saugumo tarnybos, dėl nestabilios geopolitinės situacijos ir dėl galimų grėsmių gyvybiškai svarbiai šalies infrastruktūrai gatvėse patruliuojantys pareigūnai su savimi turi ginklus, elektrošokus, ašarines dujas, antrankius.
Prie Pasvalio sprogo magistralinis dujotiekis Lietuvai svarbios sausio 13 dienos išvakarėse. Keldamos iki 50 metrų aukščio ugnies kamuolius, dujos ten liepsnojo apie 4 valandas. Iki šiol prokuratūra aiškinasi avarijos priežastis ir nustatinėja kaltininkus.
„Informacijos, leidžiančios įtarti, kad tai buvo tyčinis, kaip pradžioje buvo viešoje erdvėje nuomonės, tokios informacijos nėra. Ikiteisminis tyrimas atliekamas dėl galimai netinkamai atliktų remonto ar priežiūros darbų, dėl ko padaryta didelė turtinė žala“, – teigia prokuratūros atstovė Rasa Stundžienė.
Tiesa, jau dvi savaites Vilniaus policija sulaukia įspėjimų apie grasinimus įvairiose įstaigose įvyksiančius sprogimus ir antradienį sostinėje paauglys į mokyklą iš tiesų atsinešė buitinių cheminių medžiagų pripildytus tris butelius, kurių vienas sprogo. Mokykla evakuota, tarnybos įvedė planą Skydas.
Šių įvykių fone Viešojo saugumo tarnyba praneša, kad dėl nestabilios geopolitinės situacijos regione ir dėl galimų grėsmių gyvybiškai svarbiai šalies infrastruktūrai, ateina į pagalbą policijai.
Sostinėje viešojo saugumo pareigūnai policininkams jau padeda tramdyti stoties pastate ir jos prieigose taurelės mėgėjus. Svarbiausius šalies energetinius objektus, porą ministerijų ir oro uostus saugantys pareigūnai nuo šiol ne tik vežios kalinius ar tramdys riaušes, bet ir patruliuos Vilniaus bei Kauno gatvėse.
„Radome rezervų, kuomet tam tikrą tarnybos laiką VST pareigūnai gali skirti darbui viešose vietose“, – kalba Viešojo saugumo tarnybos vadovas Arūnas Paulauskas.
Iš beveik tūkstančio tarnybos pareigūnų, pasak vado, po kelis ar keliolika darbo dienomis turės patruliuoti Vilniaus ir Kauno gatvėse, mat pastaruoju metu atslūgus neteisėtų migrantų srautui, nėra apkrauti darbais. Pareigūnai bus ginkluoti, o piliečiai jų teisėtus nurodymus turės vykdyti taip pat kaip ir policininkų.
„Pareigūnai ginkluoti panašiais ginklais kaip policininkai, turi elektrošokus, specialias priemones, dujas, tokia pati ekipuotė, kokią turi policijos pareigūnai“, – teigia A. Paulauskas.
Policijos vadovybė pripažįsta, kad pareigūnų šiuo metu labai trūksta. Vidutinis atlyginimas policijoje siekia apie 1300 eurų į rankas, o naujokai gauna apie 900 eurų, tad apie penktadalis darbo vietų tuščios. Policijos sistemoje dirba pusaštunto tūkstančio žmonių, o trūksta dar daugiau kaip tūkstančio.
„Pareigūnų trūkumas – ilgalaikis procesas, jų daug metų trūksta. Nemažai pareigūnų išeina, turi teisę į pensiją, atidirbę 20–25 metus. Jaunų pareigūnų sparčiai nepasipildo“, – tvirtina Policijos departamento atstovas Ramūnas Matonis.
Na o tai, kad viešojo saugumo tarnybos pareigūnai turi dirbti policijos patrulių darbą, anot buvusio Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininko Dainiaus Gaižausko, rodo, kad dabartinė Vyriausybė ir Vidaus reikalų ministerija ne tik nesugeba užtikrinti policijos sklandaus darbo, bet ir esą pradeda naikinti viešojo saugumo tarnybą.
„Kodėl patruliuoti dabar viešose vietose, gatvėse Kaune, mieste, gąsdinti žmones, kelti įtampą ir nieko nepaaiškinant, keistas dalykas, ar VRM nesuvokia, ką daro, kokia šio specialaus padalinio paskirtis? Nebent nori sunaikinti VST dėl to skandalo su generolu“, – piktinasi D. Gaižauskas.
Gaižauskas perspėja, kad VST pareigūnus pasiuntus į didmiesčių gatves, saugumas juose gal ir padidės, tačiau mažesniuose miesteliuose saugumas esą dar labiau sumažės, mat pareigūnų juose taip pat trūksta ir, jo žiniomis, gali būti net uždaryti komisariatai paliekant po vieną kitą patrulį su automobiliu.