Lietuvos kariškiai ruošia Ukrainai naują paramos paketą už 130 mln. eurų: štai, kas jame

Po Zelenskio vizito į Europą – nuožmus Rusijos kerštas Ukrainai. Kremlius į Ukrainą paleido per 70 raketų, bent viena jų praskrido ir virš Moldovos. Ukrainos prezidentūra sako, kad Rusijos vykdomas raketų teroras turėtų paskatinti sąjungininkus kuo skubiau perduoti Ukrainai naikintuvų, tačiau greitų sprendimų dėl to vargu, ar galima tikėtis.

Okupantų linkėjimai V. Zelenskiui iš strateginio rusų bombonešio Tu-95. Šiandieninis raketų lietus Ukrainoje – V. Putino kerštas V. Zelenskiui už per dvi dienas aplankytas tris svarbiausias Europos sostines – Londoną, Paryžių ir Briuselį.

„Priešas šiandien paleido ne mažiau 70 raketų per šią masinę ataką. Ne mažiau 60 raketų numuštos. Visi taikiniai buvo civiliniai, civilinė infrastruktūra. Deja, kai kur pataikė. Deja, yra aukų. Mano užuojauta artimiesiems“, – kalba Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis.

Kyjivas skelbia, kad vien į Charivo ir Zaporižios regionus okupantai paleido mažiausiai 35 S-300 raketas. Tai – didžiausia ataka prieš šiuos regionus nuo karo pradžios.

„Jie – ne žmonės. Nežinau, ką rusai galvoja, kai tai daro, kai jie paleidžia raketas ir apšaudo žmones. Jie puikiai žino, kad šaudo į civilius. Tai siaubinga“, – kalba išgyvenęs apšaudymą Jevhen.

Į kitus Ukrainos miestus rusai nukreipė ir dešimtis sparnuotųjų raketų „Kalibr“, o kritinės infrastruktūros objektams smūgiavo ir iranietiškais dronais kamikadzėmis.

Kyjivo metro, lauke gaudžiant oro pavojaus sirenoms, ir vėl perpildytas. Tačiau į Ukrainą skriejant V. Putino raketoms, gyvenimas nesustoja. Tuo metu, kai virš Kyjivo oro gynyba numuša bent 10 raketų, metro vyksta moksleivių pamokos.

„Vaikams nėra labai patogu, bet jie jau įprato. Jie gali ir praleisti pamokas, tačiau renkasi mokytis. Šiandien mokysimės matematikos, biologijos, chemijos“, – sako mokytoja Olena.

Po naujos Rusijos oro smūgių bangos Ukrainos prezidento patarėjas Mychailas Podoliakas primygtinai paragino Vakarų sąjungininkus nebedelsti ir skirti jo šaliai ilgojo nuotolio raketų bei naikintuvų.

Visgi šiandieninis E. Macrono pareiškimas tik patvirtina, kad tai užtruks. Anot jo, net jei šalys ir nuspręstų perduoti Kyjivui naikintuvų, jie artimiausiomis savaitėmis, kaip to prašo Ukraina, jos tikrai nepasiektų, o Lenkijos premjeras priduria – dėl to turi apsispręsti NATO.

„Diskusijos dėl naikintuvų, kurios dar tik prasideda, turėtų būti bendras NATO sprendimas. Tik sulaukusi vieningo NATO sprendimo, kad naikintuvai gali būti perkelti į Ukrainą, Lenkija spręs, ką daryti“, – kalba Lenkijos premjeras Mateusz Morawiecki.

Tačiau kita ginkluotė jau pakeliui į Ukrainą. Paryčiais Vokietiją pasiekė Ukrainai skirtos amerikietiškos „Bradley“ kovos mašinos. Daugiau nei 60 tankų „žudikais“ vadinamų „Bradley“ atkeliavo iš karinės bazės Šiaurės Karolinoje ir artimiausiu metu bus perduoti ukrainiečiams.

O štai Lietuvos kariškiai kelionei į Ukrainą jau ruošia kelias dešimtis priešlėktuvinių pabūklų L-70 su dešimtimis tūkstančių vienetų amunicijos, du Mi-8 sraigtasparnius, sovietinio tipo automatinių ginklų bei šovinių – suplanuoto naujo karinės paramos paketo vertė beveik 130 milijonų eurų.

„Kodėl tai darome? Atsakymas labai paprastas. Lietuva su Ukraina nuo pat karo 2014-aisiais pradžios“, – tvirtina Lietuvos kariuomenės atstovas Jurgis Norvaiša.

Beje, pastarąsias dvi savaites Ukrainos kariai Lietuvoje dalyvavo priešlėktuvinių pabūklų valdymo mokymuose. Iš viso šiemet Lietuva ketina apmokyti 1600 Ukrainos karių.

„Šis ginklas efektyviai naudojamas oro gynybai, ypač kovojant su nepilotuojamais orlaiviais, sraigtasparniais, lėktuvais ir tikime, kad jis bus labai naudingas“, – teigia J. Norvaiša.

Apie išskirtinį ir realų Lietuvos palaikymą dar prieš prasidedant karui, kai kitos valstybės abejojo Rusijos puolimu, prabilo ir Europoje viešėjęs V. Zelenskis. Prancūzų leidinys „Le Figaro“ cituoja šiuos jo žodžius:

„Prieš pat invaziją susitikau su lietuviais, kurie man perdavė „Stinger“ raketų. Jie turėjo teisę man pasakyti, kad ruošiamasi puolimui, nes jie mums padėjo! O kur kiti tuo metu buvo?“

O V. Putinas ir toliau ne tik taikosi į Ukrainą, bet ir užsiima įžūliomis provokacijomis. Moldova patvirtino, kad viena iš šiandien Rusijos paleistų raketų praskriejo virš jos teritorijos. Ne pirmą kartą. Savo ruožtu Rumunija – NATO narė – paneigė Kyjivo pareigūnų pranešimus neva rusų raketa kirto ir jos oro erdvę ir pareiškė, kad ši buvo priartėjusi 35 kilometrų atstumu iki Rumunijos sienos.

„Šiandieninės raketos yra iššūkis NATO ir kolektyviniam saugumui. Šis teroras turi ir gali būti sustabdytas. Pasaulis tai gali sustabdyti“, – tikina V. Zelenskis.

Beje, V. Zelenskis dar vakar Europos lyderiams pareiškė, kad grobikiškos Rusijos akys vis dažniau krypsta į Moldovą ir tvirtina, kad Kyjivas sustabdė Maskvos ketinimus destabilizuoti šią šalį – perdavė ukrainiečių žvalgybos perimtus dokumentus, kuriuose – detalūs Maskvos planai įsitvirtinti Moldovoje. Sutapimas ar ne – po šio pareiškimo, šiandien – subyrėjo Moldovos vyriausybė. Iš posto pasitraukė ministrė pirmininkė ir visas ministrų kabinetas.

www.tv3.lt

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer