Mirė maistu užspringusi prodiuserė Rūta Mikalauskaitė

Lietuvą pasiekė skaudi žinia – nuo gegužės 26 dienos komos būsenos ištikta prodiuserė Rūta Mikalauskaitė mirė. Šį faktą patvirtino R. Mikalauskaitės kolegė.

Visai neseniai Lietuvą sukrėtė žinia, kad prodiuserę R. Mikalauskaitę ištiko koma, ji kovojo dėl savo gyvybės, bet penktadienį patvirtintas faktas, kad prodiuserės gyvybė užgeso.

Naujienų portalas tv3.lt primena, kad praėjusį savaitgalį internete plačiai ėmė sklisti žinia apie prodiuserės R. Mikalauskaitės kovą dėl gyvybės.

Jos artimieji ir draugai prašė neabejingų žmonių pagalbos po to, kai viename Dubajaus restoranų užspringusi gabalėliu mėsos moteris 20 minučių buvo be deguonies. Atvykus medikams širdies veiklą pavyko atstatyti, tačiau smegenų veiklos atkurti nepavyko.

Naujienų portalas tv3.lt dėl R. Mikalauskaitės mirties patvirtinimo susisiekė su Lietuvos užsienio reikalų ministerija, tačiau ši situaciją komentuoti atsisakė.

„Užsienio reikalų ministerija dėl asmens duomenų apsaugos ir jūsų paminėtos pilietės artimųjų pateikto prašymo, situacijos, susijusios su ja nekomentuoja. Ambasada Jungtiniuose Arabų Emyratuose palaiko nuolatinį kontaktą su Lietuvos pilietės artimaisiais ir jiems teikia visą teisės aktuose numatytą pagalbą“, – rašoma jų atsakyme.

Kaip elgtis užspringus

Naujienų portalas tv3.lt primena, kaip elgtis užspringus žmogui ir užkirsti kelią nelaimei. Šis įvykis – svarbus įspėjimas kiekvienam apie tai, kad nelaimė gali tykoti visai čia pat. Tuo įsitikinęs ir skubios medicinos gydytojas Paulius Uksas, kuris naujienų portalui tv3.lt teigė, kad užspringimo atveju yra lemtinga kiekviena sekundė.

Gydytojo teigimu, užspringimai skirstomi į du tipus – pilnus ir nepilnus arba dalinius.

„Žmonės su pilnais užspringimais, kai kąsnis uždaro kvėpavimo takus, ligoninių nepasiekia, tai yra gyvybei grėsminga būsena, dažniausiai ji mirtina. Pagalba turi būti suteikiama tą pačią akimirką, nes žmogus be deguonies išgyvens daugiausiai minutę.

Nepilni daliniai užspringimai būna tada, kai kąsnis neužkemša pačių kvėpavimo takų, tačiau užstringa stemplėje. Tokiu atveju žmogus negali ryti, tai gali sukelti staigių komplikacijų, tokių kaip seilėtekis, stemplės kraujavimas“, – aiškina medikas.

Būtina reaguoti nedelsiant

Jo teigimu, reaguoti į springstantį žmogų, nesvarbu ar tai vaikas, ar suaugęs, būtina iškart.

„Jeigu įvyksta pilnas užspringimas, žmogus iškart susiima už gerklės, laikosi, nustoja kvėpuoti, jam ima trukti deguonies.

Tokiu atveju būtina iškart gaivinti, o jeigu užspringimas dalinis, springstantis asmuo ima švokšti, kosėti, tokiu atveju negalima jokiu būdu daužyti per nugarą – reikia padėti atsikosėti.“

Svarbiausi gaivinimo žingsniai

Pilnas užspringimas, kai maistas užkemša kvėpavimo takus, dažniausiai būna mirtinas – kaip elgtis, jeigu šalia žmogus, kuris akivaizdžiai springsta ir nebegali kvėpuoti?

„Apkabiname žmogų per nugarą. Dominuojančios rankos kumštį dedame ant saulės rezginio (tai vieta žemiau krūtinkaulio), o kita ranka apglėbiame kumštį ir labai staigiu, tvirtu ir greitu judesiu padarome kelis paspaudimus, nukreiptus aukštyn, spaudžiant orą.

Jeigu springsta vaikas, jokiu būdu jo nepurtykite ir nebandykite svetimkūnio ištraukti pirštais.

Reikia paimti vaiką, persisverti jį ant savo kelio arba rankos, nuleisti galvą 45 laipsnių kampu ir suduoti 5 stiprius smūgius tarp menčių, nukreipiant į galvos pusę, kad svetimkūnis atšoktų. Jeigu vaikas ima verkti, vadinasi, pradėjo kvėpuoti, jeigu situacija nekinta, apverskite vaiką ant nugaros ir darykite 5 krūtinės paspaudimus lyg darydami širdies masažą.“

www.tv3.lt

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer