Nerijus Mačiulis apie būsimas elektros kainas: „Didžioji dalis gyventojų neturėtų baimintis“

Aukštoms elektros kainoms keliant siaubą Lietuvos gyventojams planuojama atidėti trečiąjį elektros rinkos liberalizacijos etapą. Ekonomistas Nerijus Mačiulis pabrėžia, kad su aukštomis kainomis liberalizacija niekaip nesusijusi – kalčiausias yra gamtinių dujų trūkumas. Tačiau, anot eksperto, vartotojai už brangiai perkamas dujas pilnos kainos nemokės dėl uždėtų lubų.

Jau kurį laiką kunkuliuoja aistros dėl elektros kainų. Šiandien prezidentas Gitanas Nausėda išsikvietė ministrą Dainių Kreivį ir girdime, kad esą trečioji liberalizacijos banga bus kuriam laikui atidėta. Kiek tai turės įtakos elektros kainoms?

Kažką daryti turbūt reikia, bet turbūt gyventojams reikia pasakyti, kad čia liberalizacija niekaip nesusijusi su elektros energijos kainomis. Tai yra didžiulė visos Europos krizė ir šiuo metu elektros energija Vokietijoje ar Prancūzijoje kainuoja dar daugiau negu Lietuvoje.

Tai yra susiję ir su tuo, kad Europoje trūksta gamtinių dujų. Didelis kiekis elektros energijos gaminama iš gamtinių dujų, dėl to pakilo kaina. Yra tik kai kurie regionai, kurie pasigamina pakankamai elektros energijos ir jos neeksportuoja. Pavyzdžiui, Skandinavijos šalyse elektra yra pigesnė. Mes Lietuvoje tik 25 procentus savo suvartojamos elektros energijos pasigaminame patys, o likusią dalį turime pirkti už didelę kainą, ypač tame kontekste, kai dabar nebeperkame iš kitų, agresyvių šalių.

Kokių kainų mes galime tikėtis? Girdime, kad per praeitą savaitę elektros energijos kaina Lietuvoje pakilo 15 procentų. Tai kokia ji dar gali būti?

Jau dabar kai kuriomis dienomis kaina biržoje būna 10 kartų didesnė negu esame įpratę. Ji tokia aukšta išliks tol, kol išliks labai aukštos dujų kainos, tol, kol Europai apskritai trūks energijos, kol Europa nepakeis naujais energijos šaltiniais tų, kuriuos prarado iš Rusijos.

Tai ateinanti žiema dar bus labai įtempta. Trūks ir šilumos energijos, ir elektros energijos. Aišku, Europa labai daug investuoja į suskystintų gamtinių dujų terminalus ir atsinaujinančią energetiką, tai dvejų metų perspektyvoje situacija turbūt normalizuosis. Bet šiuo trumpuoju laikotarpiu – ypač žiemos – kainos išliks labai aukštos.

Visos Vyriausybės darys tai, ką ir dabar daro Europoje. Dalį tos kainos turi susimokėti vartotojai, bet didžiąją dalį kainos Vyriausybės kompensuoja vienokiais ar kitokiais mechanizmais.

Ar galime prognozuoti, kokia ta kaina galėtų būti šių metų pabaigoje ar kitų metų pradžioje?

Mes galime žiūrėti į ateities sandorius – kiek kainuos dujos, kiek kainuoja elektros energija tose rinkose, kur yra ateities sandoriai. Bet tai nereiškia, kad vartotojams tą reikia mokėti. Aš vėlgi pasikartosiu – jau dabar Vyriausybė kompensuoja dalį dujų kainos, mes nemokame tokių kainų, kokios yra biržoje. Vienokiais ar kitokiais mechanizmais yra uždėtos lubos kainoms, kurias mes mokame.

Didžioji dalis gyventojų neturėtų baimintis, kad jiems rudenį reikės už elektrą mokėti 500 eurų per mėnesį.

www.tv3.lt

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer