Oleksijus Arestovyčius Vilniuje papasakojo, kodėl rusai Ukrainoje apsiskaičiavo: „Tai buvo kvaila idėja“

Ukrainos prezidento administracijos vadovo patarėjas Oleksijus Arestovyčius teigia, kad rusams nepasisekė Ukrainos paimti per 72 valandas, nes jie padarė be galo daug klaidų: visų pirma, buvo praradę adekvatų padėties Ukrainoje vertinimą ir manė, jog šalis nesipriešins, antra, pradėjo puolimą devyniomis kryptimis, o taip laimėti neįmanoma.

„Pirmiausia norėčiau pasakyti, kuo Oršos mūšis turi tokią didelę reikšmę mums. Nes tai absoliučiai ta pati situacija, kaip dabar, taip ir prieš 500 metų. Rusai mąsto geopolitiškai. Jei prisiminsime Vladimiro Putino kalbą prieš pat prasidedant karui, jis nieko nekalbėjo apie ekonomiką, nieko nekalbėjo apie politiką, jis kalbėjo tik apie istoriją. Jis mąsto istoriškai ir geopolitiškai. Pagrindinis šios kampanijos dizainas, mano nuomone, susigrąžinti visą Rytų Europą. Nes rusai žino, kaip sakydavo Zbigniewas Brzezinskis, su Ukraina Rusija yra didelė imperija, be Ukrainos Rusija yra niekas“, – Vilniuje vykusioje konferencijoje kalbėjo O. Arestovyčius.

„Pagrindinis tikslas ir dizainas buvo paimti Ukrainą, sujungti Ukrainos išteklius su Rusijos ir tada atakuoti Rytų Europą: turiu mintyse Baltijos šalis, Lenkiją, visus mus. V. Putinas mano, kad jis jau turi Baltarusiją, bet taip nėra, nes Baltarusijos žmonės kovoja prieš V. Putino režimo karą ir prieš Aleksandro Lukašenkos režimą“, – mintį tęsė ukrainiečių atstovas.

O. Arestovučius ketvirtadienį dalyvavo Lietuvos kariuomenės rengiamoje konferencijoje apie 1514 metais įvykusį Oršos mūšį, kuriame Lietuvos Didžioji Kunigaikštystė nugalėjo Maskvos kunigaikštystę. Šio mūšio įprasminimas šiais laikais atspindi platesnę Lietuvos kovą prieš Rusijos imperializmą.

Pasak Ukrainos prezidento administracijos vadovo patarėjo, dar Napoleonas Bonapartas yra sakęs, kad sumušti priešą reikia dviejų dalykų: sėkmės ir kvailo priešo. „Rusai tikrai yra kvaili. Jie pradėjo karą devyniomis kryptimis, kas iš karinio požiūrio taško yra visiškai kvaila. Jeigu nori kažką laimėti, turi koncentruoti pajėgas į vieną ar dvi pagrindines kryptis, o jie bandė paimti mūsų miestus iš Pietų, Rytų ir Šiaurės. Kodėl jie padarė tokią didelę klaidą? Nes jie prarado suvokimą apie Ukrainą“, – sakė O. Arestovyčius.

Pranešėjas teigia, kad rusai turėjo visą jiems reikiamą informaciją iš Ukrainos, bet jie paprasčiausiai nesuprato informacijos turinio, nesuprato ukrainietiško mentaliteto. Jie turėjo daugybę šnipų, bet nesugebėjo tinkamai interpretuoti informacijos.

„Prieš pradėdami karą prieš mus jie turėjo suprasti du dalykus: ukrainiečiai padarė dvi revoliucijas – 2004 ir 2014 metais. Jeigu mes sugebėjome sukilti prieš savo vyriausybę dukart per dvidešimt metų, ta ką mes galime padaryti rusams, kurie ateina pas mus paverst mūsų vergais? Ir jie turėjo pažvelgti į Donecko oro uosto gynybą, kad suprastų, kaip ukrainiečiai gins savo žemę. Jie to nepadarė, jie nesuprato mūsų dvasios. Apskritai pagrindinė idėja, jog ukrainiečiai yra laisvi žmonės. Mes tai patys supratome vykstant šiam karui, nebuvome to supratę prieš jį“, – sakė O. Arestovyčius.

Jis taip pat pabrėžė, kad ukrainiečiai yra labai organizuoti. Prasidėjus karui teritorinės gynybos padaliniams buvo išdalinta apie 100 tūkst. automatinių ginklų ir iš esmės rusai patyrė gyventojų pasipriešinimą dar prieš tai, kai sutiko Ukrainos ginkluotąsias pajėgas.

„Rusai buvo šokiruoti, nes iš kiekvieno lango galėjo pasipilti šūviai į juos“, – prisiminė o. Arestovyčius.

Ukrainos prezidento administracijos vadovo patarėjas sako, kad rusai apskritai kažkodėl mano, jog jeigu kurie nors žmonės kalba rusiškai, tai jie būtinai turi norėti eiti kartu su Rusija, bet taip nėra, dėl to netgi nemaža dalis rusakalbių Ukrainos gyventojų visiškai nepageidauja gyventi rusų okupuotose teritorijose ir nenori tapatintis su Rusija.

„Jie mano, kad rusų kalba reiškia rusišką identitetą, jie mano, kad rusiškas identitetas reiškia, jog mes pasitiksime juos su gėlėmis. Bet taip nėra“, – reziumuoja O. Arestovyčius.

„Didžiausia rusų klaida yra Ukrainos žmonių identiteto nesuvokimas. Jie prarado tą suvokimą“, – priduria jis.

O. Arestovyčius taip pat sako, kad rusai niekad nesikeičia, todėl jie niekada nepakeis savo mąstysenos. „Kaip žvalgybos pareigūnas aš dirbau Maskvoje, dirbau su Aleksandru Duginu ir aš visiškai suprantu, kaip jie mąsto, ką jie nori padaryti. Jie niekada nesikeičia ir taip bus, kol V. Putino režimas nežlugs, kol mes neišlaisvinsime Rusijos. Mano nuomone, pagrindinės V. Putino režimo aukos yra Rusijos ir Baltarusijos žmonės. Tai yra problema“, – sako jis.

Kalbėdamas O. Arestovyčius taip pat priminė, kad Ukrainos pusėje šiuo metu kariauja tiek Baltarusijos, tiek Rusijos piliečių ir, jo teigimu, tai parodo rusų ir baltarusių tautos potencialą pakeisti režimus Rusijoje ir Baltarusijoje.

Jis sako tikintis Rusijos visuomenės potencialu, nes į Ukrainą atvyko nemažai Rusijos karių, kurie yra kruopščiai tikrinami, yra labai motyvuoti ir labai padeda Ukrainai kautis. Be to, pačioje Rusijoje esama partizanų, kurie atakuoja karių komplektacijos centrus, gadina geležinkelio linijas. Pasak O. Arestovyčiaus, pagrindinė problema nėra Rusijos žmonės, problema yra Rusijos valdžia, kuri nuolat mąsto imperialistinėmis kategorijomis.

„Bet nors Rusija būtų ir liberali, ji vis tiek yra imperija. Mano nuomone, mes turime du kelius: suskaidyti Rusiją į keletą valstybių arba suteikti jiems vieną, vieną galimybę išsilaisvinti iš V. Putino režimo. Jeigu jie to nesugebės, tada turime juos suskaidyti, nes mes niekada nebūsime saugūs čia, Rytų Europoje“, – teigė O. Arestovyčius.

www.tv3.lt

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer