Paleckio bendražygė Erika Švenčionienė dėl sovietinių paminklų žodžių nesirenka: rėžė Šimašiui dėl jo mamos

Dėl šnipinėjimo Rusijai kalėjime sėdinčio Algirdo Paleckio bendražygiai per Vėlines siautėjo Antakalnio kapinėse – nuėmė sovietinę skulptūrą dengiantį audeklą. O naują išpuolį Paleckio bendražygiai surengti žada jau šį savaitgalį. Negana to, žeria grasinimus ir Vilniaus valdžiai, kuri uždengė sovietų karių garbei kapinėse pastatytas skulptūras.

O kol paleckininkai nevaldomi siautėja ir toliau, valdžios institucijos kol kas užstrigusios biurokratijos pinklėse – policija dar tik sprendžia, ar pradėti naują ikiteisminį tyrimą, o sostinės valdžia niekaip negali nukelti skulptūrų.

Per Vėlines paleckininkų grupelė, kaip ir buvo galima tikėtis, atėjo į Antakalnio kapines – su žvakelėmis ir raudonais gvazdikais, pagerbti sovietų karių: „Ir kviečiu visus pagerbti šituos didvyrius, visų laikų didvyrius, tylos minute.“

Šie veikėjai, jau seniai žinomi, kaip šlovinantys Kremliaus ir Minsko režimus, aktyviai skleidžiantys rusišką propagandą. Dabar jie pyksta, kad Vilniaus valdžia uždengė sovietų karius garbinančias skulptūras. Vieną, jų, kaip sako patys – išlaisvino: „Nacikas Šimašius, Šimašius nacikas nutarė viską uždengti. Dar sprendimo nebuvo, nei griovimo, nei ką, bet reikia saugoti, dabar, vadinasi.“

Miesto policija dėl šio įvykio vis dar svarsto, ar pradėti tyrimą: „Šiuo metu policija tikslina aplinkybes pagal LR BK 284 str. (viešosios tvarkos pažeidimas). Kol kas tyrimas nepradėtas.“

„Dėl sąskaitos pasitarsime su kolegomis, iš tikrųjų koks vertinimas, tai viešosios tvarkos pažeidimas, kaip ir už bet kurį viešosios tvarkos pažeidimą žmogus turi būti atsakingas“, – teigia Vilniaus administracijos direktorė Lina Koriznienė.

Paleckininkai prieš daugiau nei mėnesį kreipėsi į Jungtinių Tautų žmogaus teisių komisiją, kad būtų uždrausta skulptūras pašalinti, kaip nori miesto valdžia. Komisija nustatė laikinąsias apsaugos priemones – kitaip tariant, neleido Vilniui jų pašalinti, iki atskiro sprendimo.

„Gyvenam teisinėje valstybėje, galioja procedūros, tai komitetas turėtų pakankamai operatyviai išnagrinėti, ypatingai, kad ir iš pateiktų argumentų, mes nurodome, kad komitetas yra klaidinamas, taip pat ir procesiškai neišnaudotos visos teisinės priemonės“, – kalba teisingumo ministrė Ewelina Dobrowolska.

Paleckininkams padėjo ir advokatu prisistatantis Stanislovas Tomas, kuris taip pat seniai pagarsėjęs savais išsišokimais. Jis prieš trejus metus sudaužė atminimo lentą Jonui Noreikai-Generolui Vėtrai.

„Procedūros vyksta, kaip ir planuota, operatyviai apskundėme, operatyviai buvo perduota pareiškėjams pateikti nuomonę, tai tikimasi, kad šį mėnesį turėtume atsakymą turėti“, – sako E. Dobrowolska.

Kol skulptūrų negalima nukelti – jos uždengtos juodais audeklais. Kad sovietiniai stabai nebūtų garbinami, o tuo pačiu ir nebūtų terliojami – neseniai ant jų buvo užrašytas žodis „pedikai“:

„Jeigu taip, tai ponas Šimašiau, uždenk savo mamos kapą juodu skuduru, jeigu turi, neduok Dieve, arba senelių kapą“, – sako Paleckio bendražygė Erika Švenčionienė.

Miestas nori nukelti tik karius garbinančias statulas, patys kapai neliečiami ir dėl jų net nevyksta jokios diskusijos. Nors tai netrukdo Švenčionienei paleisti grasinimų tirados miesto politikams ir valdininkams:

„Ir jeigu vandalai nori griauti paminklus kapuose, visais laikais jie buvo baudžiami. Visais laikais mes nekentėme vandalų, griaunančių, niokojančių paminklus kapinėse. Mūsų neapykanta guls ant jūsų pečių. Ir duok Dieve, kad tik ant jūsų pečių, nenorėtume, kad mūsų prakeiksmas paskui nueitų jūsų giminės vaga.“

„Daug tokių mes grasinimų susilaukiame, ir kurie peržengia tas Baudžiamojo kodekso ribas, mes kreipiamės į teismą. Su kolegom dar pasitarsim kaip daryti. — Pačiai, jūsų kolegoms, nebaisu, kad gali tokie žmonės patykoti kada po darbo? — Nu žinot, aš tikiu, kad mes gyvename saugiame mieste ir gyvenam teisinėje valstybėje“, – tvirtina L. Koriznienė.

Be to, šie veikėjai jau planuoja naują akciją: „Aš kviečiu visus atsiliepti, kurie galvoja taip, kaip mes, kad reikėtų spalio 7-ai, tai reiškia spalio 6-ą dieną organizuoti akciją ir išlaisvinti iš dar vieno papildomo karsto šitas stelas, kurios yra skirtos atminimui.“

Švenčionienė ko gero turi omenyje ne spalį, o lapkritį.

„Taip, kad darysime mes tą dalyką, sekmadienį, gal šeštadienį, nes ateina spalio revoliucijos metinės. Vėl kažkas „oi, jis ten prorusiškas“, prie ko čia, čia yra istorija mūsų“, – kalba Kazimieras Juraitis.

„Mūsų tiek viešosios tvarkos pareigūnai, tiek policijos pareigūnai šitą žino, tą informaciją girdėjo, tai aišku, tikrai stebėsime šituos dalykus. Mes irgi, turbūt ir tarsimės su pareigūnais kaip reaguotume, ir be abejo jau tariamės, bet jeigu aš jums pasakyčiau, tai turbūt žmonės žinos, kaip reaguoti“, – teigia L. Koriznienė.

Patys propagandistai nusprendė šauktis ir Amerikos prezidento Joe Biden pagalbos – prašo, kad jis su jais susitiktų: „Mes norėtume kreiptis į Jungtinių Amerikos valstijų prezidentą Joe Biden.“

Kol idėjinis paleckininkų lyderis Algirdas Paleckis sėdi kalėjime dėl šnipinėjimo Rusijai, jo pasekėjai veikia vis garsiau ir aktyviau. Jie keliavo į Minską, į Maskvą, šlovino tų šalių diktatorius, lieja pyktį ant Lietuvos valdžios. Prokuratūra atlieka jau kelis tyrimus jų atžvilgiu – tiek dėl padėjimo kitai valstybei veikti prieš Lietuvą, tiek ir dėl asociacijos galimai apgaulingo įkūrimo.

Pats Juraitis kadaise bandė kandidatuoti prezidento rinkimuose, bet nesurinko 20-ies tūkstančių parašų. 2019-aisiais jam teismas skyrė beveik pustrečio tūkstančio eurų baudą, nes jis būdamas girtas išsikvietė į namus medikus ir vieną jų užpuolė. Vėliau puolė ir bandė mušti policininkus. Teisme Juraitis savo kaltę neigė, nes, kaip pats paaiškino, dėl ilgalaikio gėrimo jis savo veiksmų suvokti negalėjo.

www.tv3.lt

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer