Paluckas apie kainas už elektrą: Lietuvą apiplėšinėja, o Landsbergis su Kreiviu toliau miega

Opoziciniai socialdemokratai užsienio reikalų ministrą Gabrielių Landsbergį ir energetikos ministrą Dainių Kreivį ragina valstybės vardu pradėti tarptautinę kampaniją reikalaujant peržiūrėti elektros energijos pardavimų biržos „NordPool“ tvarkas ir taisykles, rašoma pranešime spaudai.

Ministrai turėtų imtis aktyvių veiksmų gindami Lietuvos interesus – burti sąjungininkus ir reikalauti peržiūrėti „Nord Pool“ taikomas taisykles ir prekybos tvarkas. Kai panori, abu ministrai gali būti labai karingi. O kai kalbama apie energetiką – ir toliau miega“, – sako Seimo socialdemokratų frakcijos seniūnas Gintautas Paluckas.

Pasak socialdemokrato, „kosminės elektros kainos yra biržoje galiojančių taisyklių pasekmė“.

„Jos nustatomos pagal pasiūlytą didžiausios kainos principą. Vertinant susidariusias aplinkybes ir anomalijas, biržos taisyklės turi būti peržiūrimos. Jei liks galioti dabartinė tvarka, Lietuva ir toliau bus apiplėšinėjama”, – mano jis.

Pasak G. Palucko, subūrus sąjungininkus Europos Sąjungoje ir darant politinį spaudimą norvegų ir švedų kompanijoms, kurios ir nustato „Nord Pool“ taisykles, galima pasiekti rezultatų.

„Tačiau tam reikia aktyvių politinių veiksmų ir koordinuoto veikimo. Jei taisyklės liks tokios pat, ir toliau būsime elektros kainų rekordininkai visoje Europoje: mokėsime šimtus kartų daugiau. Dabar, vietoje realių sprendimų, ministrai tik pasakoja dešimtmečio senumo istorijas atominę elektrinę. Tai liudija, kad nei G. Landsbergis, nei D. Kreivys realiai neturi jokių sumanymų apie tai, ką daryti toliau. Artėja rekordinių kainų žiema, tad nieko nedaryti būtų pražūtinga”, – vertina G. Paluckas.

Jo teigimu, Energetikos ministerijai derėtų vertinti ir situaciją biokuro biržoje „Baltpool“.

„Čia taip pat kaina už biokurą nustatoma didžiausios kainos principu ir tuo yra piktnaudžiaujama. Nelikus pigaus biokuro iš Rusijos ir Baltarusijos, tikros konkurencijos tarp žaidėjų nėra. Niekas nesiūlo ilgalaikių sandorių, tik savaitės. Tiekėjai sandėliuoja biokurą siekdami užkelti kainas rudenį, nors jos ir taip keturis kartus didesnės nei pernai. Savivaldybės šiuo metu irgi tinkamai neapsirūpinusios biokuru – turi vos 10 proc. reikiamo kiekio”, – priduria socialdemokratas.

Primename, kad antradienį D. Kreivys sakė aiškinsiantis su Valstybine kainų ir energetikos komisija (VERT) dar neregėtų elektros kainų priežastis, nes trečiadienį Lietuvoje elektra biržoje kainuos 824 eurus už megavatvalandę, o tarp 17–18 val. kaina kyla iki 4 tūkst. eurų.

www.tv3.lt

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer