Pasaulis švenčia ukrainietiškų marškinių dieną: tikima, kad raštai turi ypatingą galią

O nemažai žmonių turbūt ir nežinojo, kad gegužės 19 – ypatinga ukrainiečiams. Šiandien – ukrainietiškų marškinių arba vyšyvankos diena. Ukrainiečiai apsirengia tautiniais drabužiais ir eina net į darbą. Taip ukrainiečiai reiškia vieni kitiems palaikymą jau daug metų.

Solidarizuotis nusprendė ir lietuviai. Nemažai Seimo narių šiandien į posėdžius atėjo su vyšyvankomis, marškiniais apsirengė ir mūsų Prezidentas. O internete galybės peržiūrų sulaukia garsusis šuo išminuotojas, irgi aprengtas marškiniais.

Seimo Pirmininkės Viktorijos Čmilytės-Nilsen ir parlamentaro Pauliaus Saudargo asmenukė – ne kasdieniška. Abu į darbą šiandien atėjo su ukrainietiškais marškiniais.

Už kelių žingsnių – kita fotosesija. Fotografuojasi Laisvės partijos nariai. Irgi pasipuošę ukrainietiškais marškiniais.

Nekasdieniškai apsirengusių parlamentarų šiandien Seime – nemažai. Ukrainiečiai mini vyšyvankos – ukrainietiškų siuvinėtų marškinių dieną. Ji švenčiama kasmet – gegužės 19-ąją. Tad ir mūsų Seimo nariai nusprendė šitaip palaikyti karo siaubiamą Ukrainą.

„Šiandien yra vyšyvankos diena ir Ukrainos ambasada kviečia solidarizuotis su kariaujančia Ukraina. Ir tokiu būdu parodyti, kad mes nuolatos apie juos galvojame“, – sako Seimo narys Tomas Vytautas Raskevičius.

Gal ir daugiau Seimo narių būtų šiandien į darbą atėję apsirengę marškiniais, bet kiti aiškina neradę, kur nusipirkti. Ukrainietiškais motyvais siuvinėtas drabužis šiuo metu – deficitas.

„Taip. Labai norėjau vyšyvankos. Bet, deja, man pasakė, kad iki ketvirtadienio nespės atsiųsti. Bet Kyjive draugai sakė, kad jeigu labai norėsi – taip, mes padarysime tai“, – kalba parlamentaras Linas Slušnys.

Švietimo, mokslo ir sporto ministrė sako, kad marškinių pavyko gauti tik per pažintis.

„Ir man teko paieškoti, ir jau prieš kurį laiką. Radau per pažįstamus, galima taip pasakyti, nes nebuvo niekur parduotuvėse“, – teigia ministrė Jurgita Šiugždinienė.

Vyšyvankos – siuvinėtų marškinių dieną – ukrainiečiai švenčia jau 16 metų. Viena ukrainietė studentė 2006-aisiais sugalvojo, kad šitaip reikia suvienyti tautiečius: gyvenančius tiek Ukrainoje, tiek kitose šalyse. Tad kiekvienais metais šią dieną ukrainiečiai rengiasi tautiniais raštais siuvinėtais marškiniais. Šiemet ši akcija tapo dar prasmingesnė. Kai Ukrainą siaubia rusų okupantai, jos žmonėms reikia susitelkimo ir vienybės kaip niekada.

Į spaudos konferenciją ateina premjerė Ingrida Šimonytė. Ji irgi su marškiniais, reiškia solidarumą Ukrainai. Juos užsisakė internetu. Šimonytė sako, kad prieš šią dieną ragino ir kitus pasipuošti.

„Yra tikima, kad tie raštai, kaip ir kitose tautose, turi ypatingą galią ir suteikia žmonėms stiprybės ir jėgų“, – sako I. Šimonytė.

Vyšyvanka pasipuošė ir Gitanas Nausėda su žmona Diana. Prezidentas švenčia 58-ąjį gimtadienį. Interneto pažiba tapo garsusis šuo išminuotojas, kurį apdovanojo Ukrainos Prezidentas. Jis irgi su vyšyvanka.

„Stipri, nepalaužiama, drąsi ir laisva. Su vyšyvankos diena, Ukraina“, – kalba Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis.

Vyšyvankos diena švenčiama ir taip: Ukrainos kariai ant raketų ir artilerijos sviedinių piešia ukrainietiškus raštus. Bet neilgai grožisi: išpuoštos raketos skrieja į priešų pajėgas.

Vyšyvankos diena buvo švenčiama ir Panevėžio miesto aikštėje. Ukrainietiškų marškinių dienos šventę organizavo Lėlių teatre ne vienerius metus dirbantys ukrainiečiai. Žinoma, visi pasipuošę tradiciniais raštais siuvinėtais drabužiais: „Aš visada jaučiu save tenai. Ir man vyšyvanka kaip simbolis, bet mano simbolis čia – širdyje. Tai tik vizualinis efektas ir tas efektas pas mane visada širdyje.”

Ukrainiečiai sunkiai renka žodžius, paklausti, ką jiems reiškia toks palaikymas, kai vyšyvankas šiandien vilki nuo paprastų žmonių iki valstybės vadovo:

„Mes jaučiame, kad visas pasaulis su mumis, su Ukraina. Aš nežinau. Aš negaliu surasti žodžių.”

„Tai labai svarbu žinoti. Man atrodo, kad tai duoda žmonėms jėgų kovoti.”

www.tv3.lt

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer