Kelių merginų užpuolimai ir pranešimas apie paauglės išžaginimą Vilniuje sukėlė nerimą tiek tėvams, tiek mokykloms. Tėvai pradėjo patys vežioti vaikus į mokyklas, perka jiems dujų balionėlius savigynai. Generalinis policijos komisaras Renatas Požėla sako, kad vietoje to tėvai turėtų rodyti daugiau dėmesio vaikams ir domėtis, kur jie būna ir ką veikia.
Vilniečiai sunerimę dėl to, kas vyksta mieste ir svarsto, ar čia siautėja gaujos ar kažkokie maniakai. Pastaruoju metu girdime daug pasakymų, kad buvo užpulti vaikai. Tai kas iš tiesų darosi?
Tikrai noriu nuraminti ir vilniečius, ir visus Lietuvos gyventojus, kad mes gyvename tikrai pakankamai saugioje valstybėje. Šitie įvykiai, kurie įvyko Vilniuje, tikrai neturi tarp savęs kažkokio bendro vardiklio. Mes vertiname tai, kaip pavienius atvejus – taip rodo ir mūsų tyrimai.
Deja, bet tikrai nėra tokių visuomenių, tokių šalių, kur nevyktų nusikalstamos veikos, nepageidautini dalykai. Lietuva ne išimtis. Tačiau, žiūrint su kuo mes lyginame. Tai tas buitinis nusikalstamumas, kaip jį galime pavadinti, tikrai egzistuoja – ir turtiniai nusikaltimai, ir smurtiniai.
Bet per pastarąsias kelias savaites vidury dienos buvo išžaginta 15-metė, Karoliniškėse buvo užpulta 12-metė, Medeinos gatvėje ryte užpulta 18-metė. Tėvai pradėjo bijoti leisti vaikus į mokyklas, perka jiems ašarines dujas. Kaip žiūrėti į tą situaciją?
Visų pirma, tėvai turėtų iš principo rodyti daugiau dėmesio savo vaikams ir domėtis, kur jie būna, ką jie veikia. Dabar tikrai nesiryžčiau nei prie vieno įvykio, tačiau tikrai nėra normalu, kai vaikas vietoj pamokų leidžia laiką su neaišku kuo prekybos centre, sakykime, ir ten gimsta įvairios pagundos kažką tai daryti. Tai visų pirma, čia turi būti akcentas – santykis su savo vaiku.
O kaip minėjau, deja, bet tų situacijų pasitaiko. Mūsų gatvėse vaikšto įvairių asmenų. Tiek linkusių nusikalsti, tiek galbūt turinčių psichologinių problemų. Tai irgi, galbūt reikėtų pagal galimybes vengti tokių situacijų, kai tamsios vietos, vaikščiojimas pavieniui, kai tas nebūtina.
Bet čia ir ne tamsios vietos. Tarkime, viena – eidama į mokyklą ryte, kita – eidama iš mokyklos, kai dar irgi šviesu. Sakote, kad nesusiję, bet gal vis tiek matote tendenciją, kodėl taip darosi?
Kalbant apie Žvėryno istoriją, tai vyksta ikiteisminis tyrimas, mes paviešinome informaciją apie sulaikytą įtariamąjį, aiškinamės visas aplinkybes. Tai manau, kad visuomenė artimiausiu metu tikrai sužinos apie tai, kas ten buvo.
Tai, kaip minėjau, tokie atvejai, deja, įvyksta ir, aišku, jautriausia, kai nukenčia mūsų vaikai. Tai, matyt, dėl to ir socialiniai tinklai pradeda ošti ir, matyt, žmonės, kurie kelia tas problemas, yra teisūs.
Bet vėlgi, kalbant apie policiją ir policijos indėlį, kad tokių situacijų nebūtų, tai nereikia susifokusuoti, kad tik policija užsiima nusikaltimų prevencija. Čia labai svarbu ir kaip apšviestos gatvės, kaip yra įdiegtos vaizdo stebėjimo sistemos. Pats svarbiausias dalykas yra pilietinės visuomenės buvimas.
Tėvai ginkluoja vaikus ir perka jiems ašarines dujas, nors už tai gresia baudos. Kaip manote, koks yra problemos sprendimas?
Mano patarimas, visų pirma, kaip ir minėjau, – vaiko ir tėvų santykis. Antras dalykas – tėvai tikrai turėtų prisiminti, apie ką policija daug kalba, kad užtikrintų saugiausią maršrutą į mokyklą ir atgal. Ir, aišku, policija bet kada bus pasirengusi atvykti į konkrečią mokymo įstaigą, papasakoti, pristatyti situaciją, kaip jau kelis kartus vykome į Žvėryno bendruomenę.
Visą pokalbį žiūrėkite straipsnio pradžioje.