Budapešto ir aplinkinių priemiesčių gyventojai ruošiasi vandens lygio pikui Dunojuje. Šiandien jis turėtų pasiekti apie 8,5 metro ir pradėti slūgti. Tuo metu pietinių Lenkijos miestelių gyventojai su ašaromis akyse bando tvarkyti visiškai nusiaubtus namus. Londone gi patvinus Temzei britai vis tiek eina į apsemtus barus.
Londone tvinstanti ir vietos barą semianti Temzės upė šiems britams nė motais. Nėra nieko, kas prasidedant savaitgaliui, sutrukdytų pasimėgauti pinta alaus.
Kol vieni sumerkę kojas vandenyje šnekučiuojasi su bičiuliais, kiti išnaudoja laiką nuotraukoms. O turistai sako, kad namo parsiveš puikų prisiminimą.
„Ji artimiausiu metu tikriausiai nepabėgs nuo manęs, nes nemoka plaukti. Čia tikrai smagu ir labai gera atmosfera“, – sakė turistas Jarredas.
Visgi nei baro savininkams, nei jį lankantiems vietiniams tai nėra naujiena. Temzė, nepridarydama žalos, taip patvinsta kelis kartus per mėnesį. Visgi britai juokauja, kad potvynis netgi gali tapti puikiu pasiteisinimu.
„Jei vėluoji namo pas žmoną, tiesiog sakai: „Prasidėjo potvynis ir aš nenorėjau, kad sušlaptų mano nauji batai. Dėl Dievo meilės!“ – kalbėjo baro lankytojas Robis.
Semia ir parlamento rūmus
O tai jau kita sostinė – Budapeštas, kur nuotaikos dėl potvynio gerokai santūresnės. Iš krantų besiveržiantis Dunojus tvindo miestą – vanduo užlieja vis daugiau gatvių, semia ir parlamento rūmus. Ekspertai sako, kad Budapešte Dunojaus lygis piką pasieks šį vakarą ir perkops 8,5 metro, tačiau vietos valdžia tikina, kad yra pasiruošusi ir 9 metrų iššūkiui.
Po vandeniu atsidūrę ir ištisi Budapešto priemiesčiai. Dauguma žmonių namus palikę, tad gyvenimas čia bent kol kas sustojęs. Tiesa, yra viena kita šeima, kuri nusprendė niekur nevažiuoti.
„Mūsų namas neapsemtas, tad mes saugūs, bet, aišku, vanduo tikrai smarkiai pakilęs, o mums reikia pristatyti vaikus į mokyklą, tad dabar į ją plaukiame, o ne važiuojame automobiliu. Vaikams labai įdomu“, – sakė vietinis Akos.
Lenkija bando tvarkytis su milijardine žala
Tuo metu pietinių Lenkijos miestelių gyventojai bando tvarkytis po čia milijardus eurų žalos pridariusios stichijos. Vieni potvynį prilygina tornadui, kiti sako, kad čia viskas atrodo kaip po karo. Štai Dorotos namai buvo apsemti iki lubų.
„Pamažu tvarkėme namus apie 14 metų. Pavasarį buvo likęs vienintelis darbas – pakeisti stogą. O dabar viskam galas. Vėl pradėsime nuo nulio. Tiesiog noris verkti“, – guodėsi nukentėjusioji Dorota.
Europos Sąjunga iš solidarumo fondo žada skirti dešimt milijardų eurų potvynio padariniams šalinti. Stichija Senajame žemyne jau nusinešė 24-ias gyvybes.