Policija perspėja vilniečius: bus sustiprintos pajėgos, kai kur apribotas eismas – nedarykite šių klaidų

Šeštadienį Vilniuje planuojamos „Vilnius Pride 2023“ eitynės, kuriuose tikimasi sulaukti apie 5 tūkst. dalyvių. Renginio dalyviai jau ruošia aprangas, garsius šūkius ir kalbas, o policija perspėja visus gyventojus. Pasak policijos, eitynių metu Vilniuje bus sustiprintos policijos pajėgos bei apribotas eismas.

Kiekvienais metais birželį pasaulyje yra minimas LGBTQ+ bendruomenei skirtas „Pride“ (liet. pasididžiavimo) mėnuo. Jo metu viso pasaulio LGBTQ+ bendruomenė ir jos rėmėjai organizuoja įvairius renginius, eitynes, protestus, diskusijas ir taip atiduoda duoklę žmonių įvairovei.

Naujienų portalui tv3.lt Vilniaus vyriausiojo policijos komisariato atstovė Julija Samorokovskaja patvirtino, kad policija liepos 1 dieną užtikrins renginio svečių bei dalyvių saugumą. Anot jos, pareigūnai prižiūrės ir eismą – bus apribotas Gedimino prospektas.

„Jie renkasi 13 val. keliaus Gedimino prospektu iki Katedros, o pačioje Katedroje vyks jų bendras susirinkimas, lokalus renginys bus, planuojama iki 5 tūkst. dalyvių. Policijos pajėgos bus skirtos, kaip ir į kiekvieną renginį, atsižvelgiant į pobūdį, dalyvių skaičių, kiek pareigūnų budės mes neatskleidžiame, bet pabrėžiam, kad pareigūnų bus tiek, kad būtų saugūs tiek miesto svečiai, tiek ir renginio dalyviai.

Pareigūnai užtikrins viešą tvarką, žmonių saugumą ir kadangi jie keliaus Gedimino prospektuy, tai užtikrins ir eismo saugumą. Dėl eismo ribojimų savivaldybė derina tuos apribojimus, o jau patį saugumą užtikrins mūsų pareigūnai“, – pasakojo J. Samorokovskaja.

Koks „Vilnius Pride 2023“ eitynių planas?

Liepos 1 dieną (šeštadienį) eitynių dalyviai renkasi nuo 12 val. šalia Nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos ir 13 val. pajudės Gedimino prospektu link Katedros aikštės. Katedros aikštėje vyks susirinkimas, kurio metu bus kviečiami pasisakyti bendruomenės nariai.

Šiemet rengiamos Vilnius Pride LGBTQ+ solidarumo eitynės yra protestas, kuriuo siekiama atkreipti dėmesį į problemas, su kuriomis susiduria LGBTQ+ bendruomenė Lietuvoje, ir reikalauti šių problemų sprendimo.

„Lietuvoje iki šiol nėra užtikrinta žadėtoji teisė į partnerystę, jau nekalbant apie santuokos lygybę ar įvaikinimo teisę. Translyčiai žmonės vis dar turi įveikti žeminančius barjerus siekdami teisinės ir medicininės tranzicijos.

Į mūsų diskriminaciją teisėsaugos institucijos nežiūri rimtai, o viešai kalbėdami apie savo patirtis rizikuojame būti ne tik diskriminuojami, bet ir cenzūruojami,“ – pažymi renginio organizatoriai.

Renginio organizatoriai nurodo keturis pagrindinius eitynių reikalavimus:

  • kad teisinė ir medicininė tranzicija būtų prieinama visiems trans žmonėms.
  • kad visos ir visi turėtų teisę į santuoką, partnerystę ir įvaikinimą, nepaisant partnerių lyties.
  • kad būtų panaikintos cenzūrą įgalinančios nepilnamečių apsaugos įstatymo nuostatos.
  • kad apsauga nuo diskriminacijos būtų užtikrinta visiems žmonėms.

Renginio organizatorių teigimu, „LGBTQ+ asmenys Lietuvoje tebėra pasitelkiami kaip politiniai įrankiai – siekdamos populiarumo, vienos politinės jėgos mus demonizuoja, o kitos žada kompromisinius pokyčius, tačiau jų net neįvykdo. Kaip galime teigti, kad gyvename laisvoje šalyje, kai ne visiems piliečiams galioja tos pačios teisės?

Mes – lesbietės, gėjai, biseksualūs, trans, queer, interlyčiai, aseksualūs ir kitų tapatybių žmonės – esame Lietuvos dalis, tačiau mūsų lygybė valstybės akyse vis dar nėra užtikrinama“.

„2020-aisiais metais Vilniuje kvietėme kartu demonstruotis, 2021-aisiais Kaune priminėme, kad mes esame visur, o šįmet mes vis dar einame, neatbaidyti priešiškos visuomenės, norinčios mūsų nematyti,“ – eitynių šūkį komentuoja renginio organizatoriai.

Renginio organizatoriai kviečia visas ir visus LGBTQ+ bendruomenės narius, juos palaikančius žmones bei organizacijas solidarizuotis ir kartu eiti, demonstruotis ir protestuoti liepos 1-ą dieną Vilniuje.

„Vilniaus Pride“ organizatoriai tikisi sulaukti iki 3 tūkst. dalyvių: „LGBTQ+ žmonės yra neatsiejama Vilniaus ir Lietuvos dalis“

„Eitynėmis norime būti matomi, kalbėti patys už save“, – teigia sostinėje jau šį šeštadienį vyksiančios „Pride“ eisenos viena rengėjų Ieva.

Eitynėse, kurias organizuoja organizacijos „Trans autonomija“ nariai, žadama dėmesį kreipti į LGBTQ+ bendruomenės matomumą, iki šiol kylančias ne tik teisines, bet ir socialines problemas. 

Viešojoje erdvėje vėl pasigirdo raginimai LGBTQ+ bendruomenei nustoti „demonstruotis“. Tačiau tylėti „Pride“ eisenos organizatoriai nenusiteikę. „Būti tyliai iš tiesų reiškia nebūti visai. Tolerancija su slaptumo sąlyga yra visai ne tolerancija, o tik paliepimas kentėti priespaudą tyloje“, – įsitikinęs kitas eitynių organizatorius Fricas. 

Iš viso eitynėse tikimasi sulaukti nuo 1 tūkst. iki 3 tūkst. dalyvių. „Trans autonomijos“ vienas narių Ajus sako, kad parama LGBTQ+ bendruomenei nesibaigia vien eitynėmis – svarbu bendruomenės iniciatyvas palaikyti nuolat.

www.tv3.lt

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer