Širinskienė apie Vytauto Landsbergio prokurorų prilyginimą čekistams: „Absoliučiai neadekvatus“

Naujausi reitingai rodo tai, ko buvo galima tikėtis – ėmė kristi konservatorių populiarumas. Kurį laiką pirmoje vietoje buvusi Tėvynės sąjunga dabar smuko į trečią poziciją ir tai gali būti dar ne pabaiga. Visuomenės apklausa prasidėjo anksčiau, nei kilo skandalas dėl Bartoševičiaus. Kai kuriuos nustebino ir konservatorių patriarcho, profesoriaus Vytauto Landsbergio žodžiai.

Vytautas Landsbergis, keldamas versiją, kad apie tyrimą Bartoševičiui galėjo pranešti patys prokurorai, juos įvardijo čekistais – NKVD ir KGB pirmtakais.

Kristijono Bartoševičiaus galimos pedofilijos, o tuo pačiu ir galimo informacijos nutekinimo skandalai jau atsiliepia ir konservatorių reitingams. Naujausia „Delfi“ užsakymu „Spinter tyrimų“ atlikta visuomenės apklausa parodė, kad konservatoriai iš pirmos vietos smuktelėjo į trečią.

Pirmi, pagal populiarumą, dabar tapo socialdemokratai, už juos balsuotų kiek daugiau nei 12 procentų rinkėjų. Nedaug nuo jų atsilieka Skvernelio vadovaujami demokratai „Vardan Lietuvos“, o už konservatorius savo balsą atiduotų apie 11,5 procento apklaustųjų. Lyginant pokytį su ankstesne apklausa, konservatoriai neteko maždaug 2 procentų populiarumo.

„Partijai šis skandalas yra skaudus? — Neabejotinai, kad taip. — Kaip įsivaizduojate, kokių pasekmių ateityje gali turėti? — Nežinau, man atrodo, pasekmes sunku vertinti, žinoma, krentantis visuomenės pasitikėjimas, populiarumas, man atrodo tai natūralu šitoje situacijoje ir mes tą turime išgyventi“, – teigia konservatorių vicepirmininkas Paulius Saudargas.

Tiesa, tai gali būti dar ne pabaiga. Visuomenės apklausa prasidėjo sausio 18-ąją, 5 dienos iki viešumoje pasirodžiusios žinios apie įtarimus pedofilija. Ši žinia visuomenę pasiekė sausio 20-ąją. Pati apklausa vyko iki sausio 27-osios.

„Įdomu sužinoti, kur tie atsakymai slypi, nes aš tikrai jų neturiu ir manau dauguma Lietuvos žmonių turi labai daug neatsakytų klausimų, ir toks konservatorių mėginimas viską nuslėpti yra nelabai veiksmingas“, – tvirtina politologas Kęstutis Girnius.

O klausimų, anot Girniaus, daug.

„Morkūnaitė nutyli, nepritarė laikinosios komisijos sudarymui, nors ta komisija veikiausiai daug ko neatrastų, nes neturi tų galių priversti žmones atsakyti į klausimus, bet mėginama nutylėti, Šimonytė kur normaliai labai plačiai apie viską kalba, apie šitą klausimą nė žodžio, Landsbergis pasiima atostogas“, – kalba K. Girnius.

Štai, ką apie tai sako gyventojai? Štai, ką jie sako:

„Čia juokinga, taip save nuvertino partija, kad liūdna žiūrėti. Ypatingai anūkėlį, anūkėlis liūdniausiai atrodo.“

„Ne vaikų darželis, visa tauta viską žino, o jie nieko nežino. Juokinga, jeigu nebūtų graudu.“

„Aš skaitau, kad čia toks išpūstas burbulas. — Sakot, jie nieko nežinojo? — O ar žinojo nežinojo, tai čia labai sunku pasakyti, bet man didesnė tikimybė, kad iš prokuratūros turėjo nueiti.“

„O kaip konservatorių laikysena šitoje vietoje? — Man tai blogai. — Kuria prasme? — Tokia prasme, kad jie meluoja viską, jie dengia, dengia… Ir, aišku, kad iš jų pranešę viską.“

„Turgus. Bobučių turgus, daugiau nieko negaliu pasakyti. Neturi rimtesnių problemų, pasirodo. — Galėjo jie žinoti ir nutekinti viską? — Bet koks dabar skirtumas? Kodėl kelt tą temą į viršų?“

„Labai keista, kad niekas nenori išsiaiškinti, nors visai nesudėtinga pakelt išklotines ir pažiūrėt, kas paskambino, eiliniam mužikui kaimo aišku.“

„Niekas man neaišku, absoliučiai niekas neaišku, kiek skaitau, tikrai neaišku.“

„Man atrodo, kad čia politiniai reikalai. Čia tiktai vienas kitą kaltuoja.“

„Jūs tikit, kad konservatoriai nežinojo? — Eikit, jie visi žinojo ir žino.“

„Nėra prezidento. Būtų prezidentas, būtų ir tvarka, o, kai prezidento nėra, tai ir tvarkos nėra.“

„Vis tiek nuo žmonių slėpti negalima nieko, mes juos išrinkome, kad jie tarnautų mūsų gerovei, o ne kad slėptų viską.“

Politologas Kęstutis Girnius sako, kad įtampai sumažinti, kažkam iš konservatorių derėtų prisiimti atsakomybę ir pasitraukti iš pareigų, bet panašu, kad pasirinkta kita strategija – laukti, kol žmonės viską pamirš.

„Landsbergis tikrai netinka būti partijos pirmininku, kai jis išeina su šitokiu paaiškinimu, kad atseit čia nieko nebuvo, čia muilo burbulas, Skvernelis viską sukūrė ir atsakymai pateikti. Kažkas turėtų atsistatydinti, nežinau kas, bet esu visiškai tikras, kad to nebus, nes kaip Landsbergis pasisakė – čia muilo burbulas, o dėl muilo burbulo niekas neatsistatydina“, – teigia K. Girnius.

O profesorius Vytautas Landsbergis, esantis ir konservatorių garbės pirmininku, sako, kad aiškinantis ar nebuvo nutekinta informacija, reikėtų patikrinti pačius prokurorus ir jų padėjėjus.

„O kodėl iš Seimo? O gal iš prokuratūros? Ten po to kažkas užsiminė šiek tiek. Tai reikia kiekvieną prokurorą tikrinti, jų padėjėjus. Du mėnesius vyko tyrimas, daug žmonių žinojo. Pirmiausia, tie patys vaikai, paaugliai. Ko jų klausinėja? Ką tau dėdė Kristijonas sakė, ką jis darė, ar jis tave lietė kaip nors. Juk jų to klausinėja. Ar tiems vaikams koks nors čekistas uždraudė papasakoti? O jų tėvai tai žino“, – tvirtina V. Landsbergis.

Čekistais nuo 1917-ųjų spalio perversmo Rusijoje, vadinami Kremliaus režimo saugumo darbuotojai, NKVD ir KGB pirmtakai.

„Nenorėčiau komentuoti“, – sako K. Girnius.

„Na, negaliu vertinti, nes aš to interviu nemačiau, reikėtų labai atidžiai pasižiūrėti į kiekvieną žodį, kad galėčiau vertinti“, – teigia P. Saudargas.

O Širinskienė sako, kad prokurorų prilyginimas čekistams – akivaizdus Landsbergio spaudimas prokurorams.

„Palyginimas yra absoliučiai neadekvatus, mano galva, tokiu palyginimu siekiama daryti įtaką ir spausti prokuratūrą, kuri šiuo metu atlieka ir ikiteisminį tyrimą dėl pedofilijos ir kartu sprendžia pradėti, ar ne, ikiteisminį tyrimą dėl informacijos nutekinimo“, – sako Seimo narė Agnė Širinskienė.

Be to, anot Širinskienės, taip visuomenė skatinama nepasitikėti teisėsauga ir prokurorų darbu.

„Pavadinti prokurorus čekistais, iš esmės, sutapatinti juos su agresija vykdančia Rusija, nes čekisto sąvoka pirmiausia siejasi su Rusijos nedemokratine sistema, tai tas tikrai nukreipta į tai, kad prokurorais nebūtų pasitikima ir kartu su tokiu žodynu siekiama ir juos paspausti, kad jie nesielgtų kaip čekistai“, – teigia A. Širinskienė.

Nežymiai, bet sumažėjo ir Šimonytės populiarumas. Paklausti, kas geriausiai tinka premjero pareigoms, dažniausiai žmonės nors ir nurodė Šimonytės pavardę, bet sausį tokių buvo mažiau, nei gruodį. Gruodį ją įvardijo 16 procentų apklaustųjų, sausį, jau mažiau nei 15.

www.tv3.lt

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer