Stano Povilo Vanago sprendimą vadina šeimos tragedija: „Jis nepagalvojo, kaip tai paveiks jo mamą“

Šią savaitę garsiausia visų laikų Lietuvos šokėjų ant ledo pora Povilas Vanagas ir Margarita Drobiazko atliko pasirodymą Sočyje.

Pora, panašu, užmerkė akis prieš šios šalies agresiją ir sukeltą karą Ukrainoje. Kremliaus atstovo spaudai Dmitrijaus Peskovo žmona Tatjana Navka socialiniame tinkle pasidalijo informacija apie Sočyje vyksiančius „Gulbių ežero“ pasirodymus, o tarp nurodomų dalyvių buvo ir P. Vanagas su M. Drobiazko.

Buvę Lietuvos ledo šokėjai raginimų nedalyvauti Sočyje, Kremliaus atstovo spaudai Dmitrijaus Peskovo žmonos organizuojamame ledo šou, nepaklausė. Dėl šio sprendimo iš sportininkų Prezidentūra rugpjūčio 10 dieną atėmė valstybinius apdovanojimus.

Savo nuomone apie sportininkų poelgį su portalu tv3.lt pasidalyti sutiko ir muzikos prodiuseris Stanislavas Stavickis-Stano.

„Labai skauda širdį dėl šitų įvykių. Labai skaudu, kad žmonės pasirenka labai netikėtą pusę. Matant konkrečiai Povilo šeimą, kai čia Lietuvoje liko mama, man darosi labai liūdna. Mano nuomone jis padarė labai trumparegišką ir kvailą sprendimą vykti ten, į Sočį. Jis nepagalvojo, kaip tai paveiks jo mamą“, – apmaudo neslepia vyras.

Internete Putino ruporo Peskovo žmona neseniai dalijosi vaizdais, kaip buvę Lietuvos čiuožėjai Povilas Vanagas ir Margarita Drobiazko plačiai išsišiepę čiuožia ant ledo Sočyje, Rusijoje. Vaizdo įraše – repeticija prieš vakaro – „Gulbių ežero“ pasirodymą.

Dėl įvykio netyla šurmulys. Tiesa, S. Stavickis teigė matęs ir kitokių žmonių nuomonių dėl svarstymo čiuožėjai atimti pilietybę.

„Socialiniuose tinkluose šiandien mačiau labai įdomių nuomonių, nes kai kurie žmonės mano, kad Povilui Vanagui nori atimti Lietuvos pilietybę. Norėčiau atkreipti dėmesį, kad kalba visai neina apie tai, kad kažkas nori atimti pilietybę iš Povilo Vanago, kalba eina apie Margaritą, kuri Lietuvos pilietybę turi tik išimties tvarka. Ji nebuvo Lietuvos pilietė.

Aš ne teisininkas ir negaliu komentuoti, ar tai teisiškai įmanoma, bet logika sako, kad jei suteikti pilietybę išimties tvarka galima, tai galima ir atimti“, – teigia pašnekovas.

„Manau, kad turintys dvigubą pilietybę žmonės, kurie yra atvirai priešiški Lietuvos respublikai ir kelia klausimus dėl respublikos teisingumo, galėtų netekti tos pilietybės – tai netgi būtų normalu“, – savo nuomonę išreiškė jis.

Paprastai valdžios sprendimams ir elgesiui aštresnio žodžio negailintis Stano šįkart giria prezidentą Gitaną Nausėda. 2000-aisiais čiuožėjai buvo apdovanoti Gedimino ordino Riterio kryžiais, o kaip sakė vyras, sprendimas iš abiejų čiuožėjų atimti valstybinius apdovanojimus labai jį nudžiugino.

„Man labai trūksta tokių valdžios pareiškimų. Nuo pat pandemijos, karo pradžios labai trūksta ryžtingų, nedviprasmiškų sprendimų, kai nieko nėra „vyniojama į vatą“. Pagaliau buvo pasakyta tai, ką nori dauguma girdėti. Labai sveikintinas toks prezidento pareiškimas“, – šypteli ji.

Įpykdė ne vieną

Poros sprendimas pasirodyti Sočyje sukėlė pasipiktinimų bangą, viešai nuomonę reiškė ne tik garsūs Lietuvos žmonės, bet ir po poros nuotraukomis socialiniuose tinkluose plūsta lietuvaičių komentarai.

Primename, kad kritikos sulaukusi M. Drobiazko dalinosi rusų poeto eilėmis.

„Pasmerkite iš pradžių save patį, išmokite tokio meno. O tik tuomet pasmerkite ir kaimyną žemės rutulyje. Išmokite iš pradžių sau neatleisti nė vienos klaidos. O tik tuomet savo priešui šaukite, kad jis priešas, o nuodėmės jo sunkios. Ne kitame, o savyje nugalėkite priešą, o kada tame bus pasiekimų neteks daugiau volioti durniaus – štai ir tapsite jūs žmogumi“, – sakartvelų kilmės rusų poeto Bulato Okudžavo eilėmis M. Drobiazko dalinasi savo „Instagram“ paskyroje.

Arūnas Valinskas: „Žmogus, kuris taip pasityčioja iš Lietuvos pilietybės, turi jos netekti“

Laidų vedėjas ir visuomenės veikėjas Arūno Valinsko nuomone, Margarita Drobiazko už tokius poelgius turėtų netekti Lietuvos pilietybės: „Dėl Margaritos Drobiazko aš visiškai pritariu Stasio Šedbaro nuomonei. Žmogus, kuris taip pasityčioja iš Lietuvos pilietybės, kaip tai dabar padarė Margarita Drobiazko, tos dovanos turi netekti.

Ją visai nesunku atimti, tegu gyvena ji ten, kur nori ir taip, kaip nori. Lietuvos pilietis negali elgtis taip, kaip dabar elgiasi ji.“

Pašnekovas turėjo ką pasakyti ir apie Margaritos partnerį Povilą Vanagą, taip pat – ir šio mamą bei poros trenerę Liliją Vanagienę bei Lietuvos dailiojo čiuožimo federaciją.

„Jis puikiai mato, kas vyksta. Aš suprasčiau, jei jis gyventų izoliacijoje ir nežinotų, kas vyksta. Internetas juk Lietuvoje neuždraustas, o jis su vieno iš pagrindinių Peskovo propagandonų dalyvauja tokiame projekte“, – kalbėjo vyras.

A.Valinskas prisiminė ir į Baltarusijoje vykusį festivalį „Slavianski Bazaar“ išvykusią Birutę Petrikytę, pasak A. Valinsko, moteris padarė didžiulę klaidą. Pašnekovas įsitikinęs – karo metu negali būti meno ir politikos atskyrimo.

„Apie tokius dalykus būtų gerai išvis tylėti. Čia yra tų žmonių pasirinkimas ir jei jie įsivaizduoja, kad gerai daro, aš turiu nusivilti ir nuvilti tą pačią Birutę, su kuria mes dirbome kartu.

Aš manau, kad kiekvienas žmogus turi teisę klysti ir jie tikrai daro didžiulę klaidą. Birutė sako, kad ji nieko neatstovauja, tik dainuoja, taip negali būti. Karo metu yra tik juoda ir balta, nėra taip, kad padainuosim truputi Lukašenkai, iš kurio teritorijos apšaudomi taikūs gyventojai“, – mintis dėstė A.Valinskas,

Pasidalijo žinute „Ne karui“

Informaciją apie poros pasirodymą pirmasis paskelbė žurnalistas Andrius Tapinas.

„Ech, Povilas Vanagas ir Margarita Drobiazko – susigundėt ukrainiečių krauju permirktais rubliais, šoksite „Gulbių ežere“ Sočyje, kai į Ukrainą lėks rusų raketos, šypsositės ir lankstysitės plojančiai rusų publikai, nes karas kažkur toli ir jūsų tai neliečia.

Dar vienas ech dėl susimetimo su Tatjana Navka – Kremliaus ruporo Peskovo žmona, nuo kovo mėnesio pakliuvusia po JAV sankcijomis. Jums tai, matau, visiškai nekliūna.

Kaip rašo pati Navka sveikindama Vanagą – būk sveikas ir laimingas, ir kad gyvenime viskas būtų taip, kaip panorėsi. Kokia laimė bus pamatyti jus Sočyje.

Šokit ant to savo ledo pagal Kremliaus muziką, šokit ir kerėkit RuZZijos širdis, tik nepamirškit, kad karma yra žiaurinė kalė“, – savo paskyroje rašė A. Tapinas.

P. Vanagas ir M. Drobiazko Lietuvai atstovavo net penkeriose olimpinėse žaidynėse, bet baigę karjerą įsikūrė Rusijoje, netoli Maskvos. Čia gimė ir augo M. Drobiazko, vėliau gavusi Lietuvos pilietybę.

Per savo karjerą jie yra iškovoję Europos ir pasaulio čempionatų bronzos medalius, o aukščiausias pasiekimas olimpinėse žaidynėse – penktoji vieta.

Po vienu iš savo įrašų „Instagram“, kuriame gegužės mėnesį ji pasidalijo džiaugsmu „vaikščiojant po savo gimtąją Maskvą“, M. Drobiazko pabendravo su savo gerbėjais. Vienai jų pastebėjus, kad Rusija dabar visame civilizuotame pasaulyje yra vertinama itin blogai dėl to, kad žudo taikius gyventojus ir vaikus, todėl tylėjimas apie karą ne visada yra išeitis, bei palinkėjus M. Drobiazko „nuoširdžiai daug sėkmės ir taikos mums visiems“, tituluota čiuožėja atsakė: „Aš taip pat linkiu visiems gėrio, taikos ir meilės“.

M. Drobiazko vasario 24-ąją – kai Rusija užpuolė Ukrainą, savo „Instagram“ paskyroje pasidalijo žinute „Ne karui“.

 

Atėmė apdovanojimus

Prezidentas Gitanas Nausėda trečiadienį išbraukė iš valstybės apdovanotųjų sąrašo ledo šokėjus Margaritą Drobiazko ir Povilą Vanagą dėl jų pasirodymo Rusijoje, tęsiančioje invaziją Ukrainoje.

Rekomendaciją tai padaryti pateikė tos pačios dienos rytą posėdžiavusi Valstybės apdovanojimų taryba, pranešė Prezidentūra.

M. Drobiazko ir P. Vanagas 2000 metais yra apdovanoti Gedimino ordino Riterio kryžiais.

„Neabejoju, kad šokių ant ledo pora buvo puikūs sportininkai, tačiau nuopelnus Lietuvos valstybei, už kuriuos buvo įvertinti dar 2000-aisiais, jie nutrynė cinišku poelgiu – dalyvaudami komerciniame reginyje Sočyje tuo metu, kai Ukrainos karo verpetuose liejasi nekaltų žmonių kraujas“, – vaizdo komentare teigė G. Nausėda.

„Geriausiu atveju tai – politinis vištakumas, blogiausiu – spjūvis nukautų kūdikių, vaikų, moterų ir senelių atminimui“, – pridūrė jis.

Prezidentūra anksčiau šią savaitę teigė, jog svarstys atimti iš M. Drobiazko ir P. Vanago apdovanojimus, jeigu šie pasirodys rusų ledo šokėjos Tatjanos Navkos organizuojamame šou Sočyje.

Pagal įstatymą, valstybės apdovanojimai gali būti atimti, jeigu apdovanotųjų veika žemina apdovanotojo vardą.

T. Navka yra Rusijos prezidento atstovo Dmitrijaus Peskovo žmona.

M. Drobiazko ir P. Vanagas gyvena Rusijoje.

Ragina keisti įstatymą

M. Drobiazko 1993 metais išimties tvarka gavo Lietuvos pilietybę.

Kai kurie visuomenininkai ir politikai po šokėjų poros planų pasirodyti Sočyje paragino atimti iš M. Drobiazko ją atimti, tačiau ekspertai teigia, kad šalies įstatymai nenumato tokios galimybės.

Pasak prezidento, sportininkei suteikta Lietuvos pilietybė „dabartiniame kontekste atrodo kaip apgailėtinas farsas“.

„Įstatymai nenumato reverso, pilietybės atėmimo už Lietuvos vardo suteršimą, vadinasi, turime inicijuoti teisės aktų pakeitimus. Gana yra gana. Demokratija privalo mokėti gintis, kitaip tai nėra demokratija“, – sakė G. Nausėda.

Kaip BNS nurodė prezidento atstovas spaudai Ridas Jasiulionis, šalies vadovas inicijuos konsultacijas su Teisingumo, Vidaus reikalų ministerijomis ir Seimu dėl Pilietybės įstatymo pataisų.

Išbraukė ir V. Jakuniną

Šalies vadovas atskiru dekretu, pažeminus apdovanotojo vardą, iš apdovanotųjų Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino Komandoro kryžiumi sąrašo išbraukė buvusį KGB darbuotoją, ilgametį „Rusijos geležinkelių“ vadovą, diplomatą Vladimirą Jakuniną.

Jam šis apdovanojimas buvo suteiktas 2002 metais.

2010 metais Konstitucinis Teismas nusprendė, kad V. Jakuninui skirtas Lietuvos valstybės apdovanojimas prieštarauja Konstitucijai.

Prezidentūra tuo metu tvirtino neturinti teisinio pagrindo buvusį KGB darbuotoją išbraukti iš šio sąrašo. V. Jakuninas oficialiai nepripažintas žeminančiu apdovanotojo vardą, nes ordino skyrimas jam paskelbtas neatitinkančiu Konstitucijos ir įstatymų keltų reikalavimų.

Vis dėlto 2014-aisiais, kai Kremlius įžiebė konfliktą tarp Ukrainos pajėgų ir prorusiškų separatistų šalies rytuose, o Europos Sąjunga pritaikė sankcijas Rusijai, šios šalies diplomatas galiausia buvo išbrauktas iš apdovanotųjų sąrašo, tačiau tuometė prezidentė Dalia Grybauskaitė atskiro dekreto dėl to nepasirašė.

V.Adamkus 2002 metais V. Jakuniną apdovanojo už nuopelnus skatinant Rusijos ir Lietuvos dialogą.

www.tv3.lt

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer