Miškuose ir prekyvietėse pasirodė pirmosios miško žemuogės. O už jų litrą, pavyzdžiui, sostinėje, įžūlesnį prekeiviai prašo net 35 eurų. Uogautojai sako, kad pirmosios uogos visada brangiausios.
Juolab kad šiais metais dėl šaltų ir lietingų orų žemuogės neskuba rausti ir nežinia, ar nesiliaujantys lietūs jų nesupūdys.
Pirmosios vasaros miško uogos jau raudonuoja ir prekyvietėse. Už litrą Karolinos rinktų uogų sostinės Benedikto turguje tektų pakloti 35 eurus.
Už tokią stiklinaitę, kurioje, uogautojos skaičiavimu, telpa maždaug 300 žemuogių, ji prašo 7-nių eurų.
„Tai yra pirmosios žemuogės, mes pačios su drauge jas renkam, tikrai reikia įdėt nemažai darbo ir pastangų, visų pirma, kad rast, visų antra, kad surinkti. Jau 7 stikliukus pardaviau, o praėjo pusantros valandos nuo atsidarymo, tai, ko gero, neblogai“, – kalba uogautoja Karolina.
Uogautoja iš Kupiškio į Panevėžio turgų atvežė maždaug tris litrus žemuogių.
„Pamačiau, kad namie jau noksta, tai, vadinasi, ir miške jau noksta“, – sako uogautoja Angelė.
Uogautoja sako, kad kol kas prisirpusių uogų mažai. Kelis litrus žemuogių moteris rinko kone puspenktos valandos.
„Po vieną uogytę surankiot, vieną dvi nuskynei, vėl eini ieškoti, o kur tankūs uogienojai dar nėra, žalios. Gal bus, jeigu neišteš, dabar tos, kur sunokę, kas ten žino, gali ir ištežt nuo lietaus“, – kalba uogautoja Angelė.
Už 200 mililitrų stiklinaitę pirmųjų žemuogių moteris Panevėžyje prašo beveik perpus pigiau nei Karolina Vilniuje – 4 eurų.
O štai ką apie tokias kainas mano gyventojai:
„Nu kaip čia pasakius, ar gali pensininkas sau leist?“
„4 eurai stiklinė, aš juos pilnai suprantu, kiekvieną tokią uogytę surinkti yra nelengva.“
„Aš neskubu, aš galiu dar biškį palaukti, kada šiek tiek atpigs. Pirksiu vis vien žiemai, dabar jei pavalgyti, reikia laukti, kai pigesnės bus. Atsiprašau, ponia, kitą kartą.“
Uogautoja sako, kad tokia kaina pirmąsias žemuoges pardavinėjo ir pernai.
„Jau nebėra iš ko, galėtum duot ir pigiau, bet tai, kad važiuot reikia, kurą pilt reikia. Kuras be galo brangus, nespėji užsipilt, jau žiūrėk tuščias, o ką uždirbi, nieko, duonai lieka“, – tikina uogautoja Angelė.
O Roma iš Pasvalio rajono žemuoges šįryt rinko savo darže. Moteris sako, kad jei netrūks saulės ir šilumos, naminių žemuogių derės gausiai.
„Tikrai daug labai žydinčių, daug užmegztų, daug rausvų. Naminės yra didesnės, o miško kvepia kitaip biškutį, mišku“, – sako prekeivė Roma.
Specialistės teigimu, ne tik kvapu ar išvaizda miško uogos skiriasi nuo naminių.
„Miško uoga išsiskirs tikrai kvapu, skoniu. Vėlgi, dėl to bus ji ir naudingesnė, nes tiek soduose, tiek daržuose dirvožemis ne tiek daug aprūpinamas maistinėmis medžiagomis kaip būtent miškas, kur yra daug medžių, samanos, natūrali gamta“, – teigia visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Eglė Dvilevičienė.
Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė sako, kad žemuogių reikėtų valgyti iki soties. Šiose mažytėse miško uogose apstu įvairiausių vitaminų, naudingų žmogaus organizmui.
„Išskirsiu geležį, kurios visada mums reikia ir fosforo gausu, folio rūgšties. Taip pat žemuogėse yra pektino, kuris padeda iš organizmo pašalinti įvairias kenksmingas medžiagas susikaupusias“, – kalba E. Dvilevičienė.
Uogautojai atskleidžia, kad jei pasitvirtins prognozės ir orai sušils, jau Joninėms bus galima traukti į miškus žemuogiauti. Nestigti turėtų šiemet ir mėlynių.