Žiniasklaida: JAV demokratai išsaugos daugumą Senate

Prezidento Joe Bideno demokratų partija šeštadienį išlaikė JAV Senato kontrolę, taip pasiekdama puikų kadencijos vidurio rinkimų rezultatą, kuris paneigė prognozes apie respublikonų pergalę abiejuose Kongreso rūmuose.

Kadencijos vidurio rinkimuose tradiciškai rinkėjų atmetama valdančioji partija, todėl, augant infliacijai ir mažėjant J. Bideno populiarumui, respublikonai tikėjosi sulaukti galingos „raudonosios bangos“ ir perimti Senatą bei Atstovų Rūmus.

Tačiau ši banga taip ir nepavirto daugiau nei raibuliu, o šeštadienį JAV televizijos paskelbė, kad svarbiose lenktynėse dėl vietos Senate Nevadoje demokratė Catherine Cortez Masto iškovojo pergalę, taip partijai gaunant 50 vietų, kurių jai reikia realiai daugumai.

Ši pergalė užtikrina demokratų kontrolę Senate, viceprezidentei Kamalai Harris galint atiduoti lemiamą balsą, jei aukštesniuosiuose rūmuose balsai pasiskirsto po lygiai 50:50.

„Jaučiuosi gerai ir nekantriai laukiu kitų kelerių metų“, – sakė J. Bidenas, sekmadienį kalbėdamas Pnom Penyje vykstančiame Pietryčių Azijos valstybių asociacijos (ASEAN) viršūnių susitikime Kambodžoje.

Gruodžio 6 dieną Džordžijoje vyks antrasis Senato rinkimų turas, kuriame demokratai gali įtvirtinti savo daugumą.

J. Bidenas, kuris pirmadienį Didžiojo dvidešimtuko (G-20) viršūnių susitikimo kuluaruose bendraus su Kinijos prezidentu Xi Jinpingu, teigė, kad Senato kontrolė sustiprins jo pozicijas derybose.

„Žinau, kad ateisiu stipresnis“, – sakė jis apie kadencijos vidurio rinkimų įtaką.

Rezultatai Atstovų Rūmų balsavime vis dar laikosi pusiausvyroje, ir nors labiau tikėtina, kad respublikonai perims kontrolę, jie turėtų daug mažesnę daugumą, nei buvo numatę prieš antradienio rinkimus.

Senato daugumos lyderis Chuckas Schumeris netruko pasidžiaugti savo partijos pergale ir tviteryje parašė, kad tai yra demokratų pasiekimų „įrodymas“.

Kvietimas susivienyti

Praėjus kelioms minutėms po to, kai televizijose buvo paskelbtos prognozės, jis sakė, kad rezultatai parodė, jog amerikiečiai „tvirtai atmetė antidemokratinę, autoritarinę, bjaurią ir skaldančią kryptį, kuria MAGA respublikonai norėjo vesti mūsų šalį“, turėdamas omenyje buvusio prezidento Donaldo Trumpo judėjimą „Padarykime Ameriką vėl didžią“ (angl. Make America Great again).

D. Trumpas figūravo rinkimų kampanijoje, prisidėdamas prie svarbių respublikonų pirminių rinkimų ir surengęs mitingus visoje šalyje, per kuriuos kartojo savo nepagrįstus teiginius apie sukčiavimą 2020 metų varžybose dėl prezidento posto.

Nors daugiau nei 100 respublikonų kandidatų, ginčijusių 2020 metų prezidento rinkimų rezultatus, laimėjo savo balsavimus, remiantis JAV žiniasklaidos prognozėmis, kai kurie D. Trumpo rankomis parinkti kandidatai pasirodė prasčiau, o apskritai nekoks respublikonų pasirodymas buvo nuostolingas politinis smūgis.

Antradienį D. Trumpas ketina paskelbti apie savo kandidatavimą į Baltuosius rūmus 2024 metais – šį pareiškimą jis planavo paskelbti kaip triumfuojantį tęsinį po numatytos triuškinančios pergalės rinkimuose, kurią turėjo pasiekti partija, kurioje jis vis dar dominuoja.

Senato kontrolė reiškia, kad J. Bidenas ir demokratai išlaikys svarbius svertus diskusijose dėl įstatymų leidybos, ypač vidaus ir užsienio išlaidų politikos srityje.

C. Schumeris pabrėžė, kad demokratų pergalė užtikrins „pertvarą“ prieš respublikonų veiksmus Kongrese, kuriais siekiama dar labiau apriboti teises į abortus, o tai yra vienas svarbiausių kadencijos vidurio klausimų.

Tačiau Niujorko senatorius taip pat paragino abi partijas „pabandyti suartėti“ ir nutraukti „skaldantį negatyvumą“.

Nepalankūs respublikonams rezultatai paskatino kaltųjų paieškas, kurių taikiniais tapo D. Trumpas, partijos lyderiai ir kampanijos metu siųsti pranešimai.

JAV žiniasklaida šeštadienį citavo trijų respublikonų senatorių išplatintą laišką, kuriame raginama atidėti kitos savaitės viduryje numatytus partijos vadovybės rinkimus.

„Visi esame nusivylę, kad raudonoji banga neįvyko, ir yra daugybė priežasčių, kodėl“, – sakoma laiške.

„Savo konferencijoje turime rimtai aptarti, kodėl ir ką galime padaryti, kad padidintume savo šansus 2024 metais“, – priduriama jame.

Po to, kai buvo paskelbti balsavimo į Senatą rezultatai, respublikonų senatorius iš Misūrio valstijos Joshas Hawley tviteryje paragino partiją „kurti kažką naujo“.

„Senoji partija mirė. Laikas ją palaidoti“, – teigė jis.

www.tv3.lt

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer