87 procentai gyventojų Lietuvoje jaučiasi saugūs: ypač pasitiki dvejomis tarnybomis

Prasidėjus karui Ukrainoje mūsų tautiečiai neslepia bijantys dėl galimų grėsmių ir mūsų šalyje, tačiau prieš beveik metus Vidaus reikalų ministerijos užsakytas tyrimas parodė – net 87 procentai gyventojų Lietuvoje jaučiasi saugūs, ir prireikus žinotų, kaip savimi pasirūpinti. Ypač auga žmonių pasitikėjimas ugniagesiais gelbėtojais ir policija. Tiesa, čia ir pats generalinis policijos komisaras pripažįsta, kad tobulėti – yra kur, mat it ant mielių ėmė augti sukčiavimas.

Beveik prieš mėnesį Lazdijų pareigūnams teko brautis į dūmuose skendinčias patalpas tam, kad išgelbėtų ugnies spąstuose įstrigusią moterį. Tuokart policininkai atskubėję anksčiau už ugniagesius turėjo informaciją, kad užsidegus patalynei ir kilus gaisrui viduje moteris jau gali būti be sąmonės.

„Išnešta tuo metu moteris buvo be sąmonės, stengėmės, kalbinom ją pastoviai, kad pradėjo po truputėlį atsigaudinėti, bandėm moterį atneštais kaimynų pledais sušildyti, nes kieme buvo šalta“, – pasakoja policijos pareigūnas Tomas Burba.

Tokios ir panašios istorijos visuomenėje kaip mat ėmė auginti pasitikėjimą policija, ir kitomis specialiosiomis tarnybomis. Pernai rugpjūtį – lapkritį Vidaus reikalų ministerija atliko tyrimą, kuris parodė, kad 87 procentai gyventojų Lietuvoje jaučiasi saugūs. Policijos ir bendrojo pagalbos centro darbą teigiamai vertina 8 iš 10 tautiečių. Du turi kitokią nuomonę:

„Žmogus vieną kitą žodį pasako, rankas užlaužia, žmogų neša, na, taip negalima.“

„Nežinau, aš savo rajone kiek gyvenu, turbūt dešimt metų, nesu mačiusi.“

„Nu visur, važinėja po miestą, gi matosi.“

„Aš kaip kaimynas… Manęs paprašė iškviest policiją, nes draugas atėmė piniginę, atvažiavo policija, sutvarkė greitai.“

O štai tobulėti yra kur. Tai pripažįsta ir pats generalinis komisaras. Mat pastaraisiais mėnesiais it ant mielių ėmė augti nusikalstamumas, nemenksta avarijų kelyje, gausu plėšimų, ypač sukčiavimo atvejų.

„30 procentų augimas yra sukčiavimų. Už keturis mėnesius. Ir iš jų liūto dalis yra elektroninėje erdvėje. Tai mes į tai reaguojame. Yra atnaujinta policijos svetainė“, – teigia policijos generalinis komisaras Renatas Požėla.

Mato komisaras ir kitų taisytinų dalykų.

„Kad mes ne tik tirtume tą nusikaltimą, bet ir išgyventume kartu su auka šitą įvykį. Tai turbūt yra labai svarbu. Kad galbūt ir neištyrus šio nusikaltimo, kas, deja, irgi nutinka, kad žmogus jaustų pasitenkinimą policijos pastangomis“, – sako R. Požėla.

Tyrimas atliekamas jau kelis dešimtmečius parodė, kad gyventojai pasitiki ne tik policija ar bendruoju pagalbos centru, bet ir ugniagesiais gelbėtojais. Jų darbą teigiamai vertina 9 iš 10 tautiečių. 7 iš 10 teigiamai pasisako ir dėl pasieniečių veiklos. Tačiau Vidaus reikalų ministrė sako, kad dabar pagrindinė užduotis mokyti žmonės pačius pasirūpinti savimi ir pasiruošti galimoms ekstremalioms situacijoms.

„Ypatingai didžiulis dėmesys turi būti skiriamas civilinei saugai. Mokymams, visuomenės švietimui, informacinėms kampanijoms. Rudenį startuos kita kampanija kuri susijusi su galimomis grėsmėmis, su pasirengimu galimai Astravo avarijai, taip pat galimiems kitokiems atvejams susijusiems su karinėmis grėsmėmis. Nes mes manome, kad žmonės turi būti pasiruošę“, – kalba ministrė Agnė Bilotaitė.

Apklausoje dalyvavo penki tūkstančiai respondentų. Pats tyrimas atliktas dar iki karo Ukrainoje, tad kitos apklausos rezultatai, kaip sako ministrė veikiausiai jau bus kitokie.

www.tv3.lt

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer