Bidenas: JAV netieks Ukrainai ginkluotės, kuri galėtų pasiekti Rusijos teritoriją

JAV prezidentas Joe Bidenas pirmadienį pareiškė, kad šalis netieks Ukrainai reaktyvinės artilerijos sistemų, kuriuos galėtų pasiekti Rusijos teritoriją. Kiek anksčiau Ukraina iš JAV prašė ginkluotės, galinčios pasiekti taikinį ir už 300 kilometrų.

Vykstant aršiems mūšiams Luhansko srityje Rusijos pajėgos atakavo evakuacinį autobusą, vykusį parsigabenti civilių. Apšaudymo metu žuvo sunkių sužalojimų patyręs prancūzų žurnalistas Fredericas Leclercas Imhoffas, kartu buvusį ukrainietį pareigūną nuo mirties išgelbėjo šalmas.

Svarbiausi karo Ukrainoje įvykiai:

18:59 | Putinas: Rusija pasiruošusi tartis dėl Ukrainos uostų atvėrimo grūdų eksportui

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pirmadienį Turkijos lyderiui Recepui Tayyipui Erdoganui paeiškė, kad Maskva pasiruošusi bendradarbiauti su Ankara, siekiant vėl atverti laivybą Juodojoje jūroje, blokuojamą dėl karo Ukrainoje.

„Vladimiras Putinas pažymėjo Rusijos pusės pasirengimą prisidėti prie netrikdomo jūrinio prekių tranzito, koordinuojant veiksmus su Turkijos partneriais. Tai taip pat taikoma grūdų eksportui iš Ukrainos uostų“, – Kremlius citavo V. Putino pokalbį telefonu su R. T. Erdoganu.

Praėjusią savaitę V. Putinas iškėlė ultimatumą. Jis pareiškė, kad Rusija sutiktų prisidėti sprendžiant maisto krizę, jei būtų panaikintos Vakarų sankcijos Rusijai.

Ukraina tokį V. Putino pareiškimą pavadino šantažu.

18:50 | Rusija nuo antradienio stabdo dujų tiekimą Nyderlandams

Nuo antradienio Rusija nutrauks dujų tiekimą Nyderlandams, rašo „the Guardian“.

Kiek anksčiau Vyriausybės remiama įmonė „GasTerra“ atsisakė už dujas rusų milžinei „Gazprom“ mokėti rubliais.

„GasTerra“ pareiškime teigė, kad ji „numatė“ Rusijos veiksmus nutraukti dujų tiekimą ir dalį iš 2 mlrd. kubinių metrų dujų, kuriuos tikėjosi gauti iš „Gazprom” iki spalio mėnesio, nusipirko „kitur”.

Vyriausybės duomenimis, apie 44 proc. Nyderlandų suvartojamos energijos sudaro dujos, tačiau tik apie 15 proc. Nyderlandų dujų gaunama iš Rusijos. Nyderlandų vyriausybė anksčiau paskelbė apie šalies planus iki metų pabaigos nebenaudoti rusiško iškastinio kuro.

Pirmadienį už Rusijos tiekiamas dujas rubliais mokėti atsisakė ir Danija. „Bloomberg“ pranešė, kad šalis taip pat ruošiasi nutraukti dujų importą iš Rusijos.

Danijos energetikos bendrovė „Orsted“ kiek anksčiau įspėjo, kad rusų milžinė „Gazprom“ gali sustabdyti dujų tiekimą šaliai. Kaip rašo „Reuters“, Danijos energetikos agentūra pareiškė, kad tai šaliai tiesioginio poveikio neturėtų.

Dar gegužės viduryje Rusija sustabdė dujų tiekimą apie stojimą į NATO paskelbusiai Suomijai. Šalis taip pat atsisakė tenkinti Maskvos reikalavimą už dujas mokėti rubliais.

Vakarų šalys paskelbė griežtų finansinių sankcijų Rusijai, vasario 24 dieną pasiuntusiai savo pajėgas į Ukrainą. Maskva savo ruožtu pareikalavo, kad klientai „nedraugiškose šalyse“, įskaitant Europos Sąjungos nares, nuo balandžio pradžios mokėtų už tiekiamas dujas rubliais.

Maskva praeitą mėnesį taip pat užsuko dujų čiaupus Lenkijai ir Bulgarijai. Europos Sąjunga pareiškė, kad tokie Rusijos veiksmai yra „šantažas“.

18:36 | Ukraina dėl išprievartavimo teis pirmąjį rusą

Ukrainoje dėl išprievartavimo bus teisiamas pirmasis rusų okupantas, praneša Ukrainos generalinė prokurorė Irina Venediktova. Jis kaltinamas žmogžudyste ir seksualiniu smurtu.

„Savaitės pradžia buvo teisinga – į teismą perduota pirmoji karo metu išžaginimo byla“, – „Facebook“ rašo I. Venediktova.

Pasak prokurorės, bus teisiamas Rusijos Federacijos 90-osios gvardijos tanko Vitebsko-Novgorodo divizijos 239-ojo pulko karys Michailas Romanovas. Jis kaltinamas civilio vyro nužudymu ir seksualiniu smurtu prieš jo žmoną.

„Vykdydamos šio gėdingo karo nusikaltimo tyrimą, Kyjivo apygardos prokuratūra ir Ukrainos saugumo tarnyba nustatė, kad kovo mėnesį, okupuojant Brovarų rajoną, vyras įsiveržė į namą viename iš kaimų ir nušovė jo savininką.

Girtas kareivis ir dar vienas gyventojas iškart po žmogžudystės kelis kartus prievartavo jo žmoną. Jie grasino moteriai ginklais ir smurtu, net prieš jos vaiką, kuris tuo metu buvo netoliese“, – rašo prokurorė.

Pasak jos, šiuo metu kaltinamasis nėra prokurorų rankose, tačiau I. Venediktova žada, jog atsakomybės rusas neišvengs.

Ukrainiečiai, žinantys papildomos informacijos apie šio ruso dalyvavimą kituose karo nusikaltimuose, yra raginami kreiptis į Kyjivo apygardos prokuratūrą.

„Svarbi kovos su prievartavimu kaip karo ginklu proceso sudedamoji dalis yra aukų bendradarbiavimas su teisėsaugos institucijomis. Kai aukos yra pasiruošusios ir jaučiasi saugios, jos visada gali kreiptis į mus pagalbos ir įstatymų apsaugos“, – priduria prokurorė.

www.tv3.lt

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer