Daugėja tautiečių, kurie premjero poste vėl norėtų matyti Saulių Skvernelį, tai rodo naujausia apklausa. Nors Ingridos Šimonytės jis neprisivijo, per mėnesį, ištikus Kaliningrado tranzito krizei ir kilus vietinėms Seimo rietenoms, jo gerbėjų ratas išaugo gan ženkliai.
Komunikacijos specialistai mano, kad Skvernelis turi itin gerą politinę uoslę ir gudriai apžaidžia kitus opozicijos atstovus. Be to, kalba tai, ką nori girdėti nuo karo ir infliacijos pavargę rinkėjai. O valdančiųjų populiarumas ėmė vėl smukti. Pasak politologų, tampa vis realiau, kad po kitų Seimo rinkimų postus vėl užims Skvernelio kariauna su dabar beveik nematomais socdemais.
Politinę nesėkmę derybose su Europos Komisija dėl Kaliningrado tranzito toliau lydi valdančiųjų susierzinimas. Pasirinkę tylą, o ne paaiškinimą visuomenei, konservatoriai vėl bėga nuo klausimų. Štai kaip premjerė šįryt reaguoja į viešojoje erdvėje pasirodžiusią mintį, esą Lietuva būtų saugesnė, jei išardytų šalyje esančius rusiškos geležinkelių vėžės bėgius.
„Suprantu, kad karštos galvos visokių pasiūlymų turi, kas vamzdžius užsukti, kas bėgius nupjauti, bet tai tikrai nėra tas klausimas, kurį šiandien Vyriausybė svarstytų, ačiū“, – sako Ministrė Pirmininkė Ingrida Šimonytė.
Kaip valdžia dorojasi su Kaliningrado tranzito klausimu, jau spėjo įvertinti ir rinkėjai. „Delfi“ užsakymu „Spinter tyrimų“ atlikta apklausa rodo, kad kiek anksčiau kilstelėję, Vyriausybės reitingai vėl pasmuko trimis procentais:
„Su tom kainom, kelia ne dienom, o valandom. Ir negirdėt iš premjerės, Seimo Pirmininkės kažko.“
„Viskas atvirkščiai, viskas ne žmogaus gerovei.“
„Šimonytė – gudri moteriškė, gerą kompaniją susirinkusi, ir Čmilytė, ir ministrės.“
„Kaip tik konservatoriai, taip ir krizės Lietuvoj.“
Pasak komunikacijos eksperto Arūno Armalio, nėra logiško paaiškinimo, kodėl konservatorių ir liberalų Vyriausybė šitaip ignoruoja žmonių norą žinoti, kodėl nusileido Europos Komisijos sprendimui dėl sankcijų Kaliningrado tranzitui. Net ir konservatoriams prijaučianti buvusi prezidentė Dalia Grybauskaitė konservatorius pavadino „kinkadrebio partija“.
„Tai, kad premjerė geba komunikuoti kriziniu atveju, ji pademonstravo vasario 24, 25 d. ir po to gerą mėnesį. Tai kodėl ji to nepademonstravo prieš mėnesį ir šiuo metu, sunku nuspręsti“, – sako komunikacijos specialistas Arūnas Armalis.
O kai kažkas pešasi – vidaus ar užsienio politikoje – atsiranda, kas iš to išlošia. Šįkart tai Saulius Skvernelis. Jo demokratų partija „Vardan Lietuvos“ pakilo trimis procentais ir aplenkė socdemus. O pats buvęs premjeras asmeninį reitingą per mėnesį užsiaugino keturiais procentais – tai gan ženklus pakilimas.
Ką apie Skvernelį mano gyventojai?
„Apie Skvernelį? Gražus vyras ir viskas. – Balsuotumėt? – Balsuočiau.“
„Man iš praeitos kadencijos labiausiai patiko iš visų.“
„Anglų kalbos nemokėjo, gal dabar jau pramoko.“
„Neaišku, kas per partija, kokia ideologija ir jis pats asmeniškai… buvęs milicininkas.“
„Norėtųsi valdžioje intelektualesnių žmonių, kurie priimtų intelektualesnius sprendimus.“
„Nieko gero, surinkti iš visur. Visi šiukšlės surinkti.“
„Nemėgstu žmonių, perbėgusių iš partijos į partiją.“
„Ponas Skvernelis pasižymi savo intuicija politine, geba prisitaikyti, rasti sau vietą ir spausti iš citrinų limonadą“, – teigia politologas Bernaras Ivanovas.
Kaip teigia politologas Bernaras Ivanovas, buvęs premjeras tiesiog žino, ką girdėti nori konkretus elektoratas.
„Skvernelio įvaizdis yra labai paprastas – bičas iš rajono, paprastas žmogėnas, toks, kaip visi, kalba brutaliai, juokauja taip, kaip priimta juokauti gatvėse. Atitinkamai bendrauja su moterimis“, – sako B. Ivanovas.
O populiarumo balsus Skvernelis nuraško būtent nuo kitų opozicinių partijų veikėjų, kurie valdžią kritikuoja gerokai švelniau arba dėmesio prisiprašo rizikingais momentais, kaip atsitiko per dviprasmišką opozicijos Seimo posėdžių boikotą.
„Skvernelis per pirmas kelias dienas sugebėjo save pateikti kaip neformalų opozicijos lyderį, dėl ko viešai net pyko kiti opozicijos politikai. Ką jis tikrai moka, tai žarijas žarstyti kitomis rankomis“, – tvirtina A. Armalis.
Šiandien užsienyje turistaujantis Skvernelis neslepia, kad reitingais džiaugiasi.
„Be abejo, daugybė žmonių dirba, skyriuose žmonės stipriai darbuojasi. Tai yra jų įvertinimas, pirmiausia. Visada džiugu, kai gerai vertina“, – kalba S. Skvernelis.
Nors kiti Seimo rinkimai po dvejų metų, politologai vis drąsiau kalba, kad rinkėjų simpatijos krypsta kairiųjų pusėn – taigi, Skvernelio demokratų ir socdemų. Jau dabar šios dvi partijos turi panašų palaikymą, kaip konservatoriai su liberalais.
„Jie sudarys koaliciją ir sėkmingai toliau vadovaus. Jo valdymas absoliučiai nesiskirs nuo to, ką mes matom šiandien“, – aiškina B. Ivanovas.
Tinkamiausia užimti premjero pareigas daugiausia tautiečių ir toliau laiko Ingridą Šimonytę.