Dirbote ir užsienyje? „Sodra“ paaiškino, kaip bus skaičiuojama lietuviška ir užsienietiška pensija

Trumpiau ar ilgiau užsienyje yra padirbėję tūkstančiai Lietuvos gyventojų. Jeigu darbas svetur buvo legalus, visai gali būti, kad lietuviai ten užsitarnavo ir bent dalį papildomų pensinių teisių.

Žmonėms, įgijusiems darbo stažo ne tik Lietuvoje, bet ir kitoje ES valstybėje narėje, Europos ekonominės erdvės valstybėje, Jungtinėje Karalystėje, ar Šveicarijoje, skiriant pensiją Lietuvoje vadovaujamasi ne tik lietuvišku Pensijų įstatymu, bet ir ES teisės aktais, primena „Sodra“.

Pagal ES teisės aktų nuostatas, asmens teisei į pensiją nustatyti kiekviena iš valstybių narių, kurioje asmuo yra įgijęs stažo, sumuoja visose valstybėse įgytus stažo laikotarpius, tačiau skiria ir moka pensiją tik už savo valstybės teritorijoje įgytą stažą.

„Pavyzdžiui, žmogus 20 metų dirbo Lietuvoje ir 10 metų Ispanijoje. Visi šie laikotarpiai bus įskaičiuoti į asmens socialinio draudimo stažą skaičiuojant pensiją Lietuvoje – t. y. bus laikoma, kad žmogus turi 30 metų stažo.

Kiekviena valstybė skirs ir mokės pensiją už tuos metus, kai buvo dirbta ir mokėtos socialinio draudimo įmokos toje šalyje, tai yra Lietuva už 20 metų, Ispanija už 10 metų“, – paaiškino „Sodra“.

Asmuo, kuris sulaukė senatvės pensijos amžiaus, teritoriniame „Sodros“ skyriuje arba asmeninėje paskyroje pildydamas prašymą gauti senatvės pensiją Lietuvoje nurodo, kad yra dirbęs ir kitoje šalyje.

Tuomet „Sodros“ Užsienio išmokų skyrius veikia kaip tarpininkas – persiunčia asmens užklausą užsienio kompetentingoms įstaigoms, gauna dokumentus, liudijančius apie asmens sukauptą socialinio draudimo stažą ir teisę gauti pensiją bei konkrečią sumą iš užsienio valstybės.

„Lietuva neskiria ir nemoka pensijos už užsienyje įgytą stažą. Užsienio institucijų priimami sprendimai ir atsakymų pateikimo terminai priklauso nuo jų vidinės tvarkos ir nacionalinių teisės aktų“, – nurodė „Sodra“.

Pasak jos specialistų, svarbu prisiminti, kad visose šalyse senatvės pensijos amžius yra skirtingas.

„Tai yra, jei žmogus sulaukė senatvės pensijos amžiaus Lietuvoje ir kreipėsi dėl pensijos skyrimo, persiuntus jo užklausą, pavyzdžiui, į Vokietiją, gali paaiškėti, kad toje šalyje senatvės pensija jam dar nepriklauso.

Tuomet, jei žmogus turi įgijęs minimalų stažą Lietuvoje (15 metų), jam bus mokama nacionalinė pensija – už Lietuvoje dirbtus metus“, – komentavo „Sodra“.

Šiuo metu būtinasis pensijų draudimo stažas Lietuvoje yra 32,5 metų.

„Sodros“ duomenimis, šiuo metu senatvės pensiją Lietuvoje gauna kiek daugiau nei 600 tūkst. gyventojų. Vidutinė pensija mūsų šalyje yra 483,5 euro per mėnesį.

www.tv3.lt

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer