Dvigubas smūgis Rusijos pajėgomis: į dangų kyla milžiniški dūmų debesys

Ukrainos kariuomenė, oficialiai nepatvirtintais duomenimis, sunaikino dar vieną Donbase įsitvirtinusios Rusijos kariuomenės amunicijos sandėlį. Atakos metu nugriaudėjo milžiniškas sprogimas, manoma, kad pataikyta į vieną iš pagrindinių Rusijos kariuomenės amunicijos saugyklų regione. Analogiškas dūmų debesis užfiksuotas ir Čiornobajivkoje, kurioje yra įsikūrusi Rusijos kariuomenės bazė.

Svarbiausi karo Ukrainoje įvykiai:

15:52 | Stiprinama Lvivo gynyba

Lvivo miesto meras Andrijus Sadovijus teigia, kad yra stiprinami miesto gynybiniai įtvirtinimai. Tai daroma dėl grėsmės, kad Ukraina bus puolama iš Baltarusijos. Anot jo, įtvirtinimai stiprinami kiekviename miesto rajone, vietos apsaugos būriai rengia papildomas pratybas.

„Situacija keičiasi, dėl to mūsų gynybos strategija taip pat turi būti pakeista ir atnaujinta“, – kalbėjo jis.

15:22 | Baigiama gelbėjimo operacija Kremenčuke

Skelbiama apie pasibaigusią paieškos ir gelbėjimo operacija rusų raketų smūgį patyrusiame prekybos centre Kremenčuko mieste. Netrukus turėtų paaiškėti tikslus žuvusiųjų ir sužeistųjų skaičius.

15:11 | Ukrainos separatistai teigia „visiškai apsupę“ Lysyčanską

Rusijos remiami Ukrainos separatistai šeštadienį teigė „visiškai“ apsupę Lysyčansko miestą rytinėje Luhansko srityje.

„Šiandien Luhansko liaudies milicija ir Rusijos pajėgos užėmė paskutines strategiškai svarbia aukštumas, ir tai leidžia mums patvirtinti, kad Lysyčanskas visiškai apsuptas“, – Rusijos valstybinė naujienų agentūra TASS citavo separatistų pajėgų atstovą Andrejų Maročką.

13:47 | Galingas smūgis Rusijos pajėgoms: milžiniški dūmų debesys iškilo Popasnoje ir Čiornobajivkoje

Sprogimo vaizdo įrašas buvo paviešintas Ukrainos Generalinio štabo „Facebook“ paskyroje. Už kadro girdimi balsai galimai priklauso ukrainiečių kariams, kurie stebėdami per ekraną įvykius neslėpė savo nuostabos dėl sprogimo galios. Teigiama, kad šis sprogimas užfiksuotas Popasnos apylinkėse.

Vaizdo įraše matyti, kaip atakos vietoje susiformuoja nedidelis dūmų stulpas. Tačiau praėjus apie 10 sekundžių detonuoja ten buvę sprogmenys ir susidaro milžiniškas dūmų ir dulkių debesis. Ukrainos kariai už kadro komentuoja, kad toks sprogimas „galėjo nunešti pusę miesto“.

Galingas sprogimas buvo užfiksuotas ir Rusijos pajėgų kontroliuojamoje Čiornobajivkoje. Kol kas nėra tiksliai žinoma, kas buvo susprogdinta, nekomentuoja šio sprogimo ir Ukrainos kariuomenė.

Pastarosiomis dienomis Ukrainos kariuomenė suaktyvino kontrpuolimą prieš Rusijos kariuomenės amunicijos saugyklas. Birželio 30-ąją bepilotis susprogdino salvinės ugnies sistemos „Uragan“ amunicijos sandėlį, o liepos 2-osios rytą šalies aviacija sunaikino amunicijos saugyklas ir apie 30 rusų karių Sniherivkos, Blahodatnos, Olhinos ir Davydova Broda apylinkėse.

12:42 | Rusijos pajėgos toliau atakuoja Ukrainos rytinį Lysyčansko miestą

Rusijos pajėgos toliau atakuoja Ukrainos rytinį Lysyčansko miestą ir jo apylinkes, mėgindamos užimti paskutinė Kyjivo pajėgų tvirtovę Luhansko srityje, šeštadienį pranešė vietos administracijos vadovas.

Ukrainos kariai pastarosiomis savaitėmis deda pastangas apginti Lysyčanską, kad jo neužimtų Rusijos pajėgos, kaip prieš savaitę nutiko kaimyniniams Sjevjerodonecko mieste. Rusijos gynybos ministerija teigė, kad pastarosiomis dienomis jos pajėgos užėmė Lysyčansko pakraštyje esančią naftos perdirbimo įmonę, bet Luhansko srities administracijos vadovas Serhijus Haidajus penktadienį sakė, kad kautynės dėl šio objekto tęsiasi.

„Pastarąją dieną okupantai naudojo visų jiems prieinamų rūšių ginklu“, – sakoma per platformą „Telegram“ šeštadienį paskelbtoje S. Haidajaus žinutėje.

10:55 | Kyjivas: Rusija pakeitė karo Ukrainoje taktiką

„Tai yra nauja Rusijos taktika: smogti į gyvenamuosius kvartalus ir spausti Vakarų politinį elitą, kad priverstų Ukrainą sėsti prie derybų stalo. Visa tai nesuveiks“, – pareiškė vienas iš Ukrainos prezidentūros patarėjų Mychailo Podoliakas.

Jo teigimu, Rusija visiškai neatsižvelgia į tai, kaip pasaulis reaguoja į nežmonišką puolimą sparnuotosiomis raketomis. „Jie verčia mūsų žmones spausti valdžią, kad ši pareikštų „Imkimės kokių nors teritorinių nuolaidų“. Kita vertus, rusai investuoja pinigus į savo prorusiškus lobistus kitose šalyse tam, kad šie kalbėtų, kad „gal jau kažkaip baigiam šį karą“, – aiškino vienas iš Ukrainos derybinės grupės su Rusija narių.

M. Podoliakas pažymėjo, kad Rusijos Federacija nori išgąsdinti pasaulį tiek, kad šis nusisuktų nuo karo Ukrainoje. „Atiduokite jiems viską, ko jie nori, kad tik šis siaubas nesitęstų, kad mes daugiau to nematytume laikraščiuose ar savo televizijų eteryje“, – UNIAN cituojamas prezidentūros atstovas.

Jis perspėjo, kad civilių teroras bus tęsiamas, nes Rusija jau „atsikando“ Ukrainos kariuomenės ir ten jai pasigirti nėra kuo. Todėl pereinama prie aktyvaus civilių teroro.

Tuo pačiu jis pažymėjo, kad šią Maskvos taktiką galima palaužti. „Visų pirma, mums iš tiesų reikia oro gynybos. Mums reikia ne tik oro gynybos sistemų, tačiau ir priešraketinės gynybos. Ir jas mums perduos, nes tai yra esmė, padėsianti perlaužti Rusijos karo koncepciją“, – reziumavo M. Podoliakas.

10:05 | Lenkijos mieste įamžintas Ukrainos Mariupolio gynėjų atminimas

Lenkijos šiauriniame Gdansko uostamiestyje buvo pagerbtas Ukrainos pietrytinio Mariupolio uostamiesčio priešinimasis įsiveržusioms Rusijos pajėgoms – vienas iš jo skverų pavadintas šio miesto vardu.

Skvero pervadinimo ceremoniją papildė paroda po atviru dangumi, kurioje eksponuojamos nuotraukos, atskleidžiančios Mariupolio gyventojų ir gynėjų kančias per ilgai trukusią Rusijos pajėgų apsiaustį.

Gdansko pareigūnai, kad skverui suteiktas Didvyriško Mariupolio pavadinimas yra raginimas suteikti daugiau pagalbos ir paramos Ukrainai ir jos kovai savo suverenitetui apginti.

Per daug savaičių trukusią apsiaustį Rusija uostamiestį negailestingai bombardavo, todėl Mariupolyje žuvo daugybė civilių. Lenkija, įskaitant Gdanską, suteikė prieglobstį milijonams pabėgėlių iš Ukrainos.

Gdanske taip pat yra Laisvosios Ukrainos aikštė.

09:04 | Ukraina kaltina Rusiją smogus fosforo bombomis Gyvačių salai

Ukrainos kariuomenė apkaltino Rusiją penktadienį, praėjus vos parai po Maskvos pajėgų išvedimo iš strategiškai svarbios Gyvačių salos Juodojoje jūroje, subombardavus tą teritoriją fosforo bombomis.

„Šiandien apie 18 val. <…> Rusijos oro pajėgų lėktuvai Su-30 dukart surengė smūgius fosforo bombomis Gyvačių saloje“, – sakoma kariškių pranešime.

Rusijos gynybos ministerija ketvirtadienį pareiškė, kad atsitraukimas iš Gyvačių salos, esančios netoli Ukrainos pietinio Odesos uostamiesčio, yra „geros valios ženklas“, turintis pademonstruoti, kad Maskva netrukdo Jungtinių Tautų pastangoms organizuoti apsaugotą grūdų eksportą Juodąja jūra iš Ukrainos.

Ukrainiečių kariuomenė penktadienį savo ruožtu kaltino Rusiją „negerbiant net ir savo pareiškimų“.

Prie pranešimo pridėtame vaizdo įraše matyti lėktuvas, mažiausiai dukart numetantis bombas ant salos ir iškylančios baltų dūmų juostos.

Šaudmenys su fosforo užtaisais, sprogdami paskleidžiantys tirštų baltų dūmų debesis, yra padegamieji ginklai, kuriuos naudoti prieš civilius draudžia tarptautinė konvencija. Visgi šie ginklai gali būti naudojami prieš karinius taikinius.

Nuo Rusijos invazijos pradžios vasario pabaigoje Ukraina ne kartą kaltino Maskvos pajėgas naudojus šiuos ginklus, taip pat prieš civilių teritorijas. Rusija tokius kaltinimus visuomet atmesdavo.

Ukraina teigia, kad Rusija buvo priversta atsitraukti iš Gyvačių salos dėl Kyjivo pajėgų reguliariai rengiamų raketų ir artilerijos smūgių.

Nuo pat invazijos pradžios Gyvačių sala tapo Ukrainos pasipriešinimo simboliu, kai vienas Rusijos karo laivas per radiją pareikalavo ukrainiečių įgulos šioje saloje pasiduoti, o šie reikalavimą narsiai atmetė, papildę savo atsakymą sodriais žodeliais.

08:40 | JAV skirs dar 820 mln. dolerių vertės karinės pagalbos Ukrainai

Pentagonas penktadienį paskelbė skirsiantis Ukrainai dar 820 mln. dolerių (786 mln. eurų) vertės ginkluotės ir šaudmenų, tęsiantis įnirtingoms Kyjivo ir Rusijos pajėgų kautynėms rytų ir pietų frontuose.

Į jau 14-ąjį pagalbos ginkluote Ukrainos kariuomenei paketą įtrauktos dvi oro erdvės gynybos sistemos, daugiau raketų praeitą mėnesį Kyjivo gautoms tiksliai nutaikomoms salvinės raketų ugnies sistemoms, iki 150 tūkst. 155 mm kalibro artilerijos sviedinių, taip pat keturi papildomi priešbateriniai radarai.

REKLAMA

Trumpo ir vidutinio nuotolio oro erdvės gynybos sistemos NASAMS yra sukurtos JAV bendrovės „Raytheon“ ir Norvegijos „Kongsberg Defence & Aerospace“.

Šios sistemos, kurių raketų paleidimo įrenginiai yra valdomi per atstumą, turi padėti Ukrainos pajėgoms apsiginti nuo pilotuojamų ir bepiločių orlaivių, taip pat sparnuotųjų raketų.

„Jungtinės Valstijos toliau dirba su sąjungininkais ir partneriais, kad užtikrintų Ukrainai pajėgumus, atitinkančius besivystančius reikalavimus mūšio lauke“, – sakoma Gynybos departamento atstovo spaudai Toddo Breasseale’o (Todo Bresilo) pranešime.

Pentagonas „pripažįsta Norvegijos bendradarbiavimą, siekiant įgalinti Jungtines Valstijas atlikti modernių oro gynybos sistemų istorinį perdavimą , padėsiantį Ukrainai apsiginti nuo Rusijos brutalių oro atakų“, pridūrė atstovas.

Paskelbus apie naujus planus perduoti Ukrainai ginkluotės iš JAV kariuomenės atsargų, karinės pagalbos, Vašingtono suteiktos Kyjivui nuo Rusijos invazijos pradžios vasario 24 dieną, bendra suma išaugo iki 6,9 mlrd. dolerių (6,62 mlrd. eurų).

07:21 | Ukrainos kariuomenė kontratakavo šalies pietuose: smogta amunicijos sandėliams, Rusija neteko 27 karių

Ukrainos aviacija šalies pietuose smogė Rusijos amunicijos sandėliams, sunaikino atramos punktą ir apie 30 rusų karių bei nenustatytą skaičių karinės technikos Sniherivkos, Blahodatnaja, Olhino rajonuose.

„Jau žinoma, kad prieš kariuomenė sumažėjo 27 rašistais, vienu salvinės ugnies kompleksu „Tor“, savaeige haubica „Msta-S“, 3 vienetais šarvuotų automobilių“, – skelbiama operatyvinės vadavietės „Pivden“ paskyroje „Facebook“.

Ukrainiečiai taip pat tvirtina sunaikinę tris pagrindinius amunicijos sandėlius Chersono srityje. Be to, šiame regione buvo numušti du žvalgybiniai rusų bepiločiai.

Ukrainos prezidento administracijos patarėjas pažymėjo, kad liepos 1-ąją Rusijos aviacija taip pat prisidėjo prie sėkmingų kontratakų – supainiojusi taikinius Chersone apšaudė savo karių pozicijas.

„Turime įdomią naujieną. Ką tik (apie 22 val.) Rusijos aviacija prašovė ir apšaudė savas pozicijas Chersono srityje. Pažymėtina, kad labai gerai pataikė“, – pareiškė O. Arestovyčius televizijos TSN eteryje.

Ukrainos kariuomenė kol kas oficialiai šios informacijos nepatvirtino, informacija apie galimus Rusijos pajėgų nuostolius yra tikslinama.

06:47 | Arestovyčius: „puolimo iš Baltarusijos grėsmė“ yra Rusijos dezinformacijos operacija

Ukrainos prezidento administracijos patarėjas Oleksijus Arestovyčius pareiškė, kad Lukašenkos režimas, kartu su V. Putinu kuria grandiozinę dezinformacijos operaciją, kuri vadinasi „įsiveržimo iš Baltarusijos pusės grėsmė“.

„Realios grėsmės nėra. Tam, kad ji būtų sukurta, Baltarusijos kariuomenė turi ne mažiau mėnesio ar pusantro mobilizuotis. Ji to negalės padaryti be Rusijos pajėgų, o jų ten nėra, yra tik aptarnaujantis personalas. Visos tos baisios pasakos, kad Baltarusiją tuoj įsiverš, tai yra vienas iš pigiausių šio karo memų“, – pareiškė jis kalbėdamas vienoje iš pokalbių laidų.

UNIAN taip pat pažymima, kad jo teigimu, pilnaverčiam puolimui iš Baltarusijos reikia dar 15-20 tūkst. rusų karių, kurių dabar ten nėra.

„Puolimo grėsmės iš Baltarusijos artimiausiomis savaitėmis nėra. Kada ji bus, aš juodai apsirengsiu, reikšmingai mirktelėsiu ir pasakysiu „itin didelė tikimybė“, – pridūrė jis.

06:29 | Rusija sukoncentravo savo puolimą Lysyčanske

Ukrainos kariuomenė atmušė Lysyčansko želatinos fabriko puolimą, nepaisant ankstesnių Rusijos kariuomenės teiginių apie šios teritorijos užgrobimą, skelbiama Karo tyrimų instituto ataskaitoje.

Nepaisant to, Rusijos pajėgos ir toliau bando apsupti Lysyčanską, puldamos miesto pietines ir pietvakarines teritorijas.

Pažymima, kad rusai įnirtingai atakavo artilerija ir aviacijos antskrydžiais ukrainiečių pozicija Bachmuto-Lysyčansko greitkelyje, tačiau visiškai uždaryti kelio jiems nepavyko dėl ukrainiečių atsako.

Analitikai taip pat skelbia, kad Rusija sustiprino savo pozicijas keliuose užgrobtuose Lysyčansko rajonuose.

Rusijos pajėgos aktyvavo veiksmus Lymano bei Sjeversko kryptimis, tikėtina, bandydami nukirsti ukrainiečių tiekimo maršrutus į Lysyčanską.

www.tv3.lt

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer