Įsibėgėja prieštaringai vertinamas „Naisių vasaros“ festivalis: ant scenos žengia žinomi veidai

Plačiai nuskambėjęs „Naisių vasaros“ festivalis šią vasarą švenčiamas du kartus. Antrą kartą į festivalį sukvietė Ramūnas Karbauskis per Žolinę.

Ant „Naisių vasaros“ festivalio scenos žengs Violeta ir Vilius Tarasovai, Edgaras Lubys, Rasa Serna, Aistė Pilvelytė, Liudas Mikalauskas ir kiti.

R. Karbauskis neseniai pasidalijo ir festivalio programa, kurios metu pasirodys ir žinomi veidai.

„Dalinuosi festivalio visai šeimai “Naisių vasara 2022- Žolinė” programa. Labai daug žmonių planuoja pirmadienį praleisti Naisiuose, tad festivalio programa jiems bus labai naudinga. Esant norui ir galimybei, kviečiu šia programa pasidalinti ir atvykti Žolinių dieną į Naisius. Naisių bendruomenė pirmadieniui užsakė puikų orą, o naisiškių svetingumu dar niekas nesiskundė“, – rašė jis.

Tiesa, apie dalyvavimą šiame festivalyje viešai prabilo ir Liudas Mikalauskas, kuris feisbuke išdėstė savo poziciją.

„Dalyvausiu Naisių Žolinėse

O kodėl turėčiau nedalyvauti? Juolab, jog esu tikriausiai vienintelis dainininkas, sutikęs dalyvauti Naisių bendruomenės organizuojamose Žolinėse dar likus pusei metų iki „didžiojo skandalo”. Per mėnesį tenka dainuoti keliose dešimtyse renginių. Vienus jų finansuoja katalikų parapijos, kitus – protestantų, vienus – vietos ūkininkai, kitus – verslo magnatai, vienus – LSDP valdomos savivaldybės, kitus – TS-LKD, vienus – privatūs žmonės, kitus – verslo įmonės ir t.t..

Ar tai reiškia, jog aš dalyvaudamas pritariu visų jų politinėms pažiūroms, religiniams įsitikinimams ir moralinėms vertybėms? Žinoma, kad ne! Net ir norėdamas nespėčiau įsigilinti į kiekvieno renginių rėmėjo reiškiamas nuomones. Aš kuriu meną! Mane kviečia tam, kad atlikčiau meninę programą tiems klausytojams, kurie nori jos klausyti. Mano dalyvavimas visiškai nereiškia, kad pritariu vienai ar kitai nuomonei, aš dirbu savo mylimą darbą dėl kurio, žinau, esu mylimas. Ramūnas Karbauskis gali turėti savo nuomonę įvairiausiais klausimais, tai yra jo teisė. Pavyzdžiui, aš manau, kad Vytautas Landsbergis yra pirmasis nepriklausomos Lietuvos vadovas. Ir ką? Gal mes susitikę ir apsikeisim savo priešingom nuomonėm – tai yra taip pat mūsų teisė. Tačiau dėl to aš neturiu smerkti žmogaus ir trukdyti jam mecenuoti ar organizuoti Naisių festivalį, kuriame, be kita ko, su dauguma neseniai atsisakiusių atlikėjų esu dalyvavęs bent 5 kartus. Festivalyje taip pat susirinks publika turinti įvairiausias nuomones ir jie linksminsis kartu, dainuos, dalyvaus edukacijose, tikrai gražiose festivalio veiklose ir švęs gyvenimą.

O aš, kaip ir bet kurį kitą kartą, būsiu laimingas būdamas su jais. Neleisiu kurti politikavimo menu, jis turi likti nešališkas, kol tai, žinoma, netampa karo palaikymu. Tačiau, šiuo metu aptariamoje situacijoje nieko panašaus nematau.

Neabejoju, kad Ramūnas Karbauskis užlips į sceną pasakyti sveikinimo kalbą ir tai, žinoma, bus vienoks ar kitos politikavimas, tačiau pasakykit, kur jo nėra? Kuris renginys apsieina be kalbančio seimo nario, be besigiriančio tarybos darbais mero. Didžioji dalis renginių turi šį prieskonį. Be politikų kalbų neapsieina net bažnyčių atlaidai ir tai yra normalu, nes jų pagalba dažnai yra daromi dideli infrastruktūriniai darbai. Atsisakau skaldyti visuomenę, nepradėsiu skirstyti žmonių, nei klausytojų, nei rėmėjų. Gerbsiu visų jų nuomones taip, kaip kartą yra pasakęs Volteras: „niekada nesutiksiu su jūsų nuomone, bet padarysiu viską, kad galėtumėte ją reikšti“, – rašė Liudas.

Kiek anksčiau „Naisių vasaros“ festivalis pranešė, jog ant scenos G. Paškevičius.

„Festivalis visai šeimai „Naisių vasara“ 2022: ŽOLINĖ skelbia, kad gražiausių dainų koncertą rugpjūčio 15 d. surengs Gytis Paškevičius!“ – rašoma įraše.

Liepos pabaigoje nugriaudėjo prieštaringai vertinamas politiko Ramūno Karbauskio rengiamas festivalis „Naisių vasara“, kuriame turėjo pasirodyt daugelis žinomų šalies atlikėjų. Nors ir daugelis scenos žvaigždžių pasitraukė nuo scenos, vis dėlto socialiniuose tinkluose plinta ir melagienos, kad atlikėjai, kurie net nebuvo įrašyti į sąrašus, dalyvavo renginyje.

Festivalyje dalyvauti atsisakė daugelis žinomų pramogų pasaulio atstovų, o ir susirinkusiųjų nuotaiką kiek gadino niūrus oras.

Štai ir socialiniuose tinkluose pradėjo plisti melagienos, neva festivalyje dalyvavo atlikėjai, kurie net nebuvo įrašyti į programą. Taip pat žmonės pradėjo daryti asociacijas, kad ant scenos pasirodė festivalyje net neturėję būti atlikėjai.

Štai nuotraukoje ant scenos matomą moterį kai kurie neva tapatina su grupės „Skylė“ vokaliste Aiste Smilgevičiūte. Portalui tv3.lt susisiekus su minėta atlikėja, ši paneigė, kad išvis kada nors dalyvavo festivalyje „Naisių vasara“ ir kad šiemet jos ant scenos ten nebuvo.

„Net nežinau, ką pasakyti, nes pirmą kartą girdžiu tokią informaciją. Mes su grupe nei vienais metais nedalyvavome „Naisių vasaroje“, – tikino moteris.

Anksčiau rašėme, kad politinių kovų įrankiu tapo vasaros festivalis Naisiuose. Ramūno Karbauskio organizuojamoje šventėje atsisakė groti visi pagrindiniai atlikėjai.

Valstiečių lyderiui per naktį teko ieškoti, kas juos pakeistų. Karbauskis šia provokacija apkaltino konservatorius – esą jie siuntinėjo melagingas žinutes atlikėjams, atkalbinėjo ukrainiečių grupę „TaRūta“ dalyvauti festivalyje.

Konservatoriai tokius Karbauskio kaltinimus vadina visišku absurdu. O į vasaros šventę atvykę žmonės nepatenkinti, kad jų mėgstamI atlikėjai sumaišė politiką ir festivalį.

„Buvo vienas festivalis, nuo šiolei bus du festivaliai. Šiais metais, rugpjūčio 15 dieną, kviečiame į antrą Naisių vasaros festivalį. Ir tiems, kurie užsiiminėja provokacijoms, pasakysiu, padarysit dar vieną, darysim trečią festivalį“, – tokiu skambiu pareiškimu stovėdamas ant scenos Ramūnas Karbauskis pradėjo Naisių festivalį.

Kaltino oponentus

Valstiečių ir žaliųjų partijos lyderis žėrė kaltinimus politiniams oponentams, neva jie likus dienai suplanavo sužlugdyti jo organizuojamą festivalį.

„Mes turėjom tik vieną dieną laiko. Ir reikia suprast, kad ta provokacija būtent dėl to ir yra ypatinga, kad ji buvo suorganizuota ir suplanuota iš anksto, kad visi pasakytų tą pačią dieną ir tai paskutinė diena. Kada tu negali pakeisti žinomo atlikėjo, žinomais atlikėjais“, – sakė R. Karbauskis.

Festivalyje kalbinti žmonės sako, kad patys nenori veltis į politikų intrigas, ir gailėjo, kad jų mėgstami muzikantai susipainiojo, įsivėlė į politikavimus, ką kur pasakė Karbauskis.

Kai kurie atlikėjai viešai tikino, kad jų apsisprendimą nedalyvauti Naisių vasaros festivalyje nulėmė paskutinis Ramūno Karbauskio pasisakymas, kad opozicinės partijos rinks parašus ir kreipsis į Konstitucinį Teismą dėl Vytautui Landsbergiui suteikto valstybės vadovo statuso.

Pats Karbauskis įžvelgia provokaciją, festivalį sužlugdyti panoro konservatoriai – esą politikai siuntinėjo atlikėjams žinutes.

„Melagingos žinutės, šlykščios žinutės, kurias siuntė ukrainiečių atlikėjams ir mes jau atsekėme, iš kur jos buvo siųstos – jos yra politikų. Ne paprastų piliečių, o politikų. Ta prasme konservatorių partijos. Mes šita informacija atitinkamai pasidalinsime su visuomene, kas ir ką skleidė“, – sako R. Karbauskis.

Vadina absurdu

O Karbauskio kalbas apie politinių oponentų įvykdytą provokaciją Seimo narys, konservatorius Paulius Saudargas, vadina absurdu:

„Man atrodo, kad tai yra visiška nesąmonė, visiškas absurdas. Atlikėjai „The Roop“, Donatas Montvydas tikrai turi savo nuomonę apie įvykius, apie geopolitiką. Ir jie tikrai nenori dalyvauti Karbauskio festivalyje. Todėl, kad jo ryšiai su Rusija, požiūris į išlaikytinus ryšius, požiūris į santykių palaikymą toliau jiems netinka.“

Tiesa, festivalyje atsisakę dalyvauti atlikėjai daugiažodžiauti nepanoro. „Čia nėra trumpai ar netrumpai. Iš esmės toks dalykas padarytas ir paleistas. O politikai tegu ten daro savo, aš nenoriu duoti jokio komentaro, žinokit. Atsitraukti nuo to noriu“, – sakė Donatas Montvydas.

Pagrindines festivalio žvaigždes The Roop, Donatą Montvydą, Saulių Prūsaitį, ukrainiečius TaRūta, pakeitė grupės iš Šiaulių Kitava ir Vairas.

Ramūnas Karbauskis sako, kad planuoja per teismus išsireikalauti sutartyse numatytas netesybas, atlikėjams atitinkamai pagal honorarus gresia baudos iki 10 tūkstančių eurų.

„Naisių vasara“ festivalyje pasisakė ir Ramūnas Karbauskis, kuris viešai atsiprašė susirinkusiųjų, jog čia nepasirodė anksčiau skelbtos žvaigždės ir teigė, kad tai yra provokacija.

Tiesa, jis pažadėjo, kad dar vieną festivalį surengs rugpjūčio 15-ąją dieną.

Primename, kad visai neseniai rašėme apie atlikėjus, kurie traukiasi iš šio festivalio.

Pastaruoju metu vis daugiau atlikėjų skelbė, kad traukiasi iš šio festivalio ir jame nežada dalyvauti. Apie tai viešai pasisakė ir Ukrainos folkloro grupė „TaRuta“.

„Viešas grupės „TaRuta“ pareiškimas dėl dalyvavimo miestelio Naisiai festivalyje Lietuvoje.

Mes nusprendėme atsisakyti dalyvauti pasirodyme, nepaisant to, kad į jį mus pakvietė svetingai šiame gražiame miestelyje priimti nuo karo Ukrainoje pasitraukusieji mūsų tautiečiai.

Mes nenorime turėti nieko bendra su organizatoriais, kurie Rusijos agresijos prieš Ukrainą karo metu, palaiko net ir tarpininkavimo ryšį su šalimi agresore.

Esame dėkingi mūsų lietuviams draugams muzikantams ir savanoriams, padėjusiems susigaudyti situacijoje.

Esame tikri, jog mums pavyks kitu būdu surinkti lėšas visureigiui, tolimačiams ir termovizoriui, kuriuos turėjome įsigyti už koncerto honorarą.

Kvieskite — esame atviri pasiūlymams ir norime savo kūryba pelnyti paramą Ukrainos Ginkluotosioms Pajėgoms.

Šlovė Ukrainai“, – rašoma grupės feisbuke.

Penktadienį netylant diskusijoms apie „Naisių vasaros“ festivalį, renginį organizuojanti asociacija išplatino pranešimą, kad festivalis vis dėlto įvyks.

„Asociacija „Naisių bendruomenė“, esanti atsakinga už Naisių vasaros festivalio organizavimą, apgailestauja ir atsiprašo šventės svečių dėl kelių atlikėjų pasitraukimo iš festivalio muzikinės programos.

Nepaisant to, festivalis vyks. Jame vyks įvairūs koncertai, bus pilna spalvingų veiklų mažiesiems, daug atrakcijų, edukacijų.

Kviečiame atvykti ir aplankyti kaip niekada gražiai pasipuošusius Naisius!

Mes Jūsų labai laukiame!“ – rašė jie socialiniuose tinkluose.

Šį savaitgalį vyksiančiame festivalyje planavo pasirodyti Saulius Prūsaitis, Donatas Montvydas, grupės „The Roop“, „jautì“, „Graži ir ta galinga“. Šios grupės jau anksčiau pasisakė už LGBT+ bendruomenės teises, kai kurie iš jų dalyvavo ir bendruomenės eitynėse.

Tačiau penktadienį iš grupės „The Roop“ pasirodė pranešimas socialiniuose tinkluose. Grupė „The Roop“ ir dainininkas Donatas Montvydas po šiandienos festivalio „Naisių vasara“ mecenato Ramūno Karbauskio pasisakymo apie kreipimąsi į KT teismą dėl prof. Vytauto Landsbergio suteikto valstybės vadovo statuso nusprendė nepasirodyti minėtame festivalyje. Pasak kūrėjų, tai buvo galutinis lašas, kuris niekaip nesuderinamas su atlikėjų vertybėmis.

„Šiandienos žinia ir Ramūno Karbauskio pasisakymas, kad žada kreiptis į KT dėl Vytautui Landsbergiui suteikto valstybės vadovo statuso, mums yra paskutinis lašas.

Oficialiai pranešame, kad nevykstame į Naisių festivalį. Suprantame, kad festivalis yra ne Karbauskio partijos nariams, tačiau turime savo poziciją įvairiais klausimais, kuri kardinaliai skiriasi nuo festivalio mecenato.

Renginyje norėjome visuomenę apjungti, o ne priešinti, šviesti, o ne skirstyti. Tačiau naujausias festivalio pagrindinio mecenato Karbauskio išstojimas tiesiog galutinai atėmė motyvaciją“, – rašė jie socialiniuose tinkluose.

Žinomas atlikėjas D. Montvydas teigia, kad tokie R. Karbauskio veiksmai yra žalingi Lietuvai bei meta politinį šešėlį „Naisių vasaros“ festivaliui, rašoma pranešime spaudai.

„Festivalis įgauna politinį atspalvį, todėl aš ir mano grupė nusprendėme pasitraukti, nenorime būti siejami su Ramūnu Karbauskiu ir jo veiksmais“, – teigia D. Montvydas.

Primename, kad ir kitos renginyje dalyvausiančios grupės pasisakė apie susidariusią situaciją.

Bene pirmieji į kritiką sureagavo grupė „jautì“. Jie socialiniuose tinkluose išplatino pranešimą, jog priimdami sprendimą dalyvauti fesivalyje per daug nesigilino į jo istoriją ir organizatorius ir pranešė pasitraukiantys iš renginio.

„Penktadienį vyks „Naisių vasara 2022“ festivalis, kuriame prieš kurį laiką neapdairiai sutikome groti. Istorija tokia, kad gavome pasiūlymą, žiūrėjome į jį kaip į dar vieną eilinį užsakomąjį renginį, neįsigilinome. Naivu ir kvaila, sužinojus renginio politines gaires ir atspalvius. Mes visiškai nepritariame R.Karbauskio ir jo partijos ideologijai, politinei šio renginio pusei, ir nenorime su tuo asocijuotis, bet kokiomis aplinkybėmis. Nuo šiol renginių užklausas pažadame vertinti daug dėmesingiau ir atsargiau. „jautì“ pasirodymo Naisių festivalyje vienareikšmiškai nebus. Atsiprašom visų“, – aiškinama grupės „jautì“ paskyrose socialiniuose tinkluose.

 

Grupė „Graži ir ta galinga“ taip pat pripažino padarę klaidą ir iki galo neapgalvoję savo sprendimo dalyvauti festivalyje.

„Turime pripažinti, sutikimas dalyvauti festivalyje neįsigilinus, kas yra pagrindinis festivalio mecentas – mūsų kaltė ir klaida. Nepasidomėjome, priėmėme tai kaip dar vieną užsakomąjį pasiūlymą, o visų ryšių – nesužiūrėjome, sutartis buvo pasirašyta kovo mėnesį. Visa grupė tiek kūrybine veikla, tiek asmeninėmis pozicijomis – palaiko LGBTQ+ bendruomenę, lygias žmogaus teises, apie tai kalbame ir savo gyvuose pasirodymuose, dainose, kūryboje. Šiuo metu sprendžiame, ar atsisakyti dalyvauti renginyje, ar priešingai – pripažinus, kad buvo suklysta sutinkant koncertuoti, bet dalyvauti jame tik dar aštriau išsakant savo poziciją scenoje klausimais, į kuriuos, greičiausiai, R. Karbauskio ir mūsų požiūris skiriasi.

Dalyvavimo atveju, mūsų teatrinė-koncertinė forma leistų mums kaip menininkams išsakyti savo nuomonę ir požiūrį ne atšaukiant savo pasirodymą, bet nuo scenos, gyvai. Visą uždirbtą honorarą, dalyvavimo atveju, planuotume skirti Ukrainos paramai. Taigi šiuo metu su visa kūrybine komanda svarstome, kaip elgtis“, – rašoma portalui jarmo.net atsiųstame atsakyme.

Dalyvauti atsisakė ir S. Prūsaitis.

Portalas tv3.lt kreipėsi ir į festivalio „Naisių vasara“ organizatorius, kurie atsakymo nepateikė.  „Naisių bendruomenės“ vadovė Rita Žukauskienė sakė, kad laiko komentuoti situacijos neturi ir apskritai to daryti nesiruošia.

www.tv3.lt

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer