Lietuva esą pati vienašališkai nusprendė sugriežtinti sankcijas dėl krovinių tranzito į Kaliningradą. Taip mūsų šalies valdžia neva norinti kažką išsiderėti iš Europos Sąjungos. Tačiau jeigu tranzito ribojimas nebus atšauktas, Rusija imsis veiksmų, dėl kurių Lietuvos ekonomika nukentės.
Rusijos verslo leidiniui „Vedomosti“ duotame interviu taip kalba Kaliningrado srities gubernatorius Antonas Alichanovas.
Primename, kad nuo birželio 18 d. dalies prekių (pvz., juodieji metalai ir jų laužas) tranzitas per Lietuvą į Kaliningradą nevyksta. Lietuvos valdžia teigia, kad taip yra įgyvendinamas ES sankcijų paketas Rusijai, kuri pradėjo kruviną karą Ukrainoje.
Tokius veiksmus Kremlius vadina Kaliningrado „blokada“. Kai kurie netgi oficialūs asmenys ragina imtis griežto atsako – pvz., karine jėga padaryti koridorių per Lietuvą nuo Baltarusijos iki Kaliningrado.
Šiuo metu laukiama oficialaus Europos Komisijos išaiškinimo, kaip reikėtų interpretuoti sankcijų tekstą dėl krovinių tranzito į Kaliningradą ribojimo.
Paklaustas, kokias mato išeitis iš dabartinės situacijos, A. Alichanovas pirmiausia paminėjo dvi iš jų. Pirma – tai Rusijos Užsienio reikalų ministerijos nubrėžta linija reikalauti ribojimų atšaukimo. Kita – gerinti susisiekimą laivais tarp Kaliningrado ir žemyninės Rusijos.
Perklaustas apie atsakomuosius veiksmus, Gubernatorius sakė:
„Tai trečias aspektas. Atsakomųjų priemonių projektą aš parengiau ir perdaviau vyriausybei ir prezidento administracijai. <…> Tai įvairaus pobūdžio priemones, tačiau aptarkime jas tuo atveju, jeigu jų taikymo būtinybė bus 100 proc. Tačiau aš pasikartosiu: mums yra kuo atsakyti ekonomiškai ir gana kritiškai Lietuvai.“
Gali sunaikinti pusę ekonomikos?
A. Alichanovas vis dėlto tikisi, kad tranzito ribojimai bus atšaukti ir atsakomųjų priemonių taikymas šiuo metu būtų „ankstyvas“.
Pasak srities gubernatoriaus, per Lietuvą į Kaliningradą uostus vis dar gabenama nemažai Rusijos krovinių. O jai atsakius į sankcijas „Baltijos šalių transporto kompleksas iš principo galėtų būti sunaikintas“.
Tiesa, gubernatorius abejojo, ar reikėtų priimti kai kurių asmenų retoriką apie karinį atsaką, kuris baigtųsi „mėsmale“.
„Mano požiūriu, ekonominis Rusijos atsakymas Baltijos šalių atžvilgiu kur kas efektyvesnė priemonė ir itin naikinanti, palyginti su neutronų ginklu. Rusija gali padaryti taip, kad pusės Lietuvos ekonomikos neliktų“, – sakė A. Alichanovas.
Lietuvos ir vakarų ekspertai gana skeptiškai vertina panašius režimo atstovų grasinimus. Esą jeigu Rusija tikrai turėtų efektyvių priemonių sužlugdyti Lietuvos ekonomiką, tai ji jau būtų padariusi.
Tačiau, pavyzdžiui, pati Lietuva jau anksčiau yra visiškai atsisakiusi rusiškos naftos, dujų ir elektros.
Didysis ir mažasis brolis
Kaliningrado gubernatoriaus nuomone, po Lietuvos prezidento Gitano Nausėdos ir premjerės Ingridos Šimonytės viešų pasisakymo, Kaliningrado tranzito ribojimo klausimas buvo „politizuotas“.
„Ir jie šią temą, panašu, ėmė išnaudoti kaip svertą dėl kažkokių vidinių derybų su ES ir NATO – su mintimi, kad Lietuvai reikia padėti, padidinti pajėgas ir t.t.“ – svarstė Kaliningrado gubernatorius.
A. Alichanovas gana vaizdžiai nupasakojo savo supratimą apie Lietuvą ir jos veiksmus.
„Tiesiog toks jausmas, kad Lietuva nesupranta, kad Kaliningrado sritis – tai Rusijos dalis ir kad už mus yra kam pastovėti, mes ne vieni su problema. Galima ir kitaip. Štai eina gatve du žmonės – didelis suaugęs dėdulė, bokso, taktinio šaudymo meistras, kuris laiko už rankos jaunesnį septynmetį brolį.
Ir staiga prie jų prieina žmogus ir duoda sprigtą mažajam į kaktą. Ir jeigu jis tai daro, tai akivaizdu, kad jo vyresnis brolis jį gali apginti. Taigi jei nenori aiškintis su vyresniu broliu, neliesk mažylio. Nors ir mažylis jau nuo trijų metų užsiima kovos menais“, – porino gubernatorius.