Karbauskio „Naisių vasara“ žlunga: atlikėjai traukiasi po politiko pasisakymų prieš LGBT+ bendruomenę

Liepos 8-9 dienomis Naisiuose nugriaudės vienuoliktasis „Naisių vasaros“ festivalis, kuriame pasirodys garsūs šalies atlikėjai. Renginys grįžta po dviejų metų pertraukos, o organizatoriai žada ir daugybę pramogų stebėsiantiems. Vis dėlto paviešinus festivalyje dalyvausiančių atlikėjų sąrašą internetas sprogo – žmonės nenustojo šurmuliuoti apie tai, kodėl prieš LGBT+ bendruomenės teises pasisakantis renginio sumanytojo Ramūno Karbauskio festivalyje dalyvaus grupės, kurios palaiko šios bendruomenės teises.

Pats Ramūnas Karbauskis yra ne sykį pasisakęs apie vienalytes santuokas ar LGBT+ grupės eitynes yra atsiliepęs iš nepritariančiosios pusės. Dėl to visuomenėje atsirado dviprasmiškų vertinimų atlikėjų, kurie sutiko pasirodyti festivalyje, atžvilgiu.

Šį savaitgalį vyksiančiame festivalyje planuoja pasirodyti Saulius Prūsaitis, Donatas Montvydas, grupės „The Roop“, „jautì“, „Graži ir ta galinga“. Šios grupės jau anksčiau pasisakė už LGBT+ bendruomenės teises, kai kurie iš jų dalyvavo ir bendruomenės eitynėse.

Pirmasis apie šią problemą prabilo LGBT+ naujienų portalo jarmo.net redaktorius, Tolerantiško jaunimo asociacijos narys Jonas Valaitis.

„Vieną mėnesį palaikai LGBTQ+ bendruomenę, keli į instagramą ir feisbuką postus, kaip stipriai nori, kad ji būtų lygiateisiška. Kitą mėnesį koncertuoji homofobiškiausios partijos visoje Lietuvoje lyderio remiamame festivalyje „šeimai“ (įdomu, o šiame festivalyje laukiamos LGBTQ+ šeimos?). Ne, aš neišsigalvoju. Va – plakatas. Vardijami atlikėjai. Ką jie galvoja, kai viena ranka viešai deklaruoja palaikymą LGBTQ+ asmenims, o kita ranka pasiima atlygį iš homofobiškos partijos pirmininko R.K., kuris nu tikrai šito festivalio neišnaudoja savo politiniams tikslams siekti? Man sau į šį klausimą atsakyti pakankamai sunku.

P.S.: plakate parašyta – „festivalis nemokamas ir blaivus“. Off topic į galvą šovė lietuvių liaudies patarlė: „Girtas dainuosi, blaivus vaitosi“, – rašė J.Valaitis.

Pasisakė ir grupės

Bene pirmieji į kritiką sureagavo grupė „jautì“. Jie socialiniuose tinkluose išplatino pranešimą, jog priimdami sprendimą dalyvauti fesivalyje per daug nesigilino į jo istoriją ir organizatorius ir pranešė pasitraukiantys iš renginio.

„Penktadienį vyks „Naisių vasara 2022“ festivalis, kuriame prieš kurį laiką neapdairiai sutikome groti. Istorija tokia, kad gavome pasiūlymą, žiūrėjome į jį kaip į dar vieną eilinį užsakomąjį renginį, neįsigilinome. Naivu ir kvaila, sužinojus renginio politines gaires ir atspalvius. Mes visiškai nepritariame R.Karbauskio ir jo partijos ideologijai, politinei šio renginio pusei, ir nenorime su tuo asocijuotis, bet kokiomis aplinkybėmis. Nuo šiol renginių užklausas pažadame vertinti daug dėmesingiau ir atsargiau. „jautì“ pasirodymo Naisių festivalyje vienareikšmiškai nebus. Atsiprašom visų“, – aiškinama grupės „jautì“ paskyrose socialiniuose tinkluose.

Grupė „Graži ir ta galinga“ taip pat pripažino padarę klaidą ir iki galo neapgalvoję savo sprendimo dalyvauti festivalyje.

„Turime pripažinti, sutikimas dalyvauti festivalyje neįsigilinus, kas yra pagrindinis festivalio mecentas – mūsų kaltė ir klaida. Nepasidomėjome, priėmėme tai kaip dar vieną užsakomąjį pasiūlymą, o visų ryšių – nesužiūrėjome, sutartis buvo pasirašyta kovo mėnesį. Visa grupė tiek kūrybine veikla, tiek asmeninėmis pozicijomis – palaiko LGBTQ+ bendruomenę, lygias žmogaus teises, apie tai kalbame ir savo gyvuose pasirodymuose, dainose, kūryboje. Šiuo metu sprendžiame, ar atsisakyti dalyvauti renginyje, ar priešingai – pripažinus, kad buvo suklysta sutinkant koncertuoti, bet dalyvauti jame tik dar aštriau išsakant savo poziciją scenoje klausimais, į kuriuos, greičiausiai, R. Karbauskio ir mūsų požiūris skiriasi.

Dalyvavimo atveju, mūsų teatrinė-koncertinė forma leistų mums kaip menininkams išsakyti savo nuomonę ir požiūrį ne atšaukiant savo pasirodymą, bet nuo scenos, gyvai. Visą uždirbtą honorarą, dalyvavimo atveju, planuotume skirti Ukrainos paramai. Taigi šiuo metu su visa kūrybine komanda svarstome, kaip elgtis“, – rašoma portalui jarmo.net atsiųstame atsakyme.

Tuo tarpu atlikėjas Saulius Prūsaitis pasisakė, kad renginyje dalyvaus, nes jis nėra atlikėjas, kuris kuria muziką apie politiką. Panašiai reagavo ir kiti atlikėjai.

Portalas jarmo.net kreipėsi ir į festivalio „Naisių vasara“ organizatorius, kurie atsakymo nepateikė. Organizatoriai šio portalo žurnalistams telefonu iš pradžių neatsiliepė, o perskambinusi ir išgirdusi, kad norima pasikalbėti apie festivalį, pareiškė, kad atsakyti į klausimus paprasčiausiai negali. Ji tikino esą pačios užklausos dar nemačiusi ir esanti nepasiruošusi atsakinėti į klausimus telefonu.

www.tv3.lt

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer