Lietuva, Latvija, Estija ir Lenkija apsisprendė: nuo rugsėjo 19 dienos nebeįsileis Rusijos Federacijos piliečių

Lietuva, Latvija, Estija ir Lenkija vieningai nusprendė nebeišduoti vizų Rusijos Federacijos piliečiams nuo rugsėjo 19 d., išskyrus humanitarinius atvejus ir lankant šeimos narius.

Svarbiausi karo Ukrainoje įvykiai:

14:18 | Baltijos šalių, Lenkijos premjerai: keliavimas ES yra privilegija, o ne žmogaus teisė

Keliavimas Europos Sąjungoje (ES) yra privilegija, o ne žmogaus teisė, Baltijos šalims sutarus neįleisti Rusijos piliečių ketvirtadienį paskelbė Lietuvos, Latvijos, Estijos ir Lenkijos premjerai.

„Tarp į ES ir Šengeno erdvę atvykstančių Rusijos piliečių yra asmenų, kurių atvykimo tikslas yra pakenkti mūsų šalių saugumui, nes trys ketvirtadaliai Rusijos piliečių remia Rusijos agresijos karą Ukrainoje“, – sakoma keturių šalių premjerų deklaracijoje.

Pasak Baltijos šalių ir Lenkijos vyriausybių vadovų, nepriimtina, kad valstybės agresorės piliečiai gali laisvai keliauti po ES, o tuo metu žmonės Ukrainoje yra kankinami ir žudomi.

„Didžioji dalis vizų Rusijos piliečiams buvo išduota prieš Rusijos plataus masto agresiją Ukrainoje esant kitokioms geopolitinėms sąlygoms ir aplinkybėms“, – sakoma pareiškime.

14:06 | Netikėto vizito į Kyjivą atvykęs A. Blinkenas aptarė karinės pagalbos Ukrainai klausimus

JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas ketvirtadienį atvyko iš anksto neskelbto vizito į Kyjivą,  Jungtinėms Valstijoms pristačius beveik 2,7 mlrd. dolerių (eurų) vertės naują karinę paramą Ukrainai ir kaimyninėms šalims.

Tai jau antra A. Blinkeno iš anksto neskelbta kelionė į Kyjivą nuo Rusijos invazijos pradžios vasario mėnesį.

13:29 | Baltijos šalys nuo rugsėjo 19 d. nebeišduos vizų Rusijos Federacijos piliečiams

Estijos užsienio reikalų ministras Urmas Reinsalu pranešė, kad keturios rytinės ES šalys – Lietuva, Latvija, Estija ir Lenkija – uždarys įvažiavimą Rusijos piliečiams, nepaisant jų turimų vizų išdavimo šalies. 

„Nevykite į Estiją su Šengeno vizomis, jūsų čia niekas nelaukia!“ – cituojamas Estijos ministras „La Repubblica“.

U. Reinsalu teigimu, sprendimas įsigalios rugsėjo 19-ąją, 12 valandą. Skelbiama, kad šis šalių sprendimas palies ir tuos Rusijos piliečius, kurie turi Šengeno vizas, išduotas trečiųjų valstybių. Tai iš esmės reiškia, kad Rusijos piliečiai antžeminiu būdu į ES patekti nebegalės. 

Pažymima, kad patekti į ES teritoriją negalės tik turistines vizas turintys Rusijos piliečiai. Tie, kurie vyksta lankyti gimines, ar humanitariniais atvejais, galės pasinaudoti šia galimybe.

12:44 | Austinas: JAV mūšio lauke Ukrainoje mato „įrodomą sėkmę“

Sąjungininkių karinė parama Ukrainai atsiperka mūšio lauke, ketvirtadienį sakė JAV gynybos sekretorius Lloydas Austinas, surengęs naują derybų dėl karinės pagalbos Kyjivui ratą.

Pažymėjęs, kad Ukrainos pajėgos pradėjo kontrpuolimą šalies pietuose, L. Austinas pasakė: „Dabar matome įrodomą mūsų bendrų pastangų sėkmę mūšio lauke.“

Jungtinės Valstijos Ukrainai nusiųs karinės įrangos dar už 675 mln. dolerių (682,8 mln. eurų), prasidedant deryboms su sąjungininkėmis sakė L. Austinas.

„Tai dvidešimtas nuo praėjusių metų rugpjūčio [Joe] Bideno administracijos iš JAV atsargų imamas įrangos [paketas] Ukrainai“, – nurodė jis.

Pasak JAV gynybos sekretoriaus, paketas apims 105 mm kalibro haubicas, tikslaus nutaikymo salvinės ugnies sistemų GMLRS raketas ir artilerijos šaudmenis.

11:52 | Baltarusijoje prasidėjo „užimtų teritorijų išvadavimo“ pratybos

Baltarusijoje ketvirtadienį prasidėjo „okupuotų teritorijų išvadavimo“ karinės pratybos, per kurias kariuomenė treniruosis atkovoti priešo užimtus regionus, teikti aviacijos paramą sausumos pajėgoms, kovoti su diversinėmis ir žvalgybinėmis grupėmis bei užtikrinti karo padėties režimo laikymąsi.

Apie manevrų pradžią savo oficialiame „Telegram“ kanale pranešė Baltarusijos gynybos ministerijos spaudos tarnyba.

„Rugsėjo 8-ąją pagal ginkluotųjų pajėgų mokymo planą prasidėjo Baltarusijos Respublikos ginkluotųjų pajėgų vadovybės ir štabo pratybos, kurioms vadovauja ginkluotųjų pajėgų Generalinio štabo viršininkas, gynybos ministro pirmasis pavaduotojas“, – nurodoma pranešime.

Manevrai vyks netoli Lenkijos sienos esančiame Bresto poligone ir Minsko bei Vitebsko srityse. Pagrindinis pratybų tikslas – imituoti „kovines (specialiąsias) operacijas, skirtas išvaduoti laikinai priešo užimtą teritoriją“, nurodoma pranešime.

11:36 | Charkive žuvo du civiliai, penki sužeisti

Rusijos pajėgos ketvirtadienio rytą apšaudė kelis Charkivo srities rajonus. Šiuo metu žinoma apie du per apšaudymas žuvusius asmenis ir penkis sužeistuosius. Apie tai pranešė Charkivo karinės administracijos pirmininkas Olehas Synehubovas. 

„Deja, apšaudžius Industrinį rajoną, yra nukentėjusiųjų. Preliminariais medikų duomenimis, žinoma apie du žuvusius žmones ir penkis sužeistus“, – pranešė O. Synehubovas. 

Kaip skelbia Charkivo meras Ihoris Terechovas, Rusija Charkivą atakuoja iš salvinės ugnies raketų sistemų.

11:15 | Ukraina išsikėlė tikslą – įvardijo, iki kada ketina išvaduoti Chersoną

Aukšti JAV ir Ukrainos pareigūnai CNN žurnalistams sakė, kad Ukrainos gynėjai siekia išlaisvinti okupuotą Chersono sritį iki metų pabaigos, nes pasiekė sėkmingos pažangos šalies pietuose.

Pasak aukšto rango JAV pareigūno, pageidavusio likti anonimu, JAV stebėjo, kaip Ukrainos pajėgoms sekėsi atakuoti Rusijos tiekimo linijas, mėginant atkirsti ir izoliuoti Rusijos karius, dabar dislokuotus į vakarus nuo Dniepro upės, skelbia CNN.

Tuo metu, Ukrainos pareigūnų teigimu, Ukrainos tikslas yra atkovoti visą teritoriją į šiaurę ar vakarus nuo Dniepro, įskaitant ne tik Chersono miestą, bet ir Nova Kachovką – svarbios hidroelektrinės vietą, taip pat kanalą, kuriuo vanduo į Krymą tiekiamas vanduo.

JAV pareigūno teigimu, Ukrainos pajėgos sustiprino atakas Rytų Ukrainoje, kad neleistų Rusijai perkelti pajėgų į pietus ir bandyti atremti Ukrainos kontrpuolimą.

Jau žinoma, kad pastarosiomis dienomis Ukrainos pajėgos veržėsi į pietus nuo Charkivo ir atkovojo iš priešo keletą kaimų ir miestelių. Puolimas pietuose yra plataus masto – daugiau nei 160 km, kad Rusijos daliniai nesusitelktų viename taške. Be to, okupuotose teritorijose padažnėjo operacijos už priešo linijų ir kolaborantų puolimai.

JAV pareigūnas pripažino, kad Ukrainos tikslas susigrąžinti Chersoną iki 2022 m. pabaigos yra ambicingas, tačiau tebėra įmanomas, jei Ukraina ir toliau darys pažangą vykdydama savo dabartinę veiklą, skelbia CNN.

www.tv3.lt

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer