Mokamas įvažiavimas į miesto centrą: netrukus Lietuvoje atsiras mažos taršos zonos

Iki Naujųjų metų Lietuvos miestai turi nustatyti mažos taršos zonas savo teritorijose. Kol vieni svarsto, kaip tai atrodys ir kalba apie geresnę infrastruktūrą pėstiesiems, kiti jau turi planą per daugiau nei penkmetį apmokestinti taršių automobilių įvažiavimą į miesto centrą.

Praėjusių metų birželį Vyriausybė patvirtino Nacionalinę klimato kaitos valdymo darbotvarkę, kurioje nustatyti trumpalaikiai, vidutinės trukmės ir ilgalaikiai klimato kaitos švelninimo, prisitaikymo prie klimato kaitos tikslai ir uždaviniai atskiriems sektoriams.

Vienas iš numatytų tikslų transporto sektoriuje – mažos taršos zonos Lietuvos miestuose. Darbotvarkėje numatyta, kad jas šalies miestų savivaldybės turi nustatyti iki 2023 m.

Šis tikslas buvo pakartotas ir šiemet atnaujintame Nacionaliniame oro taršos mažinimo plane. Tai reiškia, kad šios zonos turi būti nustatytos per artimiausius kelis mėnesius.

Naujienų portalas tv3.lt pasiteiravo didžiųjų Lietuvos miestų – Vilniaus, Kauno ir Klaipėdos – kaip jie ketina įgyvendinti reikalavimą įvesti mažos taršos zonas.

Vilnius svarsto variantus

Vilniaus miesto savivaldybė teigia, kad sprendimas bus priimtas jau artimiausiu metu.

„Vilniaus miesto savivaldybė svarsto ir artimiausiu metu planuoja nustatyti mažos taršos emisijos zoną(s). Šiuo metu renkama informacija ir nagrinėjami galimi variantai.

Tarybos sprendimai bus parengti ir priimti gavus specialistų išvadas ir siūlymus“, – teigia savivaldybės Eismo organizavimo skyriaus vedėjas Rimantas Baravykas.

Kaunas renkasi du etapus

Kauno miesto savivaldybės administracijos Transporto ir eismo organizavimo skyriaus vedėjas Martynas Matusevičius naujienų portalui tv3.lr pasakojo, kad mažų emisijų zona pasirinkta kaip priemonė vystyti darnų judumą Kauno mieste.

„Ja norime paraginti gyventojus kelionėms rinktis gamtai ir sveikatai draugiškus būdus: eiti pėsčiomis, važiuoti dviračiais ar paspirtukais“, – teigė jis.

M. Matusevičiaus teigimu, tai bus įgyvendinama dviem etapais. Planuojama, kad pirmasis, bandomasis, etapas bus iki 2023 m. ir apims eismo ribojimą senamiestyje. Antrąjį siekiama įvykdyti iki 2030 m. Jis apims visą Kauno miesto centrinę dalį.

„Prie įvažiavimų būtų įrengiamos išmaniosios kameros, fiksuojančios į zoną įvažiuojančias ir išvažiuojančias transporto priemones. Jos nuskaitytų valstybinius numerius bei įvertintų, ar transporto priemonė atitinka keliamos emisijos reikalavimus. Nustačius jų neatitikimą, transporto priemonė būtų apmokestinama už įvažiavimą į mažų emisijų zoną“, – pasakojo Kauno miesto savivaldybės atstovas.

Klaipėda didina rinkliavas

Klaipėdos miesto savivaldybės administracijos Transporto skyriaus vedėjas Rimantas Mockus pasakojo, kad uostamiestyje į mažos taršos zonas žvelgiama per rinkliavos už automobilių stovėjimą didinimą.

Kainos, anot R. Mockaus, Klaipėdos centrinėje dalyje jau išaugusios.

Taip pat, pasak uostamiesčio atstovo, vyksta Klaipėdos senamiesčio remontas, po kurio jis bus labiau pritaikytas pėstiesiems ir dviratininkams, o ne automobiliams.

„Mąstome, kad kai kurios gatvės galėtų tapti tik pėsčiųjų zonomis“, – tvirtino R. Mockus.

 

Jo teigimu, Klaipėda tikrai neketina visiškai uždrausti įvažiavimo į miesto centrą automobiliams, tačiau ketina skatinti senamiestyje judėti pėsčiomis arba dviračiais būtent per gerinamą infrastruktūrą ir rinkliavos didinimą.

Visgi R. Mockus neatmetė galimybės, kad ateityje uostamiestyje į senamiestį galės įvažiuoti, pavyzdžiui, tik elektromobiliai.

Iki 2045 m. neliks benzininių ir dyzelinių automobilių

Visgi ateityje numatytos dar griežtesnės priemonės nei mažos taršos zonos. Aplinkos ministerija sieks, kad per artimiausius dešimt metų, tai yra iki 2030 m., elektromobiliai ir mažataršės transporto priemonės sudarytų pusę visų transporto priemonių šalies automobilių parke.

Taip pat tikimasi, kad iki 50 proc. bus sumažintas įprastais degalais – benzinu ir dyzelinu – varomų automobilių skaičius miestuose.

Per dvidešimt metų iš kelių turės išnykti benzininiais ir dyzeliniai automobiliai.

Plane numatoma, kad nuo 2030 m. sausio 1 d. N1 klasės transporto priemonės su vidaus degimo varikliais, išskyrus varomos alternatyviais degalais, Lietuvoje nebus registruojamos.

Pats tolimiausias ir ambicingiausias plano tikslas – iki 2045 m. transporte išvis neturėtų likti priemonių, kurios naudoja iškastinį kurą.

www.tv3.lt

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer