Moldova neįsileido Rusijos karių, vykusių į okupuotą Padniestrę

Praėjus penkiems plataus masto karinio Rusijos įsiveržimo į Ukrainą mėnesiams kaimyninės Moldovos užsienio reikalų ministerija paskelbė neįleidusi į savo teritoriją rusų karių. Kišiniovo teigimu, Padniestrėje veikia neteisėta Rusijos karinė grupuotė, kuri pažeidžia neutraliteto statusą.

„Rusijos taikdarių kontingento karių rotacija yra vykdoma remiantis mechanizmu, sukurtu siekiant išvengti rizikos ir užtikrinti koordinuotą kontingento karių judėjimą, – „Jevropeiskaja pravda“ aiškino Moldovos užsienio reikalų ministras Danielis Voda. – Į Moldovos teritoriją nebuvo įleisti taip vadinamosios rusų pajėgų operatyvinės grupės karininkai – tai yra neteisėta (karinė) grupuotė mūsų šalies teritorijoje, kuri pažeidžia neutraliteto statusą… Šiame kontekste Užsienio reikalų ir Europos integracijos ministerija pakartojo Moldovos valdžios poziciją dėl būtinybės besąlyginio rusų karių ir amunicijos sandėlių išvedimo iš mūsų šalies atnaujinimo proceso“.

Rusijos užsienio reikalų ministerija kaltina Kišiniovą nuolat neleidžiant šalies kariams iš taikdarių kontingento pasiekti Padniestrės teritoriją, sustabdant juos Kišiniovo oro uoste „be jokio paaiškinimo“.

„Laisvės radijo“ skaičiavimais, Padniestrėje ir Moldovoje yra dislokuota apie 2 tūkst. Rusijos karių. Dalis jų (apie 400-500) yra dvišaliu sutarimu numatytos taikdarių pajėgos, tačiau pačioje Padniestrėje yra laikoma ir apie 1,5 tūkst. dar buvusios sovietinės 14-osios divizijos likučių, kurių statuso Moldova nepripažįsta.

2022-ųjų balandį Moldovos valdžia apkaltino Rusijos kariuomenę bandymais verbuoti Moldovos piliečius. Šis kaltinimas pasirodė praėjus porai dienų po britų žvalgybos pateiktos ataskaitos, kad Maskva bando papildyti savo kariuomenės Ukrainoje pajėgas verbuodama žmones Padniestrėje.

Tą patį mėnesį Rusija pareiškė, kad „antrojo etapo metu“ kariuomenė planuoja visiškai okupuoti Donbasą ir Ukrainos pietinę teritoriją, taip apjungiant ne tik sausumos kelią su Krymo pusiasaliu, bet ir su Padniestre. Taip pat buvo pažymėta, kad Padniestrėje „taip pat yra engiami rusakalbiai“.

Balandžio 25-ąją Rusijos spec. tarnybos surengė provokaciją nepripažintoje Padniestrės respublikoje – nugriaudėjo keli sprogimai šalia vietos saugumo pastato.

Moldova paskelbė, kad jokių aktyvių veiksmų dėl Padniestrės statuso pakeitimo nesiims ir laikysis taikaus konflikto sprendimo politikos.

Liepos 14-ąją Moldovos prezidentė Maia Sandu pareiškė, kad sulaukus Rusijos puolimo šalis turėtų kovoti „kapliais prieš lėktuvus“. Tuo pačiu ji pripažino, kad pakeisti rusiškų dujų, dėl kurių tiekimo sąlygų nepavyksta susitarti su Maskva, jie neturi kuo ir teks imtis energijos resursų taupymo šią žiemą.

www.tv3.lt

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer