Morgana Danielė kritikuoja Verygos siūlymą el. cigaretėmis prekiauti vaistinėse: „Pasekmės bus didelės“

Vaistinėse ne tik mikstūros, antibiotikai ir pleistriukai, bet ir elektroninės cigaretės. Aurelijus Veryga su grupe Seimo narių siūlo elektronines cigaretes pardavinėti tik vaistinėse su gydytojo išrašytu receptu.

Apie šią idėją naujienų portalo tv3.lt aktualių pokalbių laidoje „Dienos pjūvis“ kalbėjo Laisvės partijos atstovė Morgana Danielė ir vienas iš idėjos iniciatorių, valstiečių ir žaliųjų atstovas Aurelijus Veryga.

Pone Veryga, papasakokite apie idėją vaistinėse elektroninės cigaretės – tik su gydytojo išrašytu receptu. Kas tai per idėja?

A. Veryga: Labai įdomu, kad iš viso šio projekto būtent vaistinės tapo susidomėjimo kampu, bet iš tiesų elektroninėms cigaretėms galimybė atsirasti vaistinėse šiandien yra labiau teorinė, nei tikra šiam projektui įsigaliojus.

Mintis yra labai paprasta – jei atsirastų tokių gamintojų, kurie ryžtųsi šiuos prietaisus arba kaitikliai užregistruoti kaip farmacinius preparatus, kaip nikotino pakaitinės terapijos preparatus, šiandien vaistinėje mes jau galime rasti nikotino kramtomosios gumas, nikotininių pleistrų, tai jei atsirastų tokių preparatų, kurie būtų galimi tokiu būdu skirti, tai jie galėtų būti skirti kaip pagalba metantiems rūkyti. Tikrai neatsitiktų taip, kad lentynos su prietaisais, kvapais, skysčiais persikeltų į vaistinę, o norintys pagarinti, kad eitų pas daktarą išsirašyti receptą. Tikrai mintis nėra tokia, tas atsidūrimas vaistinėje yra labiau teorinė galimybė.

Ar gerai supratau, kad uždraudžiame elektronines cigaretes, o tada gydomuosius aparatus, kurių dar net nėra, leistų su gydytojo receptu įsigyti vaistinėje?

A. Veryga: Taip, būtent taip, pagrindinė šio projekto idėja yra drausti Lietuvoje prekiauti šitais gaminiais, jei jie nėra skirti pagalbai metantiems rūkyti ir jei jie nėra registruoti kaip farmaciniai preparatai. Iš esmės tai reikštų trumpoj perspektyvoj tai, kad jie Lietuvoje dingtų iš prekybos.

Ponia Daniele, kaip vertinate kolegų iniciatyvą?

M. Danielė: Paprastai iniciatyvos yra nukreiptos į kokį nors reiškinį ar skirtas kažkokiai problemai spręsti. Šiuo atveju, kokią problemą mes sprendžiame, yra sunku pasakyti. Dar sunkiau pasakyti, kodėl išskiriamos tik elektroninės cigaretės. Tarkime, mes draudimu norime išspręsti rūkymo problemą, tai tada turėtų kolegos registruoti siūlymą Lietuvoje drausti rūkymą ir kaitinamojo tabako produktus, ir ypatingai degiojo tabako, kuris yra pripažintas žalingiausiu, ir elektronines cigaretes, ir visas ateityje ar praeityje sukurtas alternatyvias priemones. Galėtų būti toks draudimas, jei mes kaip valstybė manome, kad uždraudę rūkymą mes šį klausimą išspręstume.

Manau, jog nemanome, nes kitaip būtume tą padarę seniai. O problema, kuri pastaruoju metu yra viešojoje erdvėje, tai yra nepilnamečių problema, kad jie nelegaliai įsigyja šiuos įrenginius ir kad jie į juos pila nelegalias medžiagas. Abiem atvejais mes matome nelegalius reiškinius, kurie jau yra uždrausti, draudimas jų abiejų neišsprendė. Tai yra dėl nelegalaus įsigijimo, kurį reikėtų tinkamiau sureguliuoti, ir nelegalūs preparatai, uždraustos medžiagos, kurios patenka į jų rankas. Šią problemą reikėtų spręsti ir reikėtų diskutuoti, ką daryti šiuo klausimu ir kaip mes, uždraudę vieną rūkymo priemonę, spręsime rūkymo klausimą arba kaip išspręsime nelegalių medžiagų pas nepilnamečius klausimą, aš nesuprantu. Manau, kad šio draudimo nenumanytos pasekmės bus didelės.

Apie kokias pasekmes kalbate?

M. Danielė: Visų pirma, apie milžinišką nelegalią rinką, tai reiškia, kad uždraudžiame reiškinį, bet reiškinys neišnyksta iš mūsų aplinkos ir dėl to turime reikalų su didele prekyba kitur. Dažniausiai tai bus internete, tai reikš, jog ne tik paaugliai, bet ir visi žmonės pirks alternatyvas, kurias dabar įsigyja specializuotose parduotuvėse, tai vėliau pirks internetu.

Visą pokalbį išgirskite vaizdo įraše straipsnio pradžioje.

www.tv3.lt

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer