Neseniai Seimas pritarė draudimui nemokamai dalinti labai lengvus plastikinius maišelius prekių ar produktų pardavimo vietose. Taigi nemokamų maišelių nebeliks greičiau nei po pusmečio – nuo liepos 1 d.
Didieji prekybos tinklai neslepia, kad jau dabar šiam ribojimui intensyviai ruošiasi ir stengiasi surasti geriausią sprendimą.
Vis tik parduotuvės kol kas nežada visiškai panaikinti labai lengvų plastikinių maišelių – jie liks, bet juos reikės skanuoti ir už juos susimokėti.
Plastikiniai maišeliai parduotuvėse liks
Prekybos tinklo „Maxima“ Pirkimų departamento direktorius Marius Tilmantas nurodė, kad šiuo metu tinklas intensyviai ruošiasi įgyvendinti Pakuočių ir pakuočių atliekų tvarkymo įstatymo reikalavimą, t. y. neatlygintinai nedalinti labai lengvų plastikinių maišelių, išskyrus tuos, į kuriuos pakuojama šviežia mėsa ir jos produktai, šviežios žuvys ir jų produktai.
„Suprantame draudimo svarbą, poveikį aplinkai ir tikime, kad jis padės klientams atsakingiau rinktis vienkartines plastikines pakuotes ir prisidėti prie plastiko kiekio mažinimo.
Labai lengvi plastikiniai maišeliai iš mūsų parduotuvių niekur nedings, tačiau nuo liepos 1 d. jie nebus dalinami nemokamai. Šiuo metu ieškome efektyviausių sprendimų reikalavimui įgyvendinimui“, – atskleidė „Maximos“ atstovas.
„Rimi“ parduotuvių atstovė nurodė, kad apie konkrečius planus dėl lengvų plastikinių maišelių komentuoti dar negali, nes vyksta pasiruošimo darbai:
„Artėjant įsigaliojimo terminui, tikimės, galėsime papasakoti daugiau.“
Prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė Vaida Budrienė tiksliai pakomentuoti taip pat kol kas negali: „Plastikiniai vienkartiniai maišeliai tikrai išliks, tačiau kaip ir kiek jie bus apmokestinti – kol kas sprendimų ieškome.“
Ant maišelių atsiras brūkšninis kodas – kainuos simboliškai
O „Norfa“ parduotuvių atstovas spaudai Darius Ryliškis atskleidė, kad sprendimą jau surado.
„Mes jau suradome gamintoją, kuris pagamins mums tuos mažyčius plastikinius maišelius su barkodais. Reiškia, jie bus, bet kainuos.
Kiek kainuos? Dar kol kas nežinome, nenusprendėme, bet kainuos labai nedaug, aišku, simboliškai, bet vis tiek kainuos. Manome, kad jų vartojimas sumažės per pusę“, – papasakojo D. Ryliškis.
Jis nurodė, kad, kalbant apie maišelius, niekas daugiau nesikeis.
Pašnekovas paminėjo, kad „Norfa“ parduotuvėse yra įvairių maišelių: ir plastikinių, ir popierinių, ir medžiaginių. Taigi pirkėjas gali pasirinkti.
Tai labai svarbu ekologijai
„Maxima“ Pirkimų departamento direktorius atkreipė dėmesį, kad nemokamų plastikinių maišelių naudojimas kasmet mažėja ir prie to prisideda stiprėjantis ekologinis sąmoningumas.
Labai lengvų plastikinių maišelių 2022 m. sunaudota beveik dešimtadaliu mažiau nei 2021 m. O vidutiniškai kas mėnesį labai lengvų plastikinių maišelių sunaudojama apie 15 mln. vienetų.
„Pastaraisiais metais esame išplėtę labai lengviems plastikiniams maišeliams siūlomas alternatyvas: pavyzdžiui, duonos gaminiams sudėti yra skirti popieriniai maišeliai, popierių naudojame ir grilio gaminiams supakuoti. Vaisiams bei daržovėms turime daugkartinius maišelius, o visoms įsigytoms prekėms susidėti siūlome popierinius ir daugkartinius maišelius, kartonines dėžes.
Taip pat suteikiame galimybę vaisius, daržoves, riešutus, saldainius popierėliuose įsidėti į savo atsineštus maišelius. Praėjusių metų rudenį „Maxima“ užsakymu rinkos ir visuomenės nuomonės tyrimų kompanijos „Spinter tyrimai“ atlikta reprezentatyvi apklausa rodo, kad net 70 proc. klientų pirkiniams parsinešti naudoja savo turimą rankinę, krepšį ar įsigytą daugkartinį maišelį“, – komentavo M. Tilmantas.