Oficialu: Charlesas III tapo naujuoju karaliumi

Šeštadienį Didžiojoje Britanijoje didinga diena – ceremonijoje karaliumi oficialiai paskelbtas vyriausias Elžbietos II sūnus Charlesas III (Karolis III).

Londono Šv. Jokūbo rūmuose susirinkusi Sosto paveldėjimo taryba per televizijos transliuotą ceremoniją paskelbė, kad „mirus šviesaus atminimo suverenei, princas Charlesas Philipas Arthuras George’as (Čarlzas Filipas Arturas Džordžas) tampa mūsų karaliumi Charlesu III… Dieve, saugok karalių!“ Nuo 1952 metų Jungtinę Karalystę valdžiusi El=bieta II mirė ketvirtadienį, eidama 97-uosius.

Į išlikmingą ceremoniją atvyko ir garbūs svečiai, tarp kurių ir ministrė pirmininkė Liza Truss, ir kiti buvę Jungtinės Karalystės ministrai pirmininkai – įskaitant Gordoną Browną, Davidą Cameroną, Borisą Johnsoną ir Theresą May.

Škotijos sostinėje Edinburge nuo pat ryto buvo uždaryti keliai, o šį savaitgalį statomi užtvarai toliau nuo karalienės karsto. Tikimasi, kad karstas iš Balmoralo pilies, kurioje ji mirė, į Holirūdhauso rūmus Edinburge bus perkeltas sekmadienį. Po to visuomenei bus leista išreikšti pagarbą už karsto Šv. Gileso katedroje Škotijos sostinėje, o antradienį jis bus išgabentas į Londoną, rašo BBC.

73 metų Charlesas oficialiai davė priesaiką kaip naujasis karalius, pareiškęs, jog „puikiai suvokia suvereno pareigas ir didžiulę atsakomybę“. Posėdyje dalyvavo keli šimtai Tarybos narių, įskaitant dabartinę ministrę pirmininkę Liz Truss (Liz Tras) ir visus jos gyvus pirmtakus, taip pat Charleso žmona Camilla (Kamila) ir jo vyriausiasis sūnus bei sosto įpėdinis Williamas (Viljamas).

Charlesas III sakė, kad jo motina, kuri mirė ketvirtadienį, eidama 97-uosius, buvo „viso gyvenimo meilės ir nesavanaudiškos tarnystės pavyzdys“, kuriuo jis pažadėjo sekti. „Žinau, kad turiu puoselėti žmonių, kurių suverenu buvau pašauktas būti, meilę ir ištikimybę“, – sakė jis.

Naujasis karalius taip pat pridūrė esąs „labai padrąsintas mano mylimos žmonos palaikymo“. Sosto paveldėjimo tarybos posėdis, surengtas Šv. Jokūbo rūmų tamsiai raudona ir aukso spalvomis dekoruotoje salėje, buvo dviejų dalių. Per pirmąją, kurioje Charlesas nedalyvavo, jis buvo Tarybos paskelbtas naujuoju suverenu.

Tarybos sekretorius paskelbė, kad „mirus šviesaus atminimo suverenei, princas Charlesas Philipas Arthuras George’as (Čarlzas Filipas Arturas Džordžas) tampa mūsų karaliumi Charlesu III… Dieve, saugok karalių!“ Susirinkę Tarybos nariai po to pakartojo: „Dieve, saugok karalių!“

Per antrąją posėdžio dalį naujasis monarchas paskelbė, kad jo motinos laidotuvių diena bus nedarbo diena. Laidotuvių data dar nepaskelbta, tačiau manoma, kad jos vyks rugsėjo 19-ąją Vestminsterio abatijoje Londone.

Tai bus antroji papildoma nedarbo diena britams šiais metais – pirmoji buvo suteikta birželio pradžioje, kai šalis minėjo Elizabeth II (Elžbietos II) valdymo platininį jubiliejų. Apie Charleso III įžengimą į sostą visuomenei buvo paskelbta perskaičius oficialią proklamaciją iš Šv. Jokūbo rūmų balkono po iškilmingos trimitų fanfaros 11 val. vietos (13 val. Lietuvos) laiku.

Ketvirtadienį paskelbus apie Elžbietos II mirtį, Didžiosios Britanijos karalius Charlesas III (Karolis III) penktadienį savo inauguracinėje kalboje pažadėjo sekti savo velionės motinos „viso gyvenimo tarnystės“ pavyzdžiu.

73 metų Charlesas III (Karolis III) monarchu tapo iškart po karalienės Elizabeth (Elžbietos II) mirties ketvirtadienio popietę. Pirmą kartą kaip monarchas kreipdamasis į Jungtinę Karalystę ir Tautų Sandraugą iš Bakingamo rūmų, Charlesas III padėkojo savo „mylimai mamai“ už jos „meilę ir atsidavimą mūsų šeimai bei tautų šeimai“.

„Teužliūliuoja angelai tave“, – emocingoje kalboje sakė juodu kostiumu vilkėjęs ir kaklaraištį ryšėjęs Charlesas III, cituodamas Williamo Shakespeare’o (Viljamo Šekspyro) „Hamletą“. „Kaip tai darė karalienė su tokiu nepalaužiamu atsidavimu, taip ir aš dabar iškilmingai pasižadu visą likusį man Dievo duotą laiką ginti konstitucinius principus, kurie yra mūsų tautos pamatas.“

Charlesui III sakant kalbą, aukšto rango pareigūnai ir iškilūs visuomenės veikėjai dalyvavo pamaldose už velionę karalienę Šv. Pauliaus katedroje, kur pirmą kartą oficialiai nuskambėjo atnaujintas nacionalinis himnas „God Save the King“ (Dieve, sergėk karalių). Kiek anksčiau Charlesas III buvo pasitiktas su gėlėmis ir sveikinimo šūksniais prie Bakingamo rūmų, kai sugrįžo į Londoną iš karališkosios šeimos rezidencijos Balmorale Škotijoje, kur ketvirtadienį, būdama 96 metų, mirė jo motina.

„Jam bus nelengva sekti savo motinos pavyzdį“, – naujienų agentūrai AFP prie Bakingamo rūmų sakė 56 metų londonietis Stephenas Johnsonas (Stivenas Džonsonas), laikęs rankose JK vėliavą ir velionės monarchės nuotrauką. „Dabar jis yra mūsų karalius, turime jį mylėti“, – pridūrė vyras.

Pagerbiant septynis dešimtmečius Jungtinę Karalystę valdžiusios karalienės atminimą, visoje šalyje skambėjo bažnyčių varpai ir nuaidėjo 96 šūvių salvės – po vieną už kiekvienus Elizabeth II gyvenimo metus. Penktadienį Charlesas III surengė savo pirmąją audienciją Bakingamo rūmuose ministrei pirmininkei Liz Truss (Liz Tras), į šias pareigas paskirtai vos antradienį, per vieną paskutinių oficialių Elizabeth II pasirodymų. Charlesas III bus oficialiai paskelbtas monarchu šeštadienį 11 val. vietos (13 val. Lietuvos) laiku.

www.tv3.lt

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer