Pajūryje – šiurpą keliantys vaizdai, nuo kurių šiaušiasi oda: „Atostogos sugadintos“

Pajūryje – šiurpą keliantys vaizdai, nuo kurių šiaušiasi oda: „Atostogos sugadintos“

Pranešti apie artėjantį lietų gamta randa savo būdų. Nuo seno sakoma, kad nešvarūs gandrai ar pažeme skraidančios kregždės pranašauja lietų. Visą savaitgalį pajūrį virpinusi audra nerimsta – virš Šventosios miestelio kybo juodi debesys, o pievose lietų pranašauja ir varlinėjantys gandrai.

Visą sekmadienį Šventąją ir Palangą kankinusi audra daugelį vietinių gyventojų paliko su nuostoliais – naktį kaip reikiant siautusi audra išvartė medžius ir sulaužė tvoras.

Poilsiautojai skundžiasi, kad kai kuriems buvo sugadintos atostogos, gatvės ir kopos tuščios. Dar penktadienio popietę ir vakarą Šventojoje kaupėsi lietaus debesys, tačiau lietus nebuvo gausus. Sekmadienį audra įsismarkavo, lijo visą dieną, o sukilęs stiprus vėjas lenkė medžius prie žemės.

Šventosios gyventojai prakalbo apie audrą: „Naktį keliausi žiūrėti, baisu“

Šventosios gyventojas Jonas sako, kad naktis buvo bemiegė, o ryte nuvežti žmoną į darbą kilo problemų, mat medžių šakos užtvėrė kelią.

„Gyvenu čia visą gyvenimą, tikrai yra buvę, kad medžiai virstų su šaknimis, juk audros prie jūros visai kitokios nei mieste, bet nebuvo taip, kad mano kieme. Kad kažkur čia aplink viską išlaužo pripučia šakų, esu matęs ir girdėjęs, bet mano kieme taip nėra buvę.

Naktį keliausi žiūrėti, baisu. Per langus pūtė toks vėjas. Galvojau namas griūva, viskas drebėjo. 

Ryte išeinu į kiemą, o ten medis nulūžęs pusiau, šakos ant kelio, visur pripūsta lapų, šakų. Greit puoliau traukti nuo kelio, ką galėjau, nupjoviau, sudėjau į krūvą. Toliau matysim, kai praeis audra reiks kažką galvoti. Bijau, kad dar ko neišlaužytų.

Šiandien žmona į darbą vėlavo, kol atsikasiau iki kelio per tas šakas“, – guodžiasi Jonas.

Štai Danieliui skundėsi, kad sekmadienį kilusi audra sulaužė vartus. Dar naktį vyras kėlėsi kelis kartus uždaryti vartus, mat vėjas nutraukė grandinę ir vartai siūbavo į visas puses.

„Šiandien iš ryto dariau naują kabliuką ir dėjau naują grandinę, kad laikytų. Toks vėjas išplėšė viską. Tie vartai visą vakarą siūbavo, gerai, kad pamačiau. Dabar stabiliai, pritvirtinau – tai laikosi“, – pasakojo vyras.

Poilsiautojai piktinosi: atostogos sugadintos

Vietiniai gyventojai sako, kad yra kaip ir pratę prie audrų, kurios kyla pajūryje, tačiau miesto svečiams toks oras kelia ne tik nerimą, bet ir gadina atostogas.

Poilsiautojai, kurie atvyko savaitgaliui, negalėjo mėgautis saule ir kopomis, jau penktadienį apsiniaukęs dangus ir pasišiaušusi jūra neatrodė svetingai, paplūdimys buvo tuščias, o gatvėse žmonės sparčiai žingsniavo namo. 

Iš Kauno atvykusi Jurga piktinosi, kad keliavo šimtus kilometrų, o saulės nematyti.

„Aš labai pikta, atostogas gi planuoji ne dieną prieš, o mažiausiai kelis mėnesius. Važiavom iš Kauno, o nuo vakar vien lietus ir vėjas. Degintis negali, prie jūros pasėdėti irgi ne, kažką kieme pasikepti – negali, čia vaikščioti šalta, kažkur toli nenueisi. Turbūt važiuosim su vyru ir vaikais iki Klaipėdos. Atostogos sugadintos“, – teigia moteris.

Sinoptikė apie naujausią prognozę

Sinoptikė Elvyra Latvėnaitė pateikė naujausią šios ir kitos savaitės orų prognozę. „Facebook“ grupėje „Orų entuziastai“ ji pasidalijo platesne prognoze ir pasakė, kas laukia. Pagal dabartinius duomenis, sinoptikė turi liūdnų žinių dėl Liepos 6-osios. Pasak jos, orų permainas atnešusi žemesnio atmosferos slėgio sistema vis dar stiprėja, ypač virš Skandinavijos esantis ciklonas – jis ir vėjais pašukuos ir lietučio atneš.

„Nuo savaitės vidurio ciklonai silpnės, vėjai rims. Iš pietvakarių lėtai anticiklonas kelsis, o virš Baltijos ir Lietuvos jis „atsiguls“ jau savaitgalyje. Truputį vėsesnio oro srautai iš šiaurės vakarų prasibrovė, nakteles atvėsins, o kartu su lietumi ir dienos didesne šiluma nedžiugins. Antroj savaitės pusėj bus vis šilčiau, sausiau, o savaitgalyje net karštoka.

Dėl karališko ketvirtadienio orų prognozes teks tikslinti, nes pagal dabartinius duomenis bjaurus , vadinamas konverguojančių srautų frontas gali šventinę nuotaiką sugadinti“, – dalinasi E. Latvėnaitė.

„Liepa – mėnuo, liepa – medis. Šviesaus atminimo farmacininkė, liaudies medicinos žinovė, vadinta ir žiniuone Eugenija Šimkūnaitė taip pasakojo apie liepas. Esą medžiai kas sau skyrium būna, tik kartą per tūkstantmetį sueina krūvon, pasišneka, pasiklausinėja, pasigiria. Taip suėję visi šnekėjo, tik liepa tylėjo. Šnabždėjosi kiti: rasi neturi jokios galybės. O nekantrioji drebulė to ir paklausė; liepa atsakė, kad jai nebuvę kaip šnekėti, visi ūžę. O galybių turi. Vien lapuose trys: nuo sumenkimo, vidurių, odos bėdų. Epušė iš gėdos net paraudo. Kai vėl suėjo medžiai, ir vėl liepos galybė parūpo. Šįkart labiausiai alksniams.

Liepa apsakė žiedų galybę: nuo krūtinės sunkumo, kaulų laužymo, dieglių, sumenkimo, valgio nepriėmimo, pykinimo, spuogų ir dedervinių. Tiek jų žiedų arbatoje. Antroji žiedų galybė – kvapas: nuo rūpesčių, sunkumų, stresų ir susigraužimų. O galybių galybė – medaus saldumas. Susigėdęs alksnis iš vidaus paraudo. Trečiąkart suėję medžiai vėl spėliojo, ar liepa galybės turinti. Paklausė išdidusis ąžuolas. Liepa pasisakė turinti. Ir žievės, ir branduolio. Menkas pasirodęs ąžuolui liepos branduolys, tad paklausė apie žievę. Išgirdo, kad ji kaulus ir vidurius suvaržo. Ąžuolas tik pasišaipė. Tada liepa nusakė branduolio galybę: motiną pavaduoja (lopšys), senystą veja (lazda). Susigėdo ąžuolas savo dideliais branduoliais puikavęsis, šie ir apkarto. Tai dar ne visos liepos galybės. Kai medžiai vėl kada nors sueis, liepa turės ką pasakyti…“, – rašė sinoptikė.

Pirmadienį, liepos 3 d. protarpiais trumpas lietus su perkūnija nulis, daugiausia vakariniuose, šiaurės vakariniuose ir šiauriniuose rajonuose. Vėjas vakarų, pietvakarių 7-12 m/s, gūsiai 15-17 m/s, pajūryje 18-20 m/s. Naktį 10-14 laipsnių, pajūryje 15-17 laipsnių, dieną 18-23 laipsniai, vėsiausia vakaruose, šiaurės vakaruose.

Antradienį, liepos 4 -osios naktį be ženklesnio lietaus, rytą ir dieną gali trumpai, su perkūnija nulyti, daugiausia šiauriniuose rajonuose. Vėjas pietvakarių 7-12 m/s, naktį gūsiai 15-17m/s., pajūryje naktį gūsiai iki 20 m/s, dieną iki 17 m/s. Naktį 9-13 laipsnių, pajūryje 15-17laipsnių, dieną 20-25 laipsniai, pajūryje 17-19 laipsnių.

Trečiadienį, liepos 5 -osios naktį be lietaus, popietę trumpas lietus su perkūnija nulis, daugiausia šiaurės vakariniuose, šiauriniuose rajonuose. Vėjas naktį pietų 4-8m/s, dieną pietvakarių, vakarų 6-11 m/s.. Naktį 9-13 laipsnių, šilčiausia pajūryje apie 16 laipsnių, dieną 22-27 laipsniai, vėsiausia šiaurės vakaruose, šiaurėje, pajūryje 18-20 laipsnių.

Ketvirtadienį, liepos 6-osios naktį be lietaus, rytą vakariniuose rajonuose, dieną jau daug kur gali trumpos liūtys su perkūnija nušniokšti, popietęnet ir kruša gali iškristi. Vėjas naktį nepastovus 4-8 m/s, dieną pietų, pietryčių 6-11 m/s, per perkūniją gūsingas. Naktį 11-16 laipsnių, dieną 22-27 laipsniai.

Penktadienį, liepos 7 d. gali truputį palyti pietrytiniuose, rytiniuose rajonuose. Vėjas šiaurės vakarų 5-10 m/s. Naktį 11-16 laipsnių, dieną 22-27 laipsniai, pajūryje 19-21 laipsnis.

Šeštadienį, liepos 8 d. be lietaus. Vėjas šiaurinių krypčių naktį 3-6 m/s, dieną 5-10 m/s. Naktį 9-14 laipsnių, pajūryje 15-17 laipsnių, dieną 23-28 laipsniai, pajūryje 19-22 laipsniai.

Sekmadienį, liepos 9 d. be lietaus. Vėjas nepastovus 4-8 m/s. Naktį 9-13 laipsnių, pajūryje 15-17 laipsnių, dieną 24-27 laipsniai, vėsiausia pajūryje. 20-23 laipsniai.

Pagal dabartinius duomenis dar kitos savaitės pradžia turėtų būti šilta, dienomis net ir karštoka. Naktimis 12-17 laipsnių, dienomis 25-30 laipsnių, pajūryje vėsiau 20-24 laipsniai. Karštį, įdienojus, gali trumpos liūtys su perkūnija nuplauti.

www.tv3.lt

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Site Footer